«Գիտության շաբաթ Հայաստան 2025»-ը կանցկացվի սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 5-ը
«Զարգացնել գիտությամբ» կարգախոսով Հայաստան է վերադառնում տարվա ամենասպասված գիտական, տեխնոլոգիական և ստեղծարար իրադարձությունը՝ ամենամյա համազգային «Գիտության շաբաթը», որը 2025 թվականին կանցկացվի սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 5-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են «Գիտուժ»-ի հանրայնացման և հասարակության հետ կապերի բաժնից:
«Այս տարի ևս Գիտության շաբաթը կդառնա գիտության, տեխնոլոգիաների և ստեղծարարության իսկական տոն, որի ընթացքում կծնվեն նոր գաղափարներ, կառաջանան նոր միջգիտակարգային ձևաչափեր, կձևավորվեն համագործակցության նոր ուղղություններ։ Գիտության շաբաթն ընդգրկելու է հանրային լաբորատորիաներ, բաց դասախոսություններ, փորձարարական գոտիներ, մասնագիտական կողմնորոշման հարթակներ, մանկական գիտական խաղեր, գիտության ու արվեստի հանդիպումներ, ինչպես նաև գիտական ֆանտաստիկային նվիրված միջոցառումներ»,- նշված է «Գիտուժ»-ի տարածած հաղորդագրության մեջ;
Հիշեցվում է, որ առաջին «Գիտության շաբաթը» կայացել է 2024 թվականին։ Այն նախաձեռնել էր «Գիտուժ»-ը՝ ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։ Գիտության շաբաթը նպատակ ունի ոչ միայն դառնալ սիրված, ամեն տարի սպասված միջոցառում և գիտության հանրայնացման կարևոր հարթակ, այլև ցույց տալ ու բացատրել, որ գիտությունը և տեխնոլոգիաները կարող են ու պետք է դառնան Հայաստանի զարգացման հենասյուներից մեկը։
2024 թվականի արդյունքները․
•  Միջոցառմանը մասնակցել է ավելի քան 20 000 այցելու
• Գրանցվել է 192 դպրոց և մանկապարտեզ
• Իրենց աշխատանքները ներկայացրել են 38 համալսարան, գիտական ինստիտուտ, կրթական և տեխնոլոգիական ընկերություն։
«Գիտության շաբաթ Հայաստան 2025»-ը պատրաստվում է լինել ավելի մեծ թե՛ իր ընդգրկմամբ, թե՛ մասնակիցների ներգրավվածությամբ, թե՛ միջազգային ներկայությամբ։

Неделя науки. Армения 2025 пройдет с 30 сентября по 5 октября
Самое ожидаемое научное, технологическое и творческое событие года - ежегодная общенациональная Неделя науки возвращается в Армению под девизом “Развиваться посредством науки”. Неделя науки в 2025 году пройдет с 30 сентября по 5 октября. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в отделе рекламы и связей с общественностью организации “Гитуж”.
“В этом году Неделя науки вновь станет настоящим праздником науки, технологий и творчества, в ходе которого будут рождаться новые идеи, возникать новые междисциплинарные форматы и формироваться новые направления сотрудничества. В рамках Недели науки будут действовать общественные лаборатории, экспериментальные зоны, площадки профессиональной ориентации, детские научные игры, состоятся открытые лекции, а также мероприятия, посвященные научной фантастике”, - говорится в пресс-релизе “Гитужа”.
Напомним, что впервые Неделя науки была проведена в 2024 году. Ее инициатором выступила компания “Гитуж” при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта, Национальной академии наук и мэрии Еревана.
В 2024 году мероприятия недели посетили более 20 000 человек.
Участвовали 192 школы
Свои работы представили 38 вузов, научных институтов, образовательных и технологических компаний.
Неделя науки 2025 будет более масштабной как по своему охвату, вовлеченности участников, так и по международному присутствию.