Բրյուսելում մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի, Անտոնիու Կոշտայի և Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հանդիպումը
Բրյուսելում մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի եռակողմ հանդիպումը:
Հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցում են նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ԵՄ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը։
Եվրոպական կողմից հանդիպմանը ներկա են նաև Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, պաշտոնատար այլ անձինք։

Trilateral meeting between Pashinyan, Costa and von der Leyen begins in Brussels
A trilateral meeting between Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the European Council António Costa, and President of the European Commission Ursula von der Leyen has begun in Brussels, the PM’s office has said.
From the Armenian side, the Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, the Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, the Minister of Justice Srbuhi Galyan, the Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, the Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan, and the Ambassador of the Republic of Armenia to the EU Tigran Balayan attend the meeting.
The meeting is also attended by EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Magdalena Grono, the EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos, and other officials.