Անկարան ակնկալում է, որ կստեղծվեն անհրաժեշտ պայմանները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ Անկարան գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ կողմերի ձեռք բերած համաձայնության վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Anadolu-ն։
«Ազգային անվտանգության խորհուրդն իր գոհունակությունն է արտահայտում, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը համաձայնության են եկել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ։ Անկարան վերահաստատում է իր ակնկալիքները, որ կստեղծվեն անհրաժեշտ պայմանները վերջնական խաղաղության հաստատման համար, ինչն օգուտ կբերի տարածաշրջանի բոլոր կողմերին»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտնել էին խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ համաձայնության հասնելու և բանակցությունների ավարտի մասին։ Դրանից հետո հայկական կողմը մի քանի անգամ Ադրբեջանին առաջարկել է խորհրդակցություններ սկսել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների և վայրի վերաբերյալ, սակայն Բաքուն նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում համաձայնագրի ստորագրման համար։ Բաքուն շարունակում է կեղծ պնդումը, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ և որպես խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու նախապայման է առաջ քաշում Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը։ Բաքվի երկրորդ նախապայմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումն է։ Հայկական կողմը բազմիցս հերքել է Ադրբեջանի կեղծ պնդումները, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու հետ կապված Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանին առաջարկել է խաղաղության համաձայնագիրը և Մինսկի խումբը լուծարելու վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ին ուղղված դիմումը ստորագրել միաժամանակ։

Анкара надеется, что будут созданы необходимые условия для окончательного мира между Арменией и Азербайджаном
В заявлении, принятом по итогам заседания Совета национальной безопасности под председательством президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, Анкара выразила удовлетворение достигнутой сторонами договоренностью по проекту мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Anadolu.
«Совет национальной безопасности выражает удовлетворение тем, что Азербайджан и Армения достигли согласия по проекту мирного соглашения. Анкара подтверждает свои ожидания, что будут созданы необходимые условия для установления окончательного мира, который принесет пользу всем сторонам в регионе», — говорится в заявлении.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении соглашения по тексту проекта мирного соглашения и завершении переговоров. После этого армянская сторона несколько раз предлагала Азербайджану начать консультации о дате и ​​месте подписания мирного соглашения, однако Баку выдвигает новые предварительные условия для подписания соглашения. Баку продолжает лживо утверждать, что Конституция Армении содержит территориальные претензии к Азербайджану, и выдвигает внесение поправок в Конституцию Армении в качестве предварительного условия для подписания мирного соглашения. Вторым предварительным условием Баку является роспуск Минской группы ОБСЕ. Армянская сторона неоднократно опровергала ложные утверждения Азербайджана о том, что в Конституции Армении содержатся территориальные претензии к Азербайджану, а в связи с роспуском Минской группы ОБСЕ премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил Азербайджану подписать одновременно и мирное соглашение и заявление в ОБСЕ о роспуске Минской группы.