ՀՀ ԱԳՆ-ն Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին մամուլի հաղորդագրություն է տարածել
ՀՀ ԱԳՆ-ն Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին մամուլի հաղորդագրություն է տարածել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հաղորդագրության մեջ նշված է. «2025 թ. հունիսի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հանդիպել են Երևանում: Այցը և կայացած քննարկումները նշանավորել են կարևոր շրջադարձ Հայաստանի և Եվրոպական միության հարաբերություններում։
Նախարարն ու ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը ընդգծել են, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն միմյանց երբեք ավելի մոտ չեն եղել։
Նախարար Միրզոյանը և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կալասը հայտարարել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հավակնոտ Գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։ Այս համապարփակ շրջանակը վկայում է հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու փոխադարձ ցանկության մասին և արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի եվրոպական ձգտումները, ինչպես նաև հաստատվել է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց մեկնարկելու մասին ՀՀ օրենքով։
Ավելի խորը գործընկերության համատեղ տեսլական
Գործընկերության նոր օրակարգը ձևակերպում է ավելի խոր, ամուր և դիվերսիֆիկացված գործընկերության տեսլական։ Այն նպատակ ունի իրացնելու Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ամբողջ ներուժը՝ ուղղորդելով ջանքերը  Հայաստանի դիմակայունության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և կայուն զարգացան ամրապնդման ուժեղացմանը։ Հայաստանը շարունակելու է սերտորեն համագործակցել Եվրոպական միության հետ՝ խթանելու ավելի անվտանգ, բարեկեցիկ և ժողովրդավարական ապագա, ինչպես նաև նպաստելու խաղաղություն ու կայունություն Հարավային Կովկասում։
Համագործակցության առաջնային ոլորտներ
Գործընկերության օրակարգը սահմանում է համագործակցության կոնկրետ գործողություններ՝ ընդգրկելով մի շարք ոլորտներ և արտացոլելով ընդհանուր շահերի լայն շրջանակ։ Հիմնական առաջնահերթությունները ներառում են՝
• Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և լավ կառավարման ամրապնդում. իրավունքի գերակայության ամրապնդում, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների առաջմղում, կոռուպցիայի դեմ պայքար և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ապահովում։
• Ազատության, շարժունակության և անվտանգության խթանում. վիզաների ազատականացման շուրջ կառուցվածքային երկխոսության առաջմղում, սահմանների կառավարման ամրապնդում և իրավապահ մարմինների համագործակցության խորացում՝ կազմակերպված հանցավորության և այլ ընդհանուր անվտանգության մարտահրավերների դեմ պայքարելու համար։
• Արտաքին և անվտանգության քաղաքականության համագործակցության խորացում. անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության նոր փուլի մեկնարկ՝ Հայաստանի դիմակայունությունն ու կայունությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքների և արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիաների դեմ պայքարելու համար։
• Տնտեսական դիմակայունության և փոխկապակցվածության խթանում. կայուն տնտեսական աճի խթանում տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային ոլորտներում կապակցվածության ընդլայնման միջոցով՝ համահունչ ԵՄ-ի «Գլոբալ դարպաս» ռազմավարությանը և Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը համահունչ։
• Առևտրի և տնտեսական ինտեգրման ընդլայնում. երկկողմ առևտրի հետագա դիվերսիֆիկացում և շուկայի հասանելիության բարելավում՝ ներառյալ ԵՄ ստանդարտներին և տեխնիկական կանոնակարգերին աստիճանական մերձեցում։
• Մարդկանց միջև կապերի խթանում. հասարակությունների միջև ավելի խորը կապերի խթանում՝ հետազոտությունների և նորարարությունների, կրթության և երիտասարդների շարժունակության, ինչպես նաև մշակույթի ոլորտում ընդլայնված համագործակցության միջոցով։
Հաջորդ քայլեր
Բանակցությունների ավարտից հետո Գործընկերության օրակարգի համաձայնեցված տեքստը կանցնի Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության համապատասխան ներքին ընթացակարգերով։ Ընդունումից հետո Օրակարգը կծառայի որպես համագործակցության ուղենիշ։
Մենք անհամբեր սպասում ենք Եվրոպական միության հետ այս հավակնոտ նոր փուլի մեկնարկին՝ ի շահ մեր քաղաքացիների և խաղաղ ու բարեկեցիկ տարածաշրջանի խթանման»։

Armenian Foreign Ministry issues press release on conclusion of negotiations for Armenia-EU new Partnership Agenda
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has issued a press release on the conclusion of negotiations on the Armenia-EU new Partnership Agenda. It reads:
On June 30, 2025, H.E. Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and H.E. Kaja Kallas, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, met in Yerevan. The visit and the discussions marked a pivotal moment in Armenia-EU relations.
The Minister and the High Representative emphasized that Armenia and the EU have never been closer.
Minister Mirzoyan and High Representative Kallas announced the conclusion of negotiations on a new, ambitious Partnership Agenda between Armenia and the EU. This comprehensive framework is a testament to the mutual desire to elevate the relationship to a new level and reflects the European aspirations of the people of Armenia, as also affirmed in the law on the launch of the process of Armenia’s accession to the European Union.
A Vision for a Deeper Partnership
The new Partnership Agenda articulates a vision for a deeper, stronger, and more diversified partnership. It aims to unlock the full potential of the CEPA, guiding efforts to bolster Armenia's resilience, sovereignty, territorial integrity, and sustainable development. Armenia will continue working together with the European Union to foster a more secure, prosperous, and democratic future and to promote peace and stability in the South Caucasus.
Key Priority Areas of Cooperation
The Partnership Agenda establishes concrete actions for cooperation across a wide spectrum of areas, reflecting the breadth of shared interests. Key priorities include:
- Strengthening Democracy, Human Rights, and Good Governance: reinforcing the rule of law, advancing justice sector reform, combating corruption, and ensuring the protection of fundamental freedoms.
- Enhancing Freedom, Mobility, and Security: advancing structured dialogue on visa liberalisation, strengthening border management, and deepening law enforcement cooperation to combat organised crime and other shared security challenges.
- Deepening Foreign and Security Policy Cooperation: inaugurating a new chapter of cooperation in security and defence to enhance Armenia's resilience and stability, and countering hybrid threats and foreign information manipulation.
- Boosting Economic Resilience and Connectivity: fostering sustainable economic growth through enhancing connectivity in transport, energy, and digital domains, in line with the EU’s Global Gateway strategy and Armenia’s “Crossroads of Peace” initiative.
- Expanding Trade and Economic Integration: working to further diversify bilateral trade and improve market access, including gradual approximation with EU standards and technical regulations.
- Fostering People-to-People Contacts: Promoting deeper ties between societies through expanded cooperation in research and innovation, education and youth mobility, and culture.
Next Steps
Following the conclusion of negotiations, the agreed text of the Partnership Agenda will proceed through the respective internal procedures of the Republic of Armenia and the European Union. Upon adoption, the Agenda will serve as the guiding framework for cooperation.
We look forward to embarking on this ambitious new phase of partnership with the European Union for the tangible benefit of our citizens and the promotion of a peaceful and prosperous region.