Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը կարևոր է ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հեռանկարի տեսանկյունից․ Անիտա Դիմիտրիու
Կիպրոսը սատարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացին և ընդգծում դրա կարևորությունը ոչ միայն տարածաշրջանի կայունության, այլև Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության հեռանկարի տեսանկյունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն։
«Մենք հուսով ենք, որ հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագիր կկնքվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեզ տեղեկացրեց այդ ուղղությամբ արվող ջանքերի մասին։ Մենք մեր կողմից պատրաստ ենք աջակցել դիվանագիտական շրջանակներում իրականացվող բոլոր փորձերին։ Ի վերջո, խաղաղության պայմանագիրը պետք է ոչ միայն ստորագրվի, այլև լիարժեք կյանքի կոչվի», – ասաց Դիմիտրիուն։
Նրա խոսքով՝ կայունությունը և խաղաղությունը նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը, միջազգային համագործակցության ընդլայնմանն ու եվրոպական հեռանկարի ամրապնդմանը։
«Դա կօգնի նաև Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությանը ԵՄ-ին, ինչպես նաև մնացած երկրների հետ ավելի սերտ հարաբերությունների կառուցմանը։ Երբ կա խաղաղություն, յուրաքանչյուր երկիր ծաղկում է, զարգանում է»,- ասաց նա։
Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարը հիշեցրեց, որ իր երկրում ևս խաղաղության խնդիրն առկա է արդեն կես դար։
«Կիպրոսը արդեն 50 տարի է՝ կիսված է։ Մենք գիտենք՝ ինչ է նշանակում ապրել երկարատև հակամարտության պայմաններում։ Այդ փորձառությունն էլ է պատճառը, որ Կիպրոսն աջակցում է հայ ժողովրդին՝ խաղաղություն հաստատելու ջանքերում»,- եզրափակեց Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահը։

Установление мира в регионе важно с точки зрения перспективы членства Армении в ЕС: спикер Палаты представителей Кипра
Кипр поддерживает мирный процесс между Арменией и Азербайджаном и подчеркивает его важность не только для региональной стабильности, но и для перспектив членства Армении в ЕС.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила спикер Палаты представителей Кипра Анита Димитриу в ходе пресс-конференции в Национальном собрании.
«Мы надеемся, что мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном будет подписано по возможности скоро. Спикер НС Ален Симонян проинформировал нас о предпринимаемых в этом направлении усилиях. Со своей стороны мы готовы поддержать все усилия в дипломатических кругах. Мирный договор должен быть не только подписан, но и полностью реализован», - подчеркнула Анита Димитриу.
По ее словам, стабильность и мир будут способствовать развитию Армении, расширению международного сотрудничества и укреплению европейской перспективы.
«Это также будет способствовать членству Республики Армения в ЕС и построению более тесных отношений с другими странами. Когда царит мир, любая страна процветает и развивается», - сказала она.
Глава кипрского парламента напомнила, что проблема мира существует и в ее стране уже полвека.
«Кипр разделен уже 50 лет. Мы знаем, что значит жить в условиях затяжного конфликта. Этот опыт является причиной, по которой Кипр поддерживает армянский народ в его усилиях по установлению мира», - заключила спикер Парламента Кипра.