Սերգեյ Լավրովը ռազմավարական երկխոսության հերթական փուլին մասնակցելու նպատակով մեկնել է ԿԺԴՀ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը այցով մեկնել է Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետության Վոնսան քաղաք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ավելի վաղ նշել էր, որ Սերգեյ Լավրովն իր հյուսիսկորեացի գործընկեր Ցոյ Սոն Հիի հետ կմասնակցի Ռուսաստանի և ԿԺԴՀ-ի միջև ռազմավարական երկխոսության երկրորդ փուլին։ Առաջին փուլը տեղի է ունեցել Մոսկվայում 2024 թվականի հունվարին։
Լավրովը ԿԺԴՀ է մեկնել Մալայզիայից, որտեղ մասնակցում էր Հարավ-արևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) նիստերին։ Այնտեղ նա բանակցություններ էր վարել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։ ԿԺԴՀ-ից հետո ՌԴ ԱԳ նախարարը կմեկնի Չինաստան։

Глава МИД РФ прибыл в КНДР
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров прибыл с визитом в город Вонсан в КНДР. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент РИА Новости.
Как сообщала официальный представитель МИД Мария Захарова, Лавров вместе с северокорейским коллегой Цой Сон Хи примет участие во втором раунде стратегического диалога России и КНДР. Первый раунд состоялся в Москве в январе 2024 года.
В Вонсан Лавров прилетел из Малайзии, где участвовал во встречах по линии АСЕАН. Среди прочего он провел переговоры с госсекретарем США Марко Рубио. После КНДР российский министр отправится в Китай.