Silicon Mountains 2025․ ՏՏ ոլորտի առաջատարները կհամախմբվեն մեկ հարթակում՝ նույն գաղափարի շուրջ
Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիական և նորարարական ֆորումը՝ «Silicon Mountains-ը, վերադառնում է՝ համախմբելով ոլորտի  առաջատարներին Հայաստանից և  ամբողջ աշխարհից:
Silicon Mountains 2025 ֆորումի շրջանակում  տեղական և միջազգային փորձագետները կկիսվեն իրենց տեսլականներով տնտեսության տարբեր ճյուղերում թվայնացման վերաբերյալ և արհեստական բանականության դարաշրջանում կիբեռանվտանգության աճող նշանակության մասին:
Silicon Mountains-ի ստեղծման գաղափարի, հիմնական նպատակի,  անցած ճանապարհի և 2025 թվականի մայիսի 15–ին  Լոռիում անցկացվելիք  ֆորումի ժամանակ քննարկվելիք թեմաների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է  Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների  (ՏՀՏ) գործատուների միության գործադիր տնօրեն, «Օնեքս» ընկերության համահիմնադիր Էդուարդ Մուսայելյանի հետ:
Մուսայելյանն ընդգծեց՝  Silicon Mountains-ը իրենց համար պարզապես միջոցառում չէ, այն փիլիսոփայություն է, թե ինչպես են իրենք պատկերացնում Հայաստանն ապագայում:
«Այս ֆորումը համախմբում է  ոլորտի միջազգային գիգանտներին և ներկայացուցիչներին, Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջնորդներին և պետական գործիչներին: Մեր հիմնական նպատակն էր  ստեղծել մեկ հարթակ, որտեղ կքննարկվեն տարբեր թեմաների և մարտահրավերների շուրջ լուծումները: Մենք քննարկում ենք, թե ինչպես կարելի է  տնտեսության ճյուղերում  կիրառել թվային տարբեր տեխնոլոգիաները և արհեստական բանականությունը:
Silicon Mountains 2025 ֆորումի ընթացքում քննարկվելու են երեք հիմնական թեմաներ՝ արհեստական բանականություն և ավտոմատացում, խելացի թվային ենթակառուցվածքներ և կիբեռանվտանգություն ու տվյալների պաշտպանություն: Մենք ամեն տարի փորձում ենք թեմաները փոփոխել, որ շատ նման չլինեն, բայց ընդհանուր գիծն ամեն տարի նույնն է»,- նշեց նա:
Ֆորումի ընթացքում, բացի ոլորտի միջազգային և հայաստանյան ներկայացուցիչներից, փորձում են ներգրավել նաև  պետական տարբեր գործիչների, քանի որ, եթե խոսվում է տնտեսության տարբեր ճյուղերում թվային տեխնոլոգիաների ներդրման մասին, ապա  առանց այդ սիմբիոզի դա անհնար է:
«Եթե մենք վերցնենք և միայն  մեր համայնքով քննարկենք, ապա դա կլինի անարդյունավետ, դրա համար  մենք պետք է ստեղծենք հարթակ, որը ոչ միայն քննարկում է, այլ նաև լուծումներ է առաջարկում տարբեր գերատեսչություններին»,-ասաց նա:
Խոսելով ֆորումը մարզում անցկացնելու գաղափարի մասին՝  Մուսաելյանը նշեց՝ նախորդ տարի առաջին անգամ այն անցկացրել են Գյումրիում և հասկացել,  որ արձագանքները շատ դրական էին։ Նրա խոսքով՝ ֆորումը Գյումրիում ակտիվություն է մտցրել, ուստի ՏՀՏ միության անդամներով որոշել են, որ այսուհետ Silicon Mountains-ը կանցկացվի  Հայաստանի որևէ մարզում, իսկ ամփոփումն արդեն կլինի Երևանում:
«Մարզում անցկացնելը իր հետ բերում է տարբեր դրական հետևանքներ, քանի որ, գնալով մարզ, մենք ապահովում ենք ակտիվություն, խոսում ենք կրթական ծրագրերից և փորձում ենք այդ ծրագրերը ներդնել այնտեղ: Արդեն ունենք ներկայացուցիչներ չորս տարբեր մարզերում, ձևավորում ենք համայնքներ  և փորձում ենք կիսվել նոր մշակույթով և մեր փորձով»,- ասաց ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրենը:
Մուսայելյանը նշեց, որ ֆորումի ընթացքում հիմնականում կենտրոնանում են հնարավորությունների վրա, քանի որ, եթե խոսեն միայն խնդիրներից, ֆորումը կդառնա անհետաքրքիր, հենց դրա համար միջազգային փորձագետները գալիս են կիսվելու միջազգային փորձով՝ ներկայացնելով, թե այլ երկրներում ինչպե՞ս են մոտեցել այդ խնդիրներին և ի՞նչ լուծումներ են տվել:
«Ֆորումի ընթացքում տարբեր խոսնակների և մեր գերատեսչությունների  ներկայացուցիչների  միջև  կազմակերպում ենք հանդիպումներ, և նրանք միասին քննարկում են հնարավոր լուծումներ գտնելու ուղիները»,-ասաց նա:
Silicon Mountains 2025 ֆորումի և էքսպոյի հատուկ հյուրն այս տարի լինելու է
Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2024 թվականի  դափնեկիր, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ինժեներ և գիտնական Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան:

«Silicon Mountains 2025»: лидеры ИТ-индустрии объединятся на одной платформе вокруг одной идеи
Форум технологий и инноваций «Silicon Mountains» возвращается в Армению, объединяя лидеров отрасли из Армении и со всего мира.
В рамках форума «Silicon Mountains 2025» местные и международные эксперты поделятся своим видением цифровизации в различных секторах экономики и растущей значимости кибербезопасности в эпоху искусственного интеллекта.
Об идее «Silicon Mountains», главной цели, пройденном пути и темах для обсуждения в ходе форума, который пройдет в Лори 15 мая 2025 года, Арменпресс беседовал с Эдуардом Мусаеляном, исполнительным директором Союза работодателей сферы информационных и коммуникационных технологий (ИКТ), соучредителем компании «Onex».
Мусаелян подчеркнул, что для них форум «Silicon Mountains» - это, не просто мероприятие, это философия того, как они представляют Армению в будущем.
«Этот форум объединяет международных гигантов - представителей индустрии, армянских технологических лидеров и государственных деятелей. Нашей главной целью было создание единой площадки, где будут обсуждаться решения различных тем и вызовов. Мы обсуждаем, как применять различные цифровые технологии и искусственный интеллект в различных секторах экономики».
«Silicon Mountains 2025» будет посвящен трем основным темам: искусственный интеллект и автоматизация, интеллектуальная цифровая инфраструктура, а также кибербезопасность и защита данных. Мы стараемся менять темы каждый год, чтобы они не были слишком похожими, но общая тема каждый год одна и та же», - отметил он.
В работу форума, помимо международных и армянских представителей сектора, мы стараемся привлечь и различных государственных деятелей, поскольку если мы говорим о внедрении цифровых технологий в различные отрасли экономики, то без этого симбиоза невозможно.
«Если мы будем обсуждать это только с нашим сообществом, это будет неэффективно, поэтому нам нужно создать платформу, которая не только обсуждает, но и предлагает решения различным ведомствам», - сказал он.
Говоря об идее проведения форума в регионах, Мусаелян отметил, что в прошлом году они впервые провели его в Гюмри и заметили, что отзывы на это были весьма позитивными. По его словам, форум привнес активность в Гюмри, поэтому члены Союза ИКТ приняли решение, что отныне «Silicon Mountains» будут проводиться в одном из регионов Армении, а закрытие будет проходить в Ереване.
«Проведение форума в регионе несет с собой различные положительные последствия, потому что, отправляясь в регион, мы обеспечиваем активность, рассказываем об образовательных программах и пытаемся реализовать эти программы там. У нас уже есть представители в четырех разных регионах, мы формируем сообщества и пытаемся делиться новой культурой и нашим опытом», - сказал исполнительный директор Союза работодателей ИКТ.
Мусаелян отметил, что в ходе форума основное внимание уделяется возможностям, поскольку если говорить только о проблемах, форум станет неинтересным. Вот почему международные эксперты приезжают, чтобы поделиться международным опытом, рассказать о том, как другие страны подошли к решению этих проблем и какие решения они предложили.
«В ходе форума мы организуем встречи между различными спикерами и представителями наших ведомств, и вместе они обсуждают пути поиска возможных решений», - сказал он.
Специальным гостем форума и выставки «Silicon Mountains 2025» в этом году будет лауреат Государственной премии РА 2024 года за всемирный вклад в развитие высоких технологий, всемирно известный инженер и ученый Ёсиаки Деймон Хагивара.