Չինաստան-Հայաստան հարաբերությունների արագ և որակյալ զարգացման խթանում. գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինի հոդվածը
Ապրիլի 6-ին Չինաստանը և Հայաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-րդ տարեդարձը։ 33 տարվա ընթացքում չին-հայկական բարեկամական հարաբերությունները շարունակել են կայուն և առողջ զարգանալ, տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը բերել է նոր արդյունքներ, իսկ երկու ժողովուրդների միջև կապերը դարձել են ավելի սերտ։ Ավանդական բարեկամությունը, որն սկսվել է ավելի քան երկու հազար տարի առաջ՝ Մետաքսի ճանապարհի հին ժամանակներից, ձեռք է բերել նոր կենսունակություն։
Նախորդ տարվա ընթացքում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվել են նշանակալի հաջողություններ։
Անկեղծություն և քաղաքական վստահության խորացում
Տարբեր մակարդակներով շփումները ակտիվացել են, փոխադարձ այցերի թիվը նկատելիորեն աճել է։ 2024 թվականի հոկտեմբերին ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ջերմ զրույց են ունեցել «BRICS+» գագաթնաժողովի շրջանակներում, ինչը նոր թափ է հաղորդել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ՉԺՀ Պետական խորհրդի փոխվարչապետ Չժան Գուոցինի հետ ատոմային էներգետիկայի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը այցելել է Չինաստան և հանդիպումներ ունեցել Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (ԺՀՀԺ) և Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի Միջազգային բաժնի ղեկավարության հետ։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը նույնպես այցելել է Չինաստան և մասնակցել 11-րդ Պեկինյան Սյանշանի ֆորումին։ ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ժամանել էր Չինաստան՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) Կանանց ֆորումին և այցելել Ցինդաո և Պեկին քաղաքներ։
Հայաստան են այցելել նաև ԺՀՀԺ-ի, Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի Միջազգային բաժնի, Չինաստանի առևտրի նախարարության, Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի և Չինաստանի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակությունները։
Այս տարվա մարտին Պեկինում հաջողությամբ անցկացվեցին երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև խորհրդակցություններ, որոնց ընթացքում մանրամասն քննարկվեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության կարևոր հարցեր։
Փոխշահավետ համագործակցությունը և գործընկերությունը վստահորեն առաջ են շարժվում
2024 թվականին Չինաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի երրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերը, իսկ երկկողմ առևտրի ծավալը գերազանցել է 2,8 միլիարդ դոլարը՝ աճելով 34%-ով նախորդ տարվա համեմատ՝ սահմանելով նոր ռեկորդ։ Չինական էլեկտրամեքենաները, սմարթֆոնները, կենցաղային տեխնիկան և այլ ապրանքներ լայն տարածում են գտել Հայաստանում։ Հայտնի չինական բրենդներ, ինչպիսիք են Xiaomi, Gree, Haier, Jetour և այլք, բացել են մասնագիտացված խանութներ երկրում, ինչը հնարավորություն է տվել ավելի շատ հայերի գնահատել Չինաստանի «խելացի արտադրության» գրավչությունը։
Մի քանի հայկական ընկերություններ այցելել են Չինաստան՝ մասնակցելու China International Import Expo-ին և Կանտոնյան տոնավաճառին՝ նպաստելով հայկական բրենդային ապրանքների, այդ թվում՝ կոնյակի, գինու, չրերի առաջխաղացմանը չինական շուկայում։
Կարևոր համատեղ նախագծերը հաջողությամբ զարգանում են։ Չինաստանի աջակցությամբ սկսվել է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության 8րդ տաղավարի կառուցումը։ Չինական ընկերություններն ակտիվորեն շարունակում են իրականացնել այնպիսի նախագծեր, ինչպիսիք են Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու հատվածների կառուցումը և արևային էլեկտրակայանների զարգացումը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին մեկնարկեց առաջին ուղիղ ավիաչվերթը Չինաստանի և Հայաստանի միջև՝ Ուրումչի–Երևան երթուղով, ինչը նշանակալի քայլ էր երկկողմ կապերի զարգացման գործում։ Սա տեղի ունեցավ վիզաների փոխադարձ չեղարկման ֆոնին, ինչն էլ ավելի է հեշտացրել երկու երկրների քաղաքացիների տեղաշարժը ։
Չինաստանից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը շարունակում է աճել։ Անցած տարի այն գերազանցել է 38,000-ը՝ աճելով մոտ 60%-ով նախորդ տարվա համեմատ։
Ընկերներ անկախ հեռավորությունից. Հումանիտար կապերի ամրապնդում
Չինաստանը և Հայաստանը հին քաղաքակրթություններ են՝ հարուստ պատմությամբ։ Երկու երկրների ժողովուրդները խաղաղասեր են, աշխատասեր և հյուրընկալ, ունեն բազմաթիվ ընդհանուր արժեքներ և նմանատիպ հայացքներ, ինչը ստեղծում է ամուր հիմք փոխըմբռնման համար։ Վերջին տարիներին Հայաստանում չինարեն միջազգային կրթությունը արագ զարգանում է, և չինարենի հանդեպ հետաքրքրությունն անընդհատ աճում է։ Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիոսի ինստիտուտում գրանցված է ավելի քան 5000 ուսանող, և ավելի ու ավելի շատ երիտասարդներ ընտրում են չինարենի ուսուցումը և ծանոթանում չինական մշակույթին՝ նպաստելով Չինաստանի և Հայաստանի միջև ավանդական բարեկամության ամրապնդմանը։
Երկու երկրների հասարակական կազմակերպություններն աշխատում են որպես կամուրջ՝ աջակցելով պատմական հուշարձանների համատեղ ցուցահանդեսների, համերգների, չինական խոհանոցի փառատոների և այլ մշակութային միջոցառումների կազմակերպմանը։ Այս նախաձեռնությունները խթանում են փոխըմբռնման խորացումը և ժողովուրդների մերձեցումը։
2025 թվականը կլինի վճռորոշ տարի բարեփոխումների խորացման և չինական արդիականացման համար։ Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության XX համագումարի Երրորդ պլենումը ընդգծեց, որ երկիրը կձգտի բարձրորակ տնտեսական զարգացման, բաց քաղաքականության ընդլայնման բարձր մակարդակով, անկախ և խաղաղասեր արտաքին քաղաքականության իրականացման, հավասար և կարգավորված բազմաբևեռ աշխարհի աջակցման, ներառական և արդար տնտեսական գլոբալիզացիայի, ինչպես նաև միասնական ճակատագրով մարդկային համայնքի ձևավորման խթանման։
Վերջերս հաջողությամբ անցկացվեցին ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (ԺՀՀԺ) XIV գումարման երրորդ նստաշրջանը և ՉԺՀ Ժողովրդական քաղաքական խորհրդակցական խորհրդի XIV գումարման երրորդ նստաշրջանը։ Չինաստանը միջազգային հանրությանը կրկին ուղերձ հղեց իր հավատարմության մասին խաղաղ զարգացմանն ու փոխշահավետ համագործակցությանը, սահմանելով 2025 թվականի համար տնտեսական աճի թիրախային ցուցանիշը 5% և հայտնելով վստահություն, որ չինական արդիականացումը կբացի նոր հնարավորություններ ամբողջ աշխարհի համար։ Որպես լավ ընկերներ և վստահելի գործընկերներ ՝ այս տարի չին-հայկական բարեկամական հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրանան:
Համախմբվածություն և համագործակցություն.ՇՀԿ Ընդհանուր տան համատեղ կառուցում
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը (ՇՀԿ) հիմնադրվել է Չինաստանում և 24 տարվա ընթացքում ընդլայնվել՝ 6 երկրից մինչև 26 երկիր, դառնալով աշխարհում ամենամեծ տարածաշրջանային կազմակերպությունը՝ աշխարհագրական ընդգրկմամբ և բնակչության թվաքանակով։
Այս տարի Չինաստանը նախագահում է ՇՀԿ-ն և, հետևելով «ՇՀԿ կայուն զարգացման տարի» թեմային, առաջ է քաշել կարգախոս՝ «Շանհայյան ոգու առաջխաղացում ՇՀԿ գործողության մեջ»։
ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի առաջարկած «Զարգացման գլոբալ նախաձեռնության» ութ հիմնական ուղղությունների շրջանակում կիրականացվեն համատեղ ծրագրեր և միջոցառումներ՝ ներառելով ոլորտներ, ինչպիսիք են աղքատության կրճատումը, պարենային անվտանգությունը, առողջապահությունը, զարգացման ֆինանսավորումը, կլիմայի փոփոխությունը, կանաչ աճը, արդյունաբերականացումը, թվային տնտեսությունը և փոխկապվածությունը։
Այս տարվա աշնանը Տյանցզին քաղաքում կկայանա ՇՀԿ գագաթնաժողովը։ Հայաստանը ՇՀԿ-ի երկխոսության գործընկեր է, և Չինաստանը ողջունում է հայաստանյան կողմի ավելի ակտիվ մասնակցությունը կազմակերպության շրջանակներում համագործակցությանը։
Համատեղ ջանքերով մենք կկառուցենք ՇՀԿ ընդհանուր տուն, որը հիմնված է միասնության և վստահության, խաղաղության և կայունության, բարգավաճման և զարգացման, բարիդրացիության և բարեկամության, արդարության և հավասարության վրա։
Համատեղ ուժերով «Գլոբալ Հարավի» ներուժի միավորումը
Նախագահ Սի Ծինփինը նշել է, որ «Գլոբալ Հարավի» հավաքական վերելքը համաշխարհային փոփոխությունների վառ առանձնահատկությունն է։ Այսօր «Գլոբալ Հարավի» երկրները կազմում են աշխարհի տնտեսության ավելի քան 40%-ը և ապահովում են աշխարհի տնտեսական աճի 80%-ը, դառնալով միջազգային խաղաղության պահպանման, համաշխարհային զարգացման խթանման և գլոբալ կառավարման համակարգի կատարելագործման առանցքային ուժ։
Որպես զարգացող երկրներ՝ Չինաստանը և Հայաստանը «Գլոբալ Հարավի» անդամներ են, ուստի երկու կողմերը պետք է ամրապնդեն փորձի փոխանակումը, խորացնեն փոխշահավետ համագործակցությունը, համատեղ բարձրացնեն զարգացման մակարդակը, աջակցեն միմյանց արդիականացման ճանապարհին և շարժվեն առաջ՝ ձեռք ձեռքի տված։
Չինաստանը ողջունում է Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» բարձրորակ համատեղ նախաձեռնությանը, մեծ ուշադրություն դարձնելով գիտության և տեխնոլոգիաների նորարարություններին, արդյունաբերության արդիականացմանը, ինչպես նաև համագործակցության խորացմանը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, թվային տնտեսությունը և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները։
Այս ամենը միտված է երկկողմ համագործակցության ավելի շոշափելի և գործնական արդյունքների ապահովմանը։
Հիշել պատմությունը, պաշտպանել միջազգային արդարությունը
Այս տարի լրանում է Ճապոնական ագրեսիայի դիմադրության պատերազմում չին ժողովրդի հաղթանակի և համաշխարհային հակաֆաշիստական պատերազմի 80-ամյակը։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Չինաստանի և Հայաստանի ժողովուրդները արյուն թափելով մարտնչեցին, հսկայական զոհեր տվեցին և կարևոր ներդրում ունեցան համաշխարհային հակաֆաշիստական պայքարի գործում: Չին ժողովուրդը երբեք չի մոռանա, որ հայկական ծագում ունեցող բազմաթիվ զինվորներ մեկնել են Չինաստանի հյուսիս-արևելք՝ մասնակցելու Ճապոնական զավթիչների դեմ ռազմական գործողություններին՝ օգնելով Չինաստանին հաղթանակ տանել դիմադրության պատերազմում: Մեր ժողովուրդների համատեղ պայքարի այս փառավոր պատմությունը միշտ արժանի կլինի հարգանքի և հիշատակի:
Կողմերը պետք է օգտագործեն պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակը որպես հնարավորություն՝ միասին ուժեղացնելու Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի պատմության նկատմամբ ճիշտ մոտեցումը, պաշտպանելու դրա արդյունքները, վճռականորեն աջակցելու խաղաղությանը, կայունությանը և միջազգային արդարադատությանը, հավատարիմ մնալու իսկական բազմակողմանի մոտեցմանը, պաշտպանելու միջազգային համակարգը՝ ՄԱԿ-ը որպես դրա առանցք, և նպաստելու ավելի արդար և ռացիոնալ միջազգային կարգի ձևավորմանը։

Стимулирование быстрого и качественного развития китайско-армянских отношений. Статья временного поверенного в делах Китая в Армении Чень Мина
6 апреля Китай и Армения отмечают 33-ю годовщину установления дипломатических отношений. За последние 33 года китайско-армянские дружественные отношения продолжали стабильное и здоровое развитие, сотрудничество в различных областях принесло новые результаты, а связи между двумя народами стали более тесными. Традиционная дружба, зародившаяся более двух тысяч лет назад, во времена Великого шелкового пути, обрела новую жизнь.
За последний год в двусторонних отношениях между Китаем и Арменией были зафиксированы значительные достижения.
Искренность и углубление политического доверия
Активизировались контакты на различных уровнях, значительно возросло количество взаимных визитов. В октябре 2024 года председатель КНР Си Цзиньпин и премьер-министр Армении Никол Пашинян провели дружескую беседу на полях саммита БРИКС+, которая придала новый импульс развитию двусторонних отношений. Премьер-министр Никол Пашинян встретился с вице-премьером Госсовета КНР Чжан Гоцином в рамках первого саммита по атомной энергетике. Заместитель председателя Национального собрания Армении Акоп Аршакян посетил Китай и провел встречи с руководством Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) и Международного отдела Центрального комитета Коммунистической партии Китая. Министр обороны Армении Сурен Папикян также посетил Китай и принял участие в 11-м Пекинском Сяншаньском форуме. Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян прибыла в Китай для участия в Женском форуме Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и посещения городов Циндао и Пекин.
Армению также посетили делегации Китайской Народной Республики, Международного отдела Центрального Комитета Коммунистической партии Китая, Министерства коммерции Китая, Китайской академии наук и Китайской академии общественных наук.
В марте текущего года в Пекине успешно прошли консультации между министерствами иностранных дел двух стран, в ходе которых были подробно обсуждены важные вопросы развития двусторонних отношений и сотрудничества в различных областях.
Взаимовыгодное сотрудничество и партнерство уверенно развиваются
В 2024 году Китай останется третьим по величине торговым партнером Армении, а объем двусторонней торговли превысил 2,8 млрд долларов США, увеличившись на 34% по сравнению с предыдущим годом и установив новый рекорд. Китайские электромобили, смартфоны, бытовая техника и другие товары получили широкое распространение в Армении. Известные китайские бренды, такие как Xiaomi, Gree, Haier, Jetour и другие, открыли в стране специализированные магазины, что позволило большему количеству армян оценить привлекательность «умного производства» Китая.
Несколько армянских компаний посетили Китай для участия в China International Import Expo и Кантонской ярмарке, способствуя продвижению армянской брендовой продукции, включая бренди, вино и сухофрукты, на китайском рынке.
Успешно развиваются важные совместные проекты. При поддержке Китая началось строительство 8-го павильона Общественного телевидения Армении. Китайские компании продолжают активно реализовывать такие проекты, как строительство участков автомагистрали Север-Юг и развитие солнечных электростанций.
В сентябре прошлого года был открыт первый прямой авиарейс между Китаем и Арменией по маршруту Урумчи-Ереван, что стало значительным шагом в развитии двусторонних связей. Это произошло на фоне взаимной отмены виз, что еще больше облегчило перемещение граждан обеих стран.
Число туристов, посещающих Армению из Китая, продолжает расти. В прошлом году их число превысило 38 000, что примерно на 60% больше, чем в предыдущем году.
Друзья — вопреки расстоянию։ укрепление гуманитарных связей
Китай и Армения — древние цивилизации с богатой историей. Народы обеих стран миролюбивы, трудолюбивы и гостеприимны, имеют много общих ценностей и схожих взглядов, что создает прочную основу для взаимопонимания. В последние годы международное китайское образование в Армении стремительно развивается, интерес к китайскому языку постоянно растет. В Институте Конфуция при Российском государственном университете имени Валерия Брюсова зарегистрировано более 5000 студентов, и все больше молодых людей выбирают изучение китайского языка и знакомство с китайской культурой, способствуя укреплению традиционной дружбы между Китаем и Арменией.
НПО обеих стран выступают в качестве связующего звена, поддерживая организацию совместных выставок исторических памятников, концертов, фестивалей китайской кухни и других культурных мероприятий. Эти инициативы способствуют углублению взаимопонимания и сближению народов.
2025 год станет решающим для углубления реформ и модернизации Китая. Третий пленум XX съезда Коммунистической партии Китая подчеркнул, что страна будет стремиться к качественному экономическому развитию, высокому уровню открытости, проведению независимой и миролюбивой внешней политики, содействию равноправному и упорядоченному многополярному миру, инклюзивной и справедливой экономической глобализации и построению человеческого сообщества с единой судьбой.
Недавно успешно прошли третья сессия Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) 14-го созыва и третья сессия Национального комитета Народного политического консультативного совета Китая (НПКС) 14-го созыва. Китай в очередной раз дал понять международному сообществу о своей приверженности мирному развитию и взаимовыгодному сотрудничеству, поставив целевой показатель экономического роста в 5% к 2025 году и выразив уверенность в том, что китайская модернизация откроет новые возможности для всего мира. Будучи добрыми друзьями и надежными партнерами, в этом году китайско-армянские дружеские отношения поднимутся на новый уровень.
Сплоченность и сотрудничество: совместное строительство Общего дома ШОС
Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) была основана в Китае и за 24 года расширилась – с 6 до 26 стран, став крупнейшей региональной организацией в мире по географическому охвату и численности населения.
В этом году Китай председательствует в ШОС и, следуя теме «Года устойчивого развития ШОС», выдвинул лозунг «Продвижение шанхайского духа в деятельности ШОС».
Совместные программы и мероприятия будут реализовываться в рамках восьми основных направлений «Глобальной инициативы развития», предложенной председателем КНР Си Цзиньпином и охватывающей такие сферы, как сокращение бедности, продовольственная безопасность, здравоохранение, финансирование развития, изменение климата, зеленый рост, индустриализация, цифровая экономика и взаимосвязанность.
Осенью этого года в Тяньцзине пройдет саммит ШОС. Армения является партнером по диалогу ШОС, и Китай приветствует более активное участие армянской стороны в сотрудничестве в рамках организации.
Совместными усилиями мы построим общий дом ШОС, основанный на единстве и доверии, мире и стабильности, процветании и развитии, добрососедстве и дружбе, справедливости и равенстве.
Объединение потенциала «Глобального Юга» совместными силами
Председатель Си Цзиньпин отметил, что коллективный подъем «Глобального Юга» является яркой чертой глобальных изменений. Сегодня страны «Глобального Юга» занимают более 40% мировой экономики и обеспечивают 80% мирового экономического роста, становясь ключевой силой в поддержании международного мира, в содействии глобальному развитию и совершенствовании системы глобального управления.
Будучи развивающимися странами, Китай и Армения входят в «Глобальный Юг», поэтому обеим сторонам следует усиливать обмен опытом, углублять взаимовыгодное сотрудничество, совместно повышать уровень развития, поддерживать друг друга на пути модернизации и двигаться вперед рука об руку.
Китай приветствует активное участие Армении в высококачественной совместной инициативе «Один пояс, один путь», уделяя большое внимание научно-техническим инновациям, модернизации промышленности, а также углублению сотрудничества в таких областях, как информационные технологии, искусственный интеллект, цифровая экономика и возобновляемые источники энергии.
Все это направлено на обеспечение более ощутимых и практических результатов двустороннего сотрудничества.
Помнить историю, защищать международную справедливость
В этом году исполняется 80 лет со дня победы китайского народа в Войне сопротивления японской агрессии и Всемирной антифашистской войне. Во время Второй мировой войны народы Китая и Армении вели кровопролитные сражения, приносили огромные жертвы и вносили важный вклад в глобальную антифашистскую борьбу. Китайский народ никогда не забудет, что многие солдаты армянского происхождения отправились на северо-восток Китая, чтобы принять участие в военных действиях против японских захватчиков, помогая Китаю выиграть войну сопротивления. Эта славная история совместной борьбы наших народов всегда будет достойна уважения и памяти.
Сторонам следует использовать 80-ю годовщину Победы в войне как возможность совместно укреплять правильный подход к истории Второй мировой войны, защищать ее итоги, решительно выступать за мир, стабильность и международную справедливость, придерживаться подлинного многостороннего подхода, отстаивать международную систему, ядром которой является ООН, и вносить вклад в формирование более справедливого и рационального международного порядка.