Ռյուտեն հավաստիացրել է, որ Ուկրաինային ՆԱՏՕ ընդունելու խոստումն ուժի մեջ կմնա
ՆԱՏՕ-ի առաջնորդների խոստումը՝ ապագայում Ուկրաինան իրենց շարքերը ընդունելու մասին, կմնա ուժի մեջ, նույնիսկ եթե դրա մասին չհիշատակվի դաշինքի առաջիկա գագաթնաժողովի արդյունքների վերաբերյալ կոմյունիկեում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այս մասին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
«Մենք ասել ենք, որ դեպի ՆԱՏՕ ճանապարհը անշրջելի է։ Եվ այդ գնահատականը չի փոխվի նաև գագաթնաժողովից հետո։ Չեմ բացառում, որ Նիդեռլանդներում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի արդյունքների վերաբերյալ կոմյունիկեում այդ թեման չի արտացոլվի։ Եթե դա չլինի կոմյունիկեում, ապա դրանում ոչ մի սարսափելի բան չի լինի», - հավաստիացրել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ նշելով, որ ընդհանուր առմամբ Ուկրաինայի հետ կապված թեմատիկան կոմյունիկեում, հավանաբար, կլինի։
Նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ն պարտադիր չէ, որ բոլոր գագաթնաժողովներում կրկնի իր արդեն հայտնի դիրքորոշումները բոլոր հարցերի վերաբերյալ։
Ռյուտեն հիշեցրել է, որ այս պահին ՆԱՏՕ-ում կոնսենսուս չկա այն մասին, թե արդյոք ժամանակը հասունացել է Ուկրաինային դաշինք ընդունելու համար։

Рютте заверил, что обещание принять Украину в НАТО останется в силе
Обещание лидеров стран НАТО в будущем принять в свой состав Украину останется в силе, даже если не будет упоминаться в коммюнике по итогам ближайшего саммита альянса. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил в Лондоне генсек альянса Марк Рютте.
"Мы говорили, что этот путь в НАТО - необратимый. И эта оценка не изменится и после саммита", - сказал он.
Он не исключил, что в коммюнике по итогам саммита НАТО в Нидерландах эта тема не получит отражения. "Если этого не будет в коммюнике, то в этом не будет ничего страшного", - заверил генеральный секретарь НАТО. При этом он отметил, что в целом связанная с Украиной тематика в коммюнике, вероятно, будет.
Он подчеркнул, что НАТО не обязательно на всех встречах в верхах повторять уже известную позицию по всем вопросам.
Рютте напомнил, что на данный момент в НАТО нет единого мнения насчет того, настало ли время принимать Украину в альянс.
Саммит НАТО пройдет 24-25 июня 2025 года в Гааге.
В 2008 году на саммите в Бухаресте союзники по НАТО пообещали, что Украина однажды присоединится к этому военному альянсу.