Չինաստանի ԱԳՆ-ն «անվայել» վարվելակերպ է անվանել ԱՄՆ-ի դուրս գալը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից
Չինաստանի իշխանություններն ԱՄՆ-ի դուրս գալը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից համարում են «անվայել» վարվելակերպ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գո Ցզյակունը։
«Միացյալ Նահանգները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից դուրս է գալիս արդեն երրորդ անգամ և բացի այդ, ունի վաղուցվա պարտք վճարների գծով. դա վայել չէ պատասխանատու մեծ տերության վարքագծին», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշել է խոսնակը, Պեկինը միշտ աջակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աշխատանքին։ Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի 80-ամյակի առթիվ համաշխարհային հանրությունը պետք է «կրկին հաստատի իր հավատարմությունը բազմակողմ մոտեցմանը և գործնականում աջակցի համակարգին, որը հիմնվում է միջազգային իրավունքի վրա»։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նպատակն է աջակցությունը միջազգային համագործակցությանը կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառում, փոխըմբռնման ամրապնդումը և մերձեցումը քաղաքակրթությունների միջև, խաղաղության պահպանումն ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաև համընդհանուր զարգացման հասնելը», - հիշեցրել է Գո Ցզյակունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում է կայացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից Միացյալ Նահանգների դուրս գալու մասին՝ պատճառաբանելով, որ այդ կազմակերպությունն աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք չեն համապատասխանում ամերիկյան շահերին:

US withdrawal from UNESCO not behavior of ‘responsible country’, says China
China said it regretted on Wednesday the United States’ decision to withdraw from the UN cultural and education agency UNESCO, AFP reported.
“This is not the action that a responsible major country should take,” foreign ministry spokesman Guo Jiakun said, according to AFP.
“China has always firmly supported the work of UNESCO,” he added.
The United States said on Tuesday it would quit UNESCO, best known for establishing world heritage sites, claiming it was biased against Israel and promoted “divisive” causes.
US President Donald Trump also ordered the country’s withdrawal from UNESCO in 2017 during his first term. President Joe Biden later reestablished membership.
This latest withdrawal will take effect in December 2026.
China, meanwhile, has sought to promote itself as a responsible major power by expressing support for the United Nations and other international bodies.
“This is already the third time that the US has withdrawn from UNESCO, and it has long been in arrears with its membership fees,” Guo told reporters Wednesday.
“We call on all countries to reaffirm their commitment to multilateralism and take concrete actions to support the international system with the UN at its core,” he said.