ՌԴ-ն պատրաստ է հունիսի 2-ին Ստամբուլում Ուկրաինային տրամադրել հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ իր հուշագիրը. Լավրով
Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի հետ հակամարտության կարգավորման պայմաններով իր հուշագիրն ուկրաինացի բանակցորդներին տրամադրել հունիսի 2-ին Ստամբուլում կայանալիք ուղիղ բանակցությունների ընթացքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա հիշեցրել է, որ Ստամբուլում Մոսկվան և Կիևը պայմանավորվել են պատրաստել կողմերից յուրաքանչյուրի դիրքորոշումը ներկայացնող փաստաթղթեր՝ կայուն կարգավորման հասնելու համար։
«Մեր պատվիրակությունը՝ Վ. Ռ. Մեդինսկիի գլխավորությամբ, պատրաստ է այդ հուշագիրը տրամադրել Ուկրաինայի պատվիրակությանը և անհրաժեշտ բացատրություններ տալ առաջիկա երկուշաբթի օրը՝ հունիսի 2-ին, Ստամբուլում վերսկսվող ուղիղ բանակցությունների երկրորդ փուլի ընթացքում», - ասվում է Լավրովի հայտարարության մեջ, որը տարածել է ՌԴ արտգործնախարարությունը։
Լավրովի խոսքով՝ հուշագրում շարադրված է Ռուսաստանի «դիրքորոշումը ճգնաժամի նախա​​պատճառների հուսալի հաղթահարման բոլոր ասպեկտների վերաբերյալ»։
ՌԴ արտգործնախարարը նաև հիշեցրել է, որ ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների վերսկսմանն աջակցել են ԱՄՆ-ն, Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան։ Բանակցությունների առաջին փուլը կայացել է մայիսի 16-ին, Ստամբուլում, որտեղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ գերիների փոխանակում է իրականացվել «1000-ը՝ 1000-ի դիմաց» ձևաչափով։

Россия готова в Стамбуле 2 июня предоставить Украине свой меморандум об урегулировании конфликта - Лавров
Россия готова предоставить свой меморандум об условиях урегулирования конфликта с Украиной украинским переговорщикам в ходе прямых переговоров, которые пройдут в Стамбуле 2 июня. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров.
Он напомнил, что в Стамбуле Москва и Киев договорились подготовить документы, излагающие позиции каждой из сторон для достижения устойчивого урегулирования.
«Наша делегация во главе с В. Р. Мединским готова предоставить этот меморандум украинской делегации и дать необходимые разъяснения в ходе второго раунда прямых переговоров, которые возобновятся в Стамбуле в понедельник, 2 июня», — говорится в заявлении Лаврова, распространенном МИД России.
По словам Лаврова, в меморандуме изложена российская «позиция по всем аспектам надежного преодоления причин кризиса».
Глава МИД РФ также напомнил, что возобновление прямых российско-украинских переговоров поддержали США, Саудовская Аравия и Турция. Первый раунд переговоров состоялся 16 мая в Стамбуле, где в соответствии с достигнутыми договоренностями был осуществлен обмен пленными в формате «1000 на 1000». Лавров также поблагодарил турецкую сторону за предоставление площадки для встречи.