Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Siemens EDA-ի՝ Հայաստանում գործունեությունն ընդլայնելու ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Siemens EDA ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մայքլ Էլլոուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը կարևորել է Siemens EDA-ի գործունեությունը մեր երկրում և նշել, որ Կառավարությունը խրախուսում է նման խոշոր ընկերությունների ներգրավումը հայկական շուկա: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված Կառավարության քայլերին և ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ իրականացվող կարգավորումները միտված են բարենպաստ պայմանների ապահովմանը:
Մայքլ Էլլոուն գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում գործունեության կապակցությամբ և նշել, որ ընկերությունը նախատեսում է ընդլայնել ծրագրերը մեր երկրում՝ առանցքային կարևորություն տալով ինժեներական ոլորտի կադրերի պատրաստմանը: Ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենը կարևորել է այդ ուղղությամբ Կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը՝ համալսարաններում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Siemens EDA-ի՝ ՀՀ-ում գործունեությունն ընդլայնելու ծրագրերը և նշել, որ Կառավարությունն առանձնակի կերպով կարևորում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթական ծրագրերի իրականացումը: Այս առումով վարչապետն անդրադարձել է դպրոցներում տարբեր ուղղվածությամբ լաբորատորիաների ներդրման աշխատանքներին և, ընդհանրապես, կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին:
Մտքեր են փոխանակվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հետագա զարգացման, իրականացվող կարգավորումերի և բիզնեսի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ:

Премьер-министр Пашинян принял генерального директора компании Siemens EDA
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с генеральным директором компании Siemens EDA Майком Эллоу (Mike Ellow).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян подчеркнул важность деятельности Siemens EDA в нашей стране и отметил, что правительство поощряет привлечение столь крупных компаний на армянский рынок. В этом контексте премьер-министр коснулся шагов и программ правительства по развитию сферы высоких технологий, подчеркнув, что реализуемые регулирования направлены на обеспечение благоприятных условий.
Майк Эллоу выразил удовлетворение деятельностью компании в Армении и отметил, что компания планирует расширить свои программы в нашей стране, а также подчеркнул ключевое значение подготовки инженерных кадров. Генеральный директор Siemens EDA подчеркнул важность тесного сотрудничества с правительством в этом направлении с целью реализации совместных программ в вузах.
Премьер-министр Пашинян приветствовал планы Siemens EDA по расширению своей деятельности в Республике Армения и отметил, что правительство придает важность реализации образовательных программ в сфере высоких технологий. В этой связи премьер-министр коснулся работы по внедрению в школах лабораторий различной направленности и реформ, реализуемых в сфере образования в целом.
Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития сферы высоких технологий, текущего регулирования и создания благоприятных условий для ведения бизнеса.