Պուտինը մոտ ապագայում կայցելի Թեհրան. ՌԴ-ում Իրանի դեսպան
Իրանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շուտով կայցելի Թեհրան: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտնել է Մոսկվայում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Քազեմ Ջալալին։
Դեսպանատան մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ դեսպանը նշել է, որ Ռուսաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի: Բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցելությունները դարձել են կանոնավոր, և Թեհրանը մոտ ապագայում սպասում է Ռուսաստանի առաջնորդի այցին։
Մայիսի 14-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել էր, որ Թեհրանը և Մոսկվան պատրաստվում են Պուտինի՝ Իրան կատարելիք այցին: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ ուղևորության ամսաթվերը դեռևս համաձայնեցված չեն։
ՏԱՍՍ-ը հիշեցնում է, որ Պուտինն առաջին անգամ այցելել է Իրան 2007 թվականի հոկտեմբերին՝ մասնակցելու մերձկասպյան երկրների երկրորդ գագաթնաժողովին: Այդ ժամանակ նա առաջին անգամ հանդիպել է երկրի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիի հետ:
Հաջորդ այցը տեղի է ունեցել ութ տարի անց՝ 2015 թվականի նոյեմբերին, երբ Իրանի մայրաքաղաքում անցկացվում էր գազ արտահանող երկրների ֆորումը:
Պուտինը կրկին այցելել է Թեհրան 2017 թվականի նոյեմբերին, որի ժամանակ տեղի են ունեցել Իրան-Ռուսաստան-Ադրբեջան բանակցությունները:
2018 թվականի սեպտեմբերին Իրանի մայրաքաղաքում Պուտինը մասնակցել է Սիրիայի կարգավորմանը նպաստող Աստանայի գործընթացի երաշխավոր պետությունների ղեկավարների երրորդ հանդիպմանը:
2022 թվականի հուլիսին Պուտինը կրկին այցելել է Թեհրան՝ մասնակցելու Աստանայի ձևաչափով յոթերորդ հանդիպմանը:

Иран надеется на скорый визит Путина в Тегеран - посол ИРИ в России
Иран ожидает, что в скором времени состоится визит президента России Владимира Путина в Тегеран. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство ТАСС, об этом заявил посол Исламской Республики Иран в Москве Казем Джалали.
По сообщению пресс-службы посольства, посол отметил, что отношения России и Ирана вышли на уровень стратегического партнерства. Визиты высокопоставленных лиц стали регулярными, и Тегеран ожидает визита российского лидера в ближайшее время.
14 мая глава МИД ИРИ Аббас Арагчи заявил, что Тегеран и Москва готовятся к предстоящему визиту Путина в Иран. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отметил, что даты поездки пока не согласованы.
ТАСС напоминает, что Путин впервые посетил Иран в октябре 2007 года для участия во втором саммите прикаспийских государств. Тогда он впервые встретился с верховным лидером страны аятоллой Али Хаменеи.
Следующий визит состоялся спустя восемь лет, в ноябре 2015 года, когда в иранской столице проходил форум стран-экспортеров газа.
Путин снова посетил Тегеран в ноябре 2017 года, в ходе которого состоялись переговоры Иран-Россия-Азербайджан.
В сентябре 2018 года Путин в иранской столице принял участие в третьей встрече глав государств-гарантов Астанинского процесса, способствующего урегулированию в Сирии.