Ֆրանսիան աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ կոչին
Ֆրանսիան ողջունում է Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ փաստաթղթերի ստորագրումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։
«ԱՄՆ աջակցության շնորհիվ գրանցած արդյունքները կարևոր քայլ են` դեպի առաջ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրումն ու վավերացումը կամբողջացնի այս գործընթացը։ Այս համատեքստում Ֆրանսիան աջակցում է կողմերի համատեղ կոչին՝ սկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, տարածաշրջանային հաղորդակցման կապերի զարգացումը և սահմանների բացումը՝ հարգելով պետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով սահմանված սկզբունքները, պետք է հնարավորություն տան Հարավային Կովկասին դառնալ խաղաղության և բարգավաճման գոտի՝ ի բարօրություն տարածաշրջանի բնակչության»,- ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ՝ նշելով, որ ֆրանսիական կողմը հետագայում ևս շարունակելու է ակտիվորեն աջակցել խաղաղության գործընթացին։

Франция поддерживает совместный призыв Армении и Азербайджана к роспуску Минской группы ОБСЕ
Франция приветствует подписание в Вашингтоне при посредничестве президента США Дональда Трампа документов, направленных на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении МИД Франции.
«Результаты, достигнутые благодаря поддержке США, являются важным шагом вперед. Скорейшее подписание и ратификация мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном завершат этот процесс. В этом контексте Франция поддерживает совместный призыв сторон начать роспуск Минской группы ОБСЕ.
Нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном, развитие региональных коммуникационных связей и открытие границ при уважении территориальной целостности и суверенитета государств, а также принципов, закрепленных в Алма-Атинской декларации 1991 года, должны позволить Южному Кавказу стать зоной мира и процветания на благо населения региона», — говорится в заявлении МИД Франции, в котором отмечается, что французская сторона продолжит активно поддерживать мирный процесс и в будущем.