ԱՄՆ դեսպանն ամերիկյան Westinghouse ընկերության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտը
Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Քրիստինա Քվինը հանդիպել է ամերիկյան Westinghouse ընկերության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը։
«Ամերիկյան ընկերություններն ունեն ծանրակշիռ փորձառություն և տիրապետում են նորարարական տեխնոլոգիաների, ինչը կարող է նպաստել Հայաստանի էներգետիկ ապագայի ապահովմանը՝ երկուստեք շահեկան լինելով Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի համար»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Westinghouse Electric Company-ն միջուկային էներգետիկայի ոլորտում գործունեություն ծավալող ամերիկյան ընկերություն է։ 2023 թվականին ընկերությունը ներկայացրել է 300 մեգավատ հզորությամբ կոմպակտ մոդուլային ռեակտորներ ստեղծելու նախագիծ։ Մոդուլային ռեակտորների հավաստագրումը նախատեսվում է 2027 թվականին, իսկ ընդհանուր ցանցին դրանց միացումը՝ 2033 թվականին։
Հայաստանն ու միացյալ Նահանգները 2025 թվականի հունվարին ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ, որում դրույթ կա միջուկային համագործակցության համաձայնագրի («123-րդ համաձայնագիր»)  շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին։
2023 թվականի մայիսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ մոդուլային ատոմակայանների հնարավորություններին ծանոթանալու համար ՀՀ-ից ԱՄՆ կմեկնի պատվիրակություն ։ «Ցավոք, մեր գործող ատոմակայանը ունի մեկ վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել: Հիմա մենք շատ ակտիվ մի քանի գործընկերների հետ բանակցում ենք ատոմակայան կառուցելու հարցի շուրջ, այդ բանակցությունները վարվում են և՛ Ռուսաստանի, և՛ ԱՄՆ-ի, և երրորդ երկրների հետ: Հիմա դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է տնտեսապես ավելի շահավետ», - ասել էր Փաշինյանը:

Посол США обсудила атомную энергетику Армении с представителями американской компании Westinghouse
Посол США в Армении Кристина Квин встретилась с представителями американской компании Westinghouse для обсуждения атомной энергетики Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства США, американские компании обладают значительным опытом и инновационными технологиями, которые могут помочь обеспечить энергетическое будущее Армении, что принесет пользу как Соединенным Штатам, так и Армении.
Westinghouse Electric Company — американская компания, работающая в секторе атомной энергетики. В 2023 году компания представила проект создания компактных модульных реакторов мощностью 300 мегаватт. Сертификация модульных реакторов запланирована на 2027 год, а их подключение к общей сети — на 2033 год.
Армения и США в январе 2025 года подписали документ о стратегическом партнерстве, который включает положение о начале переговоров по соглашению о сотрудничестве в ядерной сфере («Соглашение 123»).
В мае 2023 года премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что делегация из Армении отправится в США для изучения возможностей модульных атомных электростанций. «К сожалению, у нашей действующей АЭС есть срок, после которого мы не можем ее эксплуатировать. Сейчас мы очень активно ведем переговоры с несколькими партнерами по вопросу строительства АЭС, эти переговоры ведутся и с Россией, и с США, и с третьими странами. Сейчас мы рассматриваем, какой из этих вариантов экономически выгоднее», - сказал Пашинян.