ԱՄՆ դեսպանն ամերիկյան Westinghouse ընկերության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտը
Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Քրիստինա Քվինը հանդիպել է ամերիկյան Westinghouse ընկերության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը։
«Ամերիկյան ընկերություններն ունեն ծանրակշիռ փորձառություն և տիրապետում են նորարարական տեխնոլոգիաների, ինչը կարող է նպաստել Հայաստանի էներգետիկ ապագայի ապահովմանը՝ երկուստեք շահեկան լինելով Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի համար»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Westinghouse Electric Company-ն միջուկային էներգետիկայի ոլորտում գործունեություն ծավալող ամերիկյան ընկերություն է։ 2023 թվականին ընկերությունը ներկայացրել է 300 մեգավատ հզորությամբ կոմպակտ մոդուլային ռեակտորներ ստեղծելու նախագիծ։ Մոդուլային ռեակտորների հավաստագրումը նախատեսվում է 2027 թվականին, իսկ ընդհանուր ցանցին դրանց միացումը՝ 2033 թվականին։
Հայաստանն ու միացյալ Նահանգները 2025 թվականի հունվարին ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ, որում դրույթ կա միջուկային համագործակցության համաձայնագրի («123-րդ համաձայնագիր»)  շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին։
2023 թվականի մայիսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ մոդուլային ատոմակայանների հնարավորություններին ծանոթանալու համար ՀՀ-ից ԱՄՆ կմեկնի պատվիրակություն ։ «Ցավոք, մեր գործող ատոմակայանը ունի մեկ վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել: Հիմա մենք շատ ակտիվ մի քանի գործընկերների հետ բանակցում ենք ատոմակայան կառուցելու հարցի շուրջ, այդ բանակցությունները վարվում են և՛ Ռուսաստանի, և՛ ԱՄՆ-ի, և երրորդ երկրների հետ: Հիմա դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է տնտեսապես ավելի շահավետ», - ասել էր Փաշինյանը:

US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Kristina Kvien met with representatives of the American company Westinghouse to discuss Armenia's nuclear energy sector, the U.S. Embassy in Armenia has said in a statement.
“Ambassador Kvien met Westinghouse to discuss Armenia’s nuclear energy sector. U.S. companies have deep expertise and innovative technology that will benefit both Armenia and the United States,’’ reads the statement.
Westinghouse Electric Company is an American company operating in the nuclear energy sector. In 2023, the company introduced a project to develop compact modular reactors with a capacity of 300 megawatts. Certification of these modular reactors is planned for 2027, with their integration into the general power grid expected by 2033.
In January 2025, Armenia and the United States signed a strategic partnership document, which includes a provision for initiating negotiations on a nuclear cooperation agreement (the "123 Agreement").
In May 2023, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that an Armenian delegation would visit the United States to explore the potential of modular nuclear power plants.
“Unfortunately, our operating nuclear power plant has a deadline after which we cannot operate it. We are currently engaged in active negotiations with several partners regarding the construction of a new nuclear power plant. These negotiations are taking place with Russia, the United States, and other countries. We are now assessing which of these options is the most economically advantageous,” Pashinyan said.