Հայաստանը դեսպանություն կբացի Օմանի Սուլթանությունում. կառավարությունը հաստատեց համապատասխան նախագիծը
Կառավարության ապրիլի 30-ի նիստում ընդունվել է որոշում Օմանի Սուլթանության մայրաքաղաք Մասկատում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն հիմնելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշման նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի և Օմանի միջև քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարաբերությունները։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացրած նախագծում ընդգծվում է, որ վերջին տարիներին նկատվում է ակտիվ համագործակցություն Հայաստանի և Ծոցի արաբական երկրների, այդ թվում՝ Օմանի հետ։ Բարեկամական կապերը ներառում են փոխադարձ առևտուրը, օդային հաղորդակցությունը, ՏՏ ոլորտը, կրթությունը, գիտությունը, մշակույթը և զբոսաշրջությունը։
Նախագծով առաջարկվում է դեսպանության հիմնումը իրականացնել՝ հաշվի առնելով Օմանի դերը տարածաշրջանում որպես չեզոք և հավասարակշռված քաղաքականություն վարող պետություն։ Հայաստանը նման նախաձեռնությամբ նպաստում է ինչպես երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը, այնպես էլ Արևելյան Աֆրիկայի և Հնդկական օվկիանոսի երկրների հետ կապերի զարգացմանը։
Դեսպանության բացման և առաջին տարվա գործունեության համար ընդհանուր ծախսը կկազմի մոտ 133.8 միլիոն դրամ (345.7 հազար դոլար)։ 2025 թվականի հուլիսից դեկտեմբեր ամիսների ընթացիկ ծախսերը կկազմեն շուրջ 81.9 միլիոն դրամ, իսկ 51.8 միլիոն դրամ կուղղվի միանվագ ձեռքբերումներին՝ մեքենա, կահույք, տեխնիկա և այլ անհրաժեշտ պարագաներ։ Նշված գումարից հիմնական մասը կհատկացվի ԱԳՆ բյուջեից, իսկ մնացածը՝ կառավարության պահուստային ֆոնդից։

Армения откроет посольство в Султанате Оман - правительство одобрило соответствующий проект
На заседании правительства Армении 30 апреля было принято решение об учреждении посольства Республики Армения в Маскате — столице Султаната Оман.
Как сообщает Арменпресс, целью данного решения является укрепление политических, экономических и культурных связей между Арменией и Оманом.
В проекте, представленном Министерством иностранных дел Республики Армения, подчеркивается, что в последние годы наблюдается активное сотрудничество между Арменией и арабскими странами Персидского залива, в том числе с Оманом. Дружественные связи охватывают взаимную торговлю, воздушное сообщение, информационные технологии, образование, науку, культуру и туризм.
Проект предлагает основать посольство с учетом роли Омана в регионе как государства, проводящего нейтральную и сбалансированную политику. Подобной инициативой Армения способствует как углублению двусторонних отношений, так и развитию связей со странами Восточной Африки и Индийского океана.
Общая стоимость открытия посольства и первого года его работы составит около 133,8 млн драмов ($345,7 тыс). Текущие расходы за июль-декабрь 2025 года составят около 81,9 млн драмов, а 51,8 млн драмов будут направлены на единовременные закупки: автомобили, мебель, оборудование и другие необходимые принадлежности. Основная часть указанной суммы будет выделена из бюджета Министерства иностранных дел, а остальная часть — из резервного фонда правительства.