Ճապոնիայում հունիսի 1-ին կբացվի «Թումո» կենտրոն. Հակոբ Արշակյանն ու Սեկի Յոշիհիրոն քննարկում են ունեցել
Տաշքենդում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 150-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հայաստանի ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Տաշքենդում հանդիպել է Ճապոնիայի պատվիրակության ղեկավար Սեկի Յոշիհիրոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Հակոբ Արշակյանը շեշտել է, որ Ճապոնիան Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է, եւ Հայաստանը շահագրգռված է բազմաբեւեռ համագործակցության խորացմամբ` այդ շրջանակում դիտարկելով նաեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է տնտեսական համագործակցությունը, անդրադարձել JAPAN 2025 ցուցահանդեսին, «Օսակա ԷՔՍՊՈ»-ին ՀՀ մասնակցությանը, որը նոր հնարավորություն կստեղծի գործարար կապերի ամրապնդման համար:
ԱԺ փոխխոսնակն ուրախությամբ փաստել է, որ Ճապոնիայում հունիսի մեկին պաշտոնապես կբացվի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը` վստահություն հայտնելով, որ այն կծառայի ճապոնացի հազարավոր պատանիների վերապատրաստմանն ու նոր շունչ կհաղորդի երկու երկրների միջեւ համագործակցությանը կրթության ոլորտում:
Սեկի Յոշիհիրոն կարեւորել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատումն ու պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերին օգնություն տրամադրելու հարցում:
Հակոբ Արշակյանը մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանային հարցերի, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ եւ հանդիպման ավարտին գործընկերոջը հրավիրել Հայաստան:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում են Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը, ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:

Tumo Center for Creative Technologies will officially open in Japan on June 1
Within the framework of the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, the Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan met with the Head of the Japanese Delegation Seki Yoshihiro, according to a readout issued by the Parliament.
The Armenian National Assembly Vice President emphasized that Japan is one of Armenia’s important partners, and Armenia is interested in deepening multipolar cooperation, also considering the development of inter-parliamentary ties within that framework.
The Vice President attached importance to economic cooperation, touched upon the JAPAN 2025 exhibition, Armenia’s participation in the Osaka EXPO, which will create a new opportunity for strengthening business ties.
The National Assembly Vice President happily stated that the Tumo Center for Creative Technologies will officially open in Japan on June 1, expressing confidence that it will serve to train thousands of Japanese youth and breathe new life into cooperation between the two countries in the field of education.
Seki Yoshihiro attached importance to the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan and expressed readiness to assist in providing assistance to the Armenians displaced from Nagorno-Karabakh.
Hakob Arshakyan presented details on regional issues, the Armenian-Azerbaijani relations, and at the end of the meeting invited his colleague to Armenia.
The Armenian National Assembly delegation includes the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Tsovinar Vardanyan, the Chair of the Standing Committee on Health Care Arsen Torosyan, the NA deputy Hasmik Hakobyan, and the NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan.