Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանների բողոքները
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանը հուլիսի 30-ին մերժել է առաջին ատյանի դատարանի դատավորի՝ կալանք կիրառելու մասին որոշման դեմ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանների բողոքները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանների թիմը:
Պաշտպանների թիմը տեղեկացրել է, որ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի խափանման միջոցի վերացման հարցը քննարկվելու է առաջին ատյանի դատարանում հիմնական գործով նախնական դատալսումների ժամանակ:
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը կալանավորվել է հունիսի 28-ին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ զանգվածային լրատվամիջոցներով և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով տարածված այն կոչերի համար, որոնք, ըստ իրավապահների, ուղղված են եղել իշխանության յուրացմանն ու սահմանադրական կարգի տապալմանը։

Апелляционный суд отклонил апелляцию адвокатов владыки Микаела Аджапахяна
Судья Апелляционного уголовного суда Ваче Маргарян 30 июля отклонил апелляционные жалобы адвокатов архиепископа Микаела Аджапахяна на решение судьи суда первой инстанции об избрании ему меры пресечения в виде ареста.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила защита архиепископа Микаела.
Группа адвокатов сообщила, что вопрос об отмене меры пресечения в отношении архиепископа Микаела будет рассмотрен в суде первой инстанции в ходе предварительных слушаний по основному делу.
Архиепископ Микаел Аджапахян был арестован 28 июня. Ему предъявлено обвинение по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Республики Армения за призывы, распространяемые посредством средств массовой информации и информационных технологий, направленные на захват власти и свержение конституционного строя.