Հյուսիս-հարավի Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածում կկառուցվի 17 կամուրջ, 2 թունել, 5 փոխհատում
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանը, փոխտնօրեններ Կարեն Բադալյանը, Սերժիկ Պետրոսյանը, Խաչատուր Մկրտչյանը հետևել են Հյուսիս-հարավի Տրանշ-4-ի Քաջարան-Ագարակ 32կմ ճանապարհահատվածի կառուցման աշխատանքներին։ Նրանք նախ եղել են կապալառուի՝ «Abad Rahan Pars International Group և Tunnel Sadd Ariana» համատեղ ձեռնարկության շինարարական բազայում, որտեղ շինարարի և տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող կազմակերպության պատասխանատուները ներկայացրել են ծրագրի ֆիզիկական ու ֆինանսական առաջընթացը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ճանապարհային դեպարտամենտի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նախատեսվում է կառուցել 32 կմ ճանապարհ, 17 կամուրջ, 2 թունել, 19 հենապատ, 6 անասնանցում, 5 փոխհատում, 30 երկրորդական ճանապարհ և այլն։
«Այս պահին մեծ ծավալով կատարվում են հողային, թունելի հորատման աշխատանքներ։ 6 կամուրջ գտնվում է բետոնացման փուլում, 11 կամուրջի վրա արվում են հողային, հիմքերի կառուցման աշխատանքներ։ Մոտ 350 մ երկարության թունելի շուրջ 250 մ-ն արդեն հորատվել է։ Կառուցվել են մոտ 350 մ երկարությամբ հենապատեր։ Կատարվել են նաև այլ աշխատանքներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանը շինարարի և տեխհսկողի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորել է Հյուսիս-հարավ ծրագիրը։
«Մեր խնդիրն է աշխատանքները կատարել բարձր որակով և ըստ սահմանված ժամանակացույցի։ Ռազմավարական նշանակության ճանապարհը կապում է հանրապետության հարավը և հյուսիսը, այն տարանցիկ կարևոր ուղի է, ու պատահական չէ, որ Ճանապարհային դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնում նշանակումից հետո իմ առաջին այցելությունը հենց Սյունիքի մարզ է և այս ծրագրի շինարարական տեղամասեր»,- նշել է Արկադի Չերչինյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ծրագրի հետ կապված մի շարք հարցեր։ Կապալառուի կողմից նշվել է, որ սերտորեն համագործակցում են պատվիրատուի, տեխհսկողի ու նախագծողի հետ, և ցանկացած հարց լուծվում է համագործակցության արդյունքում։ Տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող թիմի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ արվում է ամեն ինչ՝ աշխատանքները նշված ժամկետներում կատարելու համար։ Այս պահին շինհրապարակում ներգրավված են 250 միավոր մեքենա-մեխանիզմներ, շուրջ 350 աշխատող։ Ընդ որում, մայիս-հունիս ամիսներին նախատեսված է աշխատակիցների համալրում, ինչը կնպաստի ցուցանիշների մեծացմանը։
Այնուհետև ծրագրի պատվիրատուի, կապալառուի և տեխնիկական հսկողի ներկայացուցիչներն այցելել են շինարարական տեղամասեր՝ տեղում դիտարկելով աշխատանքների ընթացքը։

На 32-километровом участке дороги Каджаран-Агарак транспортного коридора «Север-Юг» будет построено 17 мостов, 2 тоннеля, 5 перекрестков
Исполнительный директор фонда «Дорожный департамент» Аркадий Черчинян, заместители директора Карен Бадалян, Сержик Петросян и Хачатур Мкртчян проконтролировали ход строительства 32-километрового участка дороги Каджаран-Агарак четвертого транша транспортного коридора «Север-Юг». Они сначала побывали на строительной базе совместного предприятия подрядчиков Abad Rahan Pars International Group и Tunnel Sadd Ariana, где представители застройщика и организации технического надзора представили физический и финансовый ход реализации проекта.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении «Дорожного департамента» говорится, что планируется построить 32 км дорог, 17 мостов, 2 тоннеля, 19 подпорных стенок, 6 скотопрогонов, 5 перекрестков, 30 второстепенных дорог и т. д.
«В настоящее время ведутся масштабные земляные работы и бурение тоннелей. На стадии бетонирования находятся 6 мостов, на 11 мостах ведутся земляные работы и работы по устройству фундаментов. Около 250 м из примерно 350 м тоннеля уже пробурены. Построены подпорные стенки длиной около 350 метров. Также проведены и другие работы», — говорится в заявлении.
Исполнительный директор фонда «Департамент дорог» Аркадий Черчинян на встрече со застройщиком и техническим руководителем подчеркнул важность программы «Север-Юг».
«Наша задача — выполнить работу качественно и в установленные сроки. Стратегически важная дорога соединяет юг и север республики, является важным транзитным маршрутом, и неслучайно мой первый визит после назначения на должность начальника Департамента дорог был в Сюникскую область и на строительные площадки этого проекта», - отметил Аркадий Черчинян.
В ходе встречи также обсуждался ряд вопросов, связанных с программой. Подрядчик отметил, что они тесно сотрудничают с заказчиком, техническим надзором и проектировщиком, и любые вопросы решаются во взаимодействии. Руководитель группы, осуществляющей технический надзор, сообщил, что делается все возможное для завершения работ в установленные сроки.
В настоящее время на строительной площадке задействовано 250 единиц машин и механизмов, около 350 рабочих. Кроме того, на май-июнь запланирован набор персонала, что будет способствовать повышению показателей.
Затем представители заказчика проекта, подрядчика и технического надзора посетили строительные площадки, наблюдая за ходом работ на месте.