ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինային հրավիրել է Հաագայի գագաթնաժողովին
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Ուկրաինային հրավիրել է Հաագայում դաշինքի գագաթնաժողովին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Ռյուտեն հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների՝ հունիսի 5-ին կայանալիք հանդիպումից առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում, որի տեսանյութը տարածել է Times Radio-ն։
«Ես Ուկրաինային հրավիրել եմ գագաթնաժողովին», - ասել է Ռյուտեն՝ չպատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք Ուկրաինան կհիշատակվի գագաթնաժողովի եզրափակիչ հայտարարության մեջ, բայց ընդգծել է, որ այդ թեման կքննարկվի:
Ռյուտեն նաև հայտնել է, որ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարը ներկա է լինելու հունիսի 4-ին Ուկրաինայի պաշտպանության շփման խմբի ՊՆ ղեկավարների հանդիպմանը: Բացի այդ, հունիսի 5-ին, Ռյուտեի խոսքով, տեղի կունենա ՆԱՏՕ-Ուկրաինա խորհրդի նիստ։
Ռյուտեն նաև նշել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին անդամակցելու Ուկրաինայի անշրջելի ուղին դեռ ուժի մեջ է, սակայն իրենք Կիևին «երբեք չեն խոստացել, որ ՆԱՏՕ-ին հնարավոր անդամակցությունը կլինի խաղաղության կամ հրադադարի համաձայնագրի մի մաս»։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ դաշնակիցներն Ուկրաինային այս տարի խոստացել են 20 միլիարդ եվրոյի ռազմական աջակցություն, և ապագայում կհայտարարվի ավելի շատ օգնության մասին։

НАТО пригласила Украину на саммит в Гааге
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте пригласил Украину на саммит альянса в Гааге. Как передает “Арменпресс”, Рютте сообщил об этом на пресс-конференции до встречи министров обороны стран НАТО 5 июня, видеозапись которой распространила Times Radio.
“Я пригласил Украину на саммит”, - сказал Рютте, не отвечая на вопрос, будет ли Украина упомянута в итоговом заявлении саммита, но подчеркнув, что эта тема будет обсуждаться.
Рютте также сообщил, что министр обороны Украины примет участие в заседании глав оборонных ведомств контактной группы по вопросам обороны Украины 4 июня. 5 июня, по словам Рютте, состоится заседание Совета НАТО-Украина.
Рютте отметил, что необратимый путь Украины к членству в НАТО все еще сохраняется, добавив: “но мы никогда не обещали, что это будет результатом мирного соглашения. Мы считаем, что это вопрос на более долгосрочную перспективу”.
Генеральный секретарь НАТО отметил, что в этом году союзники обещали предоставить Украине военную помощь в размере 20 миллиардов евро, в будущем будет объявлено и о дополнительных объемах помощи.