ԱԺ-ն հայտարարություն է ընդունել բռնությամբ իշխանությանը տիրանալու անթույլատրելիության վերաբերյալ
Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ի նիստում ընդունեց «Բռնության ճանապարհով պետական իշխանությանը տիրանալու անթույլատրելիության եւ ժողովրդավարության պաշտպանության մասին» հայտարարությունը։ Փաստաթուղթը ԱԺ-ն ընդունեց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախաձեռնությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարության նախագիծը խորհրդարանում ներկայացրեց ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, որում նշված է․
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը,
Պաշտպանելով Հայաստանի Հանրապետության
տարածքային ամբողջականությունը,ինքնիշխանությունը և վերահաստատելով իր հավատարմությունը իրավունքի գերակայության ևսահմանադրական կարգի սկզբունքներին,
Հիմնվելով ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների համամարդկայինարժեքների վրա, հավատարիմ մնալով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությանանխախտ դրույթին, համաձայն որի իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին ևձևավորվում է միայն ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտմամբ,
Մերժելով ահաբեկչությունը, սպառնալիքը և բռնության ցանկացած ձև քաղաքականպայքարում և հանրային կյանքի կազմակերպման մեջ,
Հիմք ընդունելով ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում ՀՀ ստանձնած միջազգայինպարտավորությունները,
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է՝
1․Խստորեն դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, սահմանադրական կարգի և օրինական իշխանություններիդեմ նախապատրաստված ահաբեկչության փորձը, որը բացահայտվեցՀայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից 2025թվականի հունիսին:
2. Ահաբեկչության և Սահմանադրական կարգի տապալմանն ուղղված
ցանկացած գործողություն արժանանալու է ամենախիստ պատժի՝ համաձայնՀայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների:
3. Ահաբեկչությունը և բռնության ճանապարհով պետական իշխանությանըտիրանալու փորձերը ուղիղ հարված են Հայաստանի Հանրապետությանինքնիշխանությանը և ժողովրդին: Դրանք միտված են կազմալուծելուՀայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտները և հարվածելու պետությանդիմադրողականությանը՝ ստեղծելով ներքին և արտաքին սպառնալիքներՀայաստանի Հանրապետության և ՀՀ ժողովրդի համար:
4. Բոլոր այն քաղաքական ուժերն ու կազմակերպությունները, որոնք
Հայաստանի Հանրապետությունում ծավալում են քաղաքական
գործունեություն, պետք է աներկբայորեն դատապարտեն այս ահաբեկչությանփորձը և երկրում ռազմական հեղաշրջման կամ որևէ այլ բռնի եղանակովսահմանադրական կարգի տապալման բոլոր կոչերը: Ահաբեկչությանարդարացման յուրաքանչյուր դրսևորում ուղղված է ՀայաստանիՀանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ևժողովրդի՝ ընտրությունների միջոցով իշխանություն ձևավորելու
սահմանադրական իրավունքի դեմ:
5. Անընդունելի ենք համարում Հայաստանում սահմանադրական կարգի
տապալման և ՀՀ-ի դեմ վարվող հիբրիդային հարձակումներում
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներգրավման փորձերը։
Վեհարանը պետք է ազատվի եկեղեցական հոգևոր մթնոլորտը խաթարողանձանցից, իսկ Եկեղեցին պետք է վերադառնա իր բուն առաքելությանը՝հավատացյալների հոգևոր կարիքների սպասարկմանը:
6. Խիստ մտահոգիչ և դատապարտելի են Հայաստանի Հանրապետությաննախկին ղեկավարների nɩ նրանց թիմակիցների՝ ահաբեկչությունըարդարացնող կամ աջակցող հայտարարությունները: Նրանք քաղաքականպատասխանատվություն են կրում իրենց գործողությունների համար: Որևէ պատճառ կամ նեղ քաղաքական նպատակ չի կարող արդարացնել զինվածխմբեր ստեղծելու, զենք-զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր կուտակելու և երկրում
սահմանադրական կարգը տապալելու ծրագրերը։
7. ՀՀ Ազգային ժողովը որպես Հայաստանի ժողովրդի առաջնային մանդատովօժտված լեգիտիմ ներկայացուցչական մարմին, կոչ է անում բոլոր քաղաքականուժերին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ևքաղաքացիներին՝ դատապարտել ահաբեկչությունը և բռնության միջոցով պետականիշխանության զավթման փորձերը, աջակցել ՀՀ օրինական իշխանություններին իրենց սահմանադրականպարտականությունների կատարման մեջ, նպաստել ազգային համերաշխությանը և պետական ինստիտուտների ամրապնդմանը»։

Парламент принял заявление «О недопустимости захвата государственной власти путем насилия и о защите демократии»
Национальное Собрание 3 июля приняло заявление «О недопустимости захвата государственной власти путем насилия и о защите демократии». Документ был принят НС по инициативе правящей фракции «Гражданский договор».
Как сообщает Арменпресс, проект заявления представил в парламенте руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян.
«Национальное Собрание Республики Армения,
защищая территориальную целостность и суверенитет Республики Армения и подтверждая свою приверженность принципам верховенства закона и конституционного строя;
основываясь на общечеловеческих ценностях демократии и прав человека, оставаясь верным незыблемому положению Конституции Республики Армения, согласно которому власть принадлежит народу и формируется только путем свободного волеизъявления народа;
отвергая терроризм, угрозы и любые формы насилия в политической борьбе и организации общественной жизни,
исходя из международных обязательств, принятых Республикой Армения в борьбе с терроризмом,
ЗАЯВЛЯЕТ
1. Решительно осуждает попытку террористического покушения против суверенитета, конституционного строя и законных властей Республики Армения, которое было выявлено правоохранительными органами Республики Армения в июне 2025 года.
2. Любой акт терроризма и любая попытка свержения конституционного строя будут подлежать самому суровому наказанию в соответствии с Конституцией и законами Республики Армения.
3. Терроризм и попытки насильственного захвата государственной власти являются прямым ударом по суверенитету и народу Республики Армения. Они направлены на ликвидацию демократических институтов Армении и нанесение удара по устойчивости государства, создание внутренних и внешних угроз для Республики Армения и народа Республики Армения.
4. Все политические силы и организации, осуществляющие политическую деятельность в Республике Армения, должны однозначно осудить эту террористическую попытку, все призывы к военному перевороту или иному насильственному свержению конституционного строя в стране. Любое проявление оправдания терроризма направлено против суверенитета, территориальной целостности Республики Армения и конституционного права народа формировать власть путем выборов.
5. Считаем неприемлемыми попытки свержения конституционного строя в Армении и вовлечения Армянской Апостольской Святой церкви в гибридные атаки против Республики Армения. Патриархия должна быть освобождена от тех, кто нарушает духовную атмосферу церкви, а Церковь должна вернуться к своей изначальной миссии служения духовным нуждам верующих.
6. Заявления бывших руководителей Республики Армения и их соратников, оправдывающие или поддерживающие терроризм, крайне тревожны и достойны осуждения. Они несут политическую ответственность за свои действия. Никакая причина или узкая политическая цель не могут оправдать планы по созданию вооруженных формирований, накоплению оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и свержению конституционного строя в стране.
7. Национальное Собрание Республики Армения, как наделенный первичным мандатом народа Армении законный представительный орган, призывает все политические силы, представителей гражданского общества и граждан осудить терроризм и попытки захвата государственной власти насильственным путем, оказать поддержку законным властям Республики Армения в выполнении ими своих конституционных обязанностей, содействовать национальной солидарности и укреплению государственных институтов».