ՀՀ ԳԱԱ-ում կկայանա «Գոտի և ճանապարհ» թանգարանային միջազգային կոնֆերանսը
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստերի դահլիճում հուլիսի 22-ին կմեկնարկի «Լուծումներ համագործակցության միջոցով» խորագրով «Գոտի և ճանապարհ» թանգարանային միջազգային կոնֆերանսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան։
Կոնֆերանսի նպատակն է թանգարանային ոլորտում խթանել նորարարությունը և համագործակցությունը։
Կոնֆերանսին կմասնակցեն Չինաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի թանգարանների, Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մշակույթի կենտրոնի, Չինաստանի մշակույթի ժառանգության ազգային բյուրոյի, ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների մասնագիտական և գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
Կոնֆերանսի ընթացքում կներկայացվի 17 զեկուցում թանգարանների կառավարման մեջ տեխնոլոգիաների ու նորարարության, թանգարանների կայուն զարգացման, թանգարանային պրակտիկայում ավանդույթի և նորարարության վերաբերյալ։
Չինաստանի և Հայաստանի թանգարանների և ինստիտուտների միջև կկնքվեն համագործակցության հուշագրեր:
Կոնֆերանսը կազմակերպել են ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ն, Հայաստանի պատմության թանգարանը և «Գոտի և ճանապարհ» մշակութային զարգացման ասոցիացիան:

В НАН Армении пройдет Международная конференция музеев “Один пояс, один путь”
22 июля в конференц-зале президиума Национальной академии наук Армении начнет работу Международная конференция музеев “Один пояс, один путь” под названием “Решения посредством сотрудничество”.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Национальная академия наук Республики Армения.
Цель конференции - содействие инновациям и сотрудничеству в музейной сфере.
В конференции примут участие представители и эксперты профессиональных и научных кругов музеев Китая, Грузии, Армении, Культурного центра Исламской Республики Иран, Национального бюро культурного наследия Китая и институтов НАН Республики Армения.
На конференции будет представлено 17 докладов, посвященных технологиям и инновациям в музейном менеджменте, устойчивому развитию музеев, а также традициям и инновациям в музейной практике.
Между музеями и институтами Китая и Армении будут подписаны меморандумы о сотрудничестве.
Организаторами конференции выступили Институт геологических наук Национальной академии наук РА, Служба по охране историко-культурных заповедников, музеев и исторической среды Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Центр армяно-китайского партнерства, Музей истории Армении и Ассоциация развития культуры “Один пояс, один путь”.