Չինաստանի ԱԳՆ-ն «անվայել» վարվելակերպ է անվանել ԱՄՆ-ի դուրս գալը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից
Չինաստանի իշխանություններն ԱՄՆ-ի դուրս գալը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից համարում են «անվայել» վարվելակերպ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գո Ցզյակունը։
«Միացյալ Նահանգները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից դուրս է գալիս արդեն երրորդ անգամ և բացի այդ, ունի վաղուցվա պարտք վճարների գծով. դա վայել չէ պատասխանատու մեծ տերության վարքագծին», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշել է խոսնակը, Պեկինը միշտ աջակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աշխատանքին։ Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի 80-ամյակի առթիվ համաշխարհային հանրությունը պետք է «կրկին հաստատի իր հավատարմությունը բազմակողմ մոտեցմանը և գործնականում աջակցի համակարգին, որը հիմնվում է միջազգային իրավունքի վրա»։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նպատակն է աջակցությունը միջազգային համագործակցությանը կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառում, փոխըմբռնման ամրապնդումը և մերձեցումը քաղաքակրթությունների միջև, խաղաղության պահպանումն ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաև համընդհանուր զարգացման հասնելը», - հիշեցրել է Գո Ցզյակունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում է կայացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից Միացյալ Նահանգների դուրս գալու մասին՝ պատճառաբանելով, որ այդ կազմակերպությունն աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք չեն համապատասխանում ամերիկյան շահերին:

Министерство иностранных дел Китая назвало “неподобающим поведением” выход США из ЮНЕСКО
Власти Китая выход США из ЮНЕСКО посчитали “неподобающим поведением”. Как сообщает “Арменпресс”, это заявил официальный представитель МИД КНР Го Цзякунь.
“Соединенные Штаты выходят из ЮНЕСКО уже третий раз и к тому же имеют давнюю задолженность по взносам - это не подобает поведению ответственной великой державы”, - ТАСС цитирует его слова.
Как отметил представитель МИД КНР, Пекин всегда поддерживал деятельность ЮНЕСКО. Он добавил, что в связи с 80-летием ООН мировое сообщество должно “вновь подтвердить свою приверженность многостороннему подходу и на практике поддержать систему, опирающуюся на международное право”.
“Целью ЮНЕСКО является оказание содействия международному сотрудничеству в области образования, науки и культуры, укрепление взаимопонимания и сближение между цивилизациями, поддержание мира во всем мире, а также достижение всеобщего развития”, - напомнил Го Цзякунь.
Ранее президент США Дональд Трамп принял решение о выходе США из ЮНЕСКО, заявив, что организация поддерживает инициативы, не отвечающие интересам Америки.