Հայաստանը բաց է չինական ներդրումների համար. Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Լի Սինվեյին
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լի Սինվեյին։
Նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ նրա գործունեության շնորհիվ երկու երկրների առևտրատնտեսական համագործակցությունը նոր թափ կստանա։
«Մենք ունենք բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները՝ տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման և խորացման համար։ Հայաստանը բաց է չինական ներդրումների համար»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գևորգ Պապոյանի խոսքերն է մեջբերված Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:  ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները, այդ թվում՝ B2B ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպումը, ավտոմեքենաների, էլեկտրամոբիլների, էլեկտրաշարժիչների և լիցքավորման ենթակառուցվածքների ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները, գյուղատնտեսության ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնումը։
Նախարարը ներկայացրել է նաև ՀՀ ներդրումային քաղաքականության առանցքային ուղենիշները՝ ընդգծելով օտարերկրյա ներդրողների համար ստեղծված բարենպաստ պայմանները։
Քննարկման առանցքային թեմաներից էր նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը նախարարի գնահատմամբ կարող է դառնալ տարածաշրջանային և լայնածավալ տնտեսական համագործակցության կարևոր հարթակ։
Դեսպան Լի Սինվեյը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ Հայաստանը ունի մեծ ներուժ չինական շուկայում ներկայացվածությունը մեծացնելու համար։ Նա նաև ընդգծել է, որ չինացի սպառողների շրջանում մեծ սեր և հետաքրքրություն կա հայկական ապրանքանիշերի՝ մասնավորապես կոնյակի (հայկական բրենդիի), գինու և ծխախոտի նկատմամբ։

Армения открыта для китайских инвестиций: министр экономики принял посла Китая
Министр экономики Геворг Папоян 16 июля  принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Ли Синвэя.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе минэкономики, Папоян поздравил посла с назначением, выразив надежду, что его деятельность придаст новый импульс торгово-экономическому сотрудничеству между двумя странами.
«У нас есть все необходимые предпосылки для дальнейшего расширения и углубления экономических связей. Армения открыта для китайских инвестиций», — отметил министр.
Стороны обсудили перспективные направления сотрудничества, включая организацию встреч в формате B2B, возможности реализации совместных проектов в сфере автомобилестроения, электромобилей, электродвигателей и зарядной инфраструктуры, а также расширение сотрудничества в сельскохозяйственной сфере.
Министр также представил основные направления инвестиционной политики Армении, подчеркнув благоприятные условия, созданные для иностранных инвесторов.
Одной из ключевых тем обсуждения стал проект правительства «Перекрёсток мира», который, по словам министра, может стать важной площадкой для регионального и масштабного экономического сотрудничества.
Посол Ли Синвэй выразил благодарность за тёплый приём, отметив, что Армения имеет большой потенциал для расширения своего присутствия на китайском рынке. Он также подчеркнул, что китайские потребители испытывают большую любовь и интерес к армянским брендам, в частности, к армянскому бренди, вину и сигаретам.