«Ուժեղ Եվրոպա փոփոխվող աշխարհում» կարգախոսով Դանիան ստանձնում է ԵՄ նախագահությունը
Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը Ստրասբուրգում ընթացող Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում  ելույթ ունեցավ՝ ներկայացնելով Դանիայի ծրագրերն ու առաջնահերթությունները ԵՄ խորհրդում վեցամսյա նախագահության ընթացքում։ Նրան ողջունելով՝ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան ընդգծեց, որ Դանիան ստանձնում է նախագահությունը վճռական մի պահի, երբ «Ուժեղ Եվրոպա փոփոխվող աշխարհում» կարգախոսը լավագույնս է արտահայտում ԵՄ-ի կարիքները։
Ստրասբուրգում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Մեցոլան նշեց, որ Դանիան լավ դիրք ունի՝ առաջնորդելու Եվրոպան իր օրինակով և շեշտեց, որ Եվրախորհրդարանը պատրաստ է համագործակցել բոլոր ուղղություններով՝ հատկապես կարևորելով ԵՄ հաջորդ բյուջեն։
Ֆրեդերիկսենը իր ելույթում ասաց, որ Եվրոպան կանգնած է աշխարհաքաղաքական և տնտեսական այնպիսի մարտահրավերների առաջ, ինչպիսիք վերջին անգամ նկատվել են միայն 1940-ականներին։ Նա շեշտեց, որ Եվրոպան պետք է պատասխանատվություն վերցնի իր անվտանգության համար՝ մինչև 2030 թվականը դառնալով ինքնաբավ և ամրապնդելով սեփական պաշտպանական արդյունաբերությունը։
Դանիայի վարչապետը հատուկ ընդգծեց, որ ԵՄ աջակցությունը Ուկրաինային բարեգործություն չէ, այլ միաժամանակ նպաստում է ԵՄ-ի սեփական պաշտպանունակությանը։ Սակայն նրա ամենակտրուկ ուղերձը վերաբերում էր միգրացիային։ Նա հայտարարեց․ «Մենք պետք է նվազեցնենք միգրացիոն հոսքերը Եվրոպա»։
Ֆրեդերիկսենը, որը հաճախ հանդես է եկել ավելի կոշտ դիրքորոշումներով՝ անգամ ընդդեմ սոցիալ-դեմոկրատական ավանդույթների, այժմ հայտնվում է նույն ճակատում։ Վարչապետի խոսքով՝ Ռուսաստանը միգրացիան օգտագործում է որպես քաղաքական և ռազմավարական զենք ԵՄ-ի արևելյան սահմաններում, ինչը ևս մեկ պատճառ է, որ ԵՄ-ն ուժեղացնի արտաքին սահմանների պաշտպանությունը։ «Մեր քաղաքացիները իրավունք ունեն իրենց անվտանգ զգալ իրենց երկրում։ Մենք պետք է ապահովենք դա»,-հայտարարեց Ֆրեդերիկսենը։
Ֆրեդերիկսենը նշեց, որ Եվրոպան հետ է մնում համաշխարհային մրցակցության մեջ,  ուստի անհրաժեշտ է զարգացնել կանաչ ու մրցունակ տնտեսություն։ Նա կոչ արեց արագ համաձայնության գալ ԵՄ 2040թ․ կլիմայական նպատակի շուրջ՝ ապահովելով հստակություն բիզնեսների համար և համաշխարհային առաջնորդություն կլիմայի հարցում։
Նա նաև կողմ արտահայտվեց ԵՄ երկարաժամկետ բյուջեի բարեփոխմանը՝ շեշտելով, որ այն պետք է դառնա ավելի ճկուն, պարզեցված, կանխատեսելի և ավելի հարմար ԵՄ քաղաքական առաջնահերթությունների սպասարկման համար։
Եվրախորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ ողջունեցին այն փաստը, որ Դանիան  ուշադրություն է դարձնում պաշտպանությանը և մրցունակությանը ՝ ընդգծելով պաշտպանական արդյունաբերության զարգացման և դաշնակիցների հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը։ Ոմանք պահանջեցին իրականացնել Դրագիի զեկույցի առաջարկները և պարզեցնել փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման պայմանները։
Շատ այլ պատգամավորներ էլ շեշտեցին ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարի կարևորությունը։ Ոմանք կոչ արեցին նաև աջակցել Եվրոպա հասնող կարիքավորներին, իսկ մի քանիսը առաջ քաշեցին մշտական սահմանային հսկողության գաղափարը։

Дания принимает председательство в ЕС под девизом «Сильная Европа в меняющемся мире»
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен выступила с речью на пленарном заседании Европейского парламента в Страсбурге, представив планы и приоритеты Дании на шестимесячное председательство в Совете ЕС. Приветствуя её, председатель Европарламента Роберта Меццола подчеркнула, что Дания принимает председательство в критический момент, когда девиз «Сильная Европа в меняющемся мире» наилучшим образом отражает потребности ЕС.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» в Страсбурге, Меццола отметила, что Дания имеет все возможности подать пример Европе, и подчеркнула готовность Европейского парламента к сотрудничеству по всем направлениям, особенно в вопросе следующего бюджета ЕС.
Фредериксен в своём выступлении заявила, что Европа сталкивается с геополитическими и экономическими вызовами, подобные которым в последний раз встречались лишь в 1940-х годах. Она подчеркнула, что Европа должна взять на себя ответственность за собственную безопасность, став к 2030 году самодостаточной и укрепив собственную оборонную промышленность.
Премьер-министр Дании ясно дала понять, что поддержка ЕС Украины — это не благотворительность, а вклад в оборону ЕС.
Но её самое сильное послание было посвящено миграции. «Мы должны сократить миграционные потоки в Европу», — сказала она.
Фредериксен, которая часто занимала более жёсткую позицию, даже выступая против традиций социал-демократии, теперь оказалась на том же фронте. По словам премьер-министра, Россия использует миграцию как политическое и стратегическое оружие на восточных границах ЕС, что является ещё одной причиной для ЕС усилить защиту своих внешних границ.
«Наши граждане имеют право чувствовать себя в безопасности в своей стране. Мы должны это обеспечить», — заявила Фредериксен.
Фредериксен отметила, что Европа отстаёт в глобальной конкуренции, поэтому необходимо развивать зелёную и конкурентоспособную экономику. Она призвала к скорейшему достижению соглашения по климатическим целям ЕС на 2040 год, что обеспечит ясность для бизнеса и мирового лидерства в борьбе с изменением климата. Она также высказалась за реформирование долгосрочного бюджета ЕС, подчеркнув, что он должен стать более гибким, упрощенным, предсказуемым и лучше соответствовать политическим приоритетам ЕС.
Несколько депутатов Европарламента приветствовали акцент Дании на обороне и конкурентоспособности, подчеркнув необходимость развития оборонной промышленности и сотрудничества с союзниками. Некоторые потребовали реализации предложений, содержащихся в докладе Драги, и упрощения условий для развития малого и среднего бизнеса.
Многие другие депутаты Европарламента подчеркнули важность борьбы с нелегальной миграцией. Некоторые также призвали оказывать поддержку нуждающимся, прибывающим в Европу, а несколько выдвинули идею постоянного пограничного контроля.