«Անմահ գունդ»-ը երթով հարգանքի տուրք մատուցեց Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսներին
«Անմահ գունդ» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Հաղթանակի օրը՝ մայիսի 9-ին, վետերանների մասնակցությամբ բազմամարդ երթ անցկացվեց դեպի Հաղթանակի զբոսայգու անմար կրակը: Ամենամյա երթի նպատակն է վերհիշել, վերարժևորել Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների, վետերանների սխրանքները, և ևս մեկ անգամ հարգանքի տուրք մատուցել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երթը մեկնարկեց Երևանի Արաբկիր համայնքի Սուրբ խաչ եկեղեցուց:
«Անմահ գունդ» միջազգային շարժման գլխավոր համակարգող Մհեր Ավետիսյանը, շնորհավորելով տոնի կապակցությամբ, նշեց՝ այս միջոցառումների հիմնական նպատակը մեկն է՝ պահպանել այն արժեքները, այն մշակույթը և այն գաղափարախոսությունը, որոնք մեր պապերը փոխանցել են մեզ:
«Այսօր մենք քայլերթով կգնանք հաղթանակի զբոսայգի ևս մեկ անգամ հարգանքի տուրք մատուցելու մեր պապերին և նշելու այս մեծ Հաղթանակի օրը: Ես կամենում եմ, որ հայ ազգը Հաղթանակի 80-ամյակի միջոցառումների շրջանակով և դրանից հետո սկսի ապրել հաղթողի հոգեբանությամբ՝ իր պապերի տված հաղթանակով»,-ասաց նա:
44-օրյա պատերազմի մասնակից Ալեքսանդր Դումանյանը, ով իր ձեռքում էր պահում Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից պապիկի լուսանկարը՝ նշեց, որ հպարտ է տոնելու Հաղթանակի 80-ամյակը, որում ներդրում է ունեցել իր պապը:
«Մշտապես պետք է հիշել և փոխանցել պատմությունը: Կարևոր է, որ այս և գալիք սերունդը իմանա Հայրենական մեծ պատերազմի և իրենց պապերի տարած հաղթանակի և պատմության մասին»,- նշեց Դումանյանը:
Միջոցառումների շրջանակում «Մայր Հայաստան» հուշարձանի մոտ կանցկացվի համերգային ծրագիր։ Իսկ միջոցառմանը ներկա բոլոր երեխաները կստանան այգում գործող ատրակցիոնների բազմաթիվ անվճար տոմսեր՝ «Անմահ գունդ» պատմամշակութային հասարակական կազմակերպության կողմից։
Երթին մասնակցում էին վետերաններ, դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, երեխաներ, ուսանողներ և բազմաթիվ քաղաքացիներ:

«Бессмертный полк» маршем воздал дань памяти героям Великой Отечественной войны
По инициативе общественной организации «Бессмертный полк» в День Победы, 9 мая, состоялось большое шествие с участием ветеранов к Вечному огню в Парке Победы.
Как передает Арменпресс, шествие началось от церкви Сурб Хач в общине Арабкир в Ереване.
Главный координатор международного движения «Бессмертный полк» Мгер Аветисян поздравил с праздником и отметил, что главная цель этих мероприятий – сохранение ценностей, культуры и идеологии, которые передали нам наши предки.
«Сегодня мы пройдем маршем к Парку Победы, чтобы еще раз воздать должное нашим дедам и отметить этот великий День Победы. Желаю, чтобы армянский народ в рамках мероприятий 80-летия Победы и далее жил с менталитетом победителя, с Победой, дарованной его дедами», - сказал он.
Участник 44-дневной войны Александр Думанян, державший в руках фотографию своего деда, участника Великой Отечественной войны, отметил, что с гордостью отмечает 80-летие Победы, в которую внес свой вклад его дед.
«Мы всегда должны помнить и передавать историю. Важно, чтобы нынешнее и будущие поколения знали о Великой Отечественной войне, о победе и истории своих дедов», — отметил Думанян.
В рамках мероприятий состоится концертная программа у монумента «Мать Армения». А все дети, посетившие мероприятие, получат бесплатные билеты на многочисленные аттракционы парка, предоставленные историко-культурной общественной организацией «Бессмертный полк».
В марше приняли участие ветераны, дипломатические представители, дети, студенты и многочисленные граждане.