Կիևում մեկնաբանել են Հայաստանի խորհրդարանի կողմից ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու նախագծի ընդունումը
Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հայտարարել է, որ Եվրամիության ուղղությամբ շարժվելու Հայաստանի որոշումը շատ ճիշտ է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պոդոլյակն այդ մասին ասել է AnalitikaUA-ին տված հարցազրույցում։
Պոդոլյակն ասել է, որ Եվրոպան հեռանկարային շուկա է, այնտեղ կա բարձր մրցակցություն, բայց միևնույն ժամանակ քո տեղը զբաղեցնելու, ֆինանսական ու տեխնոլոգիական մեծ հնարավորություններին հասանելիություն ստանալու հնարավորությամբ։
«Հայաստանի համար, իմ կարծիքով, սա օպտիմալ տարբերակ է։ Դու ինտեգրվում ես ժամանակակից գլոբալ հանրությանը, սա բաց աշխարհ է, սահմանները բաց են, և դա կտրուկ կբարձրացնի կյանքի որակը և կկայունացնի իրավիճակը հենց Հայաստանում։ Ինձ համար ակնհայտ է, որ եվրոպական ինտեգրացիան միշտ ճիշտ ընտրություն է։ Այլ հարց է, որ մենք ձեզ հետ միասին նույն դաշտում ենք. դա նախկին խորհրդային դաշտն է, որը Ռուսաստանը իրենն է համարում»,- ասել է Պոդոլյակը։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ Մոսկվան մաքսիմալ ձևով կավելացնի Հայաստանի վրա ճնշումը, ինչպես եղավ Ուկրաինայի դեպքում, ինչպես նաև մշտապես կխոչընդոտի հանրապետության եվրաինտեգրմանը։
«Ռուսաստանի համար շատ կարևոր է, որ հետխորհրդային տարածքն անբարեկարգ, քանդված և քաոսային վիճակում լինի, և որ Ռուսաստանից բացի որևէ մեկը չկարողանա այդ տարածքներում ծրագրեր իրականացնել և հնարավորություն տալ, որ մարդիկ ապրեն այլ մակարդակում»,- ասել է Պոդոլյակը՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանը կարող է դոմինանտ լինել միայն այնտեղ, որտեղ շատ թույլ շուկաներ են, տեխնոլոգիական զարգացումը թույլ է, իսկ կյանքի որակը նվազ մակարդակի վրա է, քանի որ այդպիսի երկրների հետ կարելի է սպեկուլյատիվորեն սակարկել և ենթարկվելու դիմաց գազը 20 տոկոսով էժան վաճառել։
Հայաստանի խորհրդարանը մարտի 26-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագիծը։

В Киеве прокомментировали принятие Парламентом Армении проекта о начале процесса вступления в ЕС
Советник главы Офиса президента Украины Михаил Подоляк заявил, что Армения приняла очень правильное решение двигаться в сторону Евросоюза.
Как сообщает Арменпресс, это Подоляк заявил в интервью AnalitikaUA.
Подоляк отметил, что Европа - перспективный рынок, где высокая конкуренция, но в то же время есть возможность занять свое место и получить доступ к большим финансовым и технологическим возможностям.
“Для Армени, на мой взгляд, это оптимальный вариант. Опять же, ты интегрируешься в современное глобальное сообщество, мир открытый, границы открытые, и это будет резко повышать качество жизни и стабилизировать ситуацию в самой Армении. Для меня очевидно, европейская интеграция – это всегда правильный выбор. Другой вопрос, что мы с вами находимся в одном поле, это бывшее советское поле, которое Россия считает своим”, - сказал Подоляк.
Он также выразил мнение, что Москва максимально усилит давление на Армению, как это было в случае с Украиной, а также будет постоянно препятствовать евроинтеграции республики.
“Для России очень важно, чтобы постсоветское пространство выглядело неухоженным, разрушенным, хаотичным, и чтобы кроме России никто не мог там какие-то программы реализовывать и позволить людям жить на другом уровне доходности”, - сказал Подоляк. ОН подчеркнул, что Россия может доминировать только там, где очень слабые рынки, слабое технологическое развитие и низкое качество жизни, потому что с такими странами можно спекулятивно торговаться и продавать газ на 20 процентов дешевле в обмен на подчинение.
26 марта Парламент Армении в полном объеме принял во втором чтении законопроект о начале процесса вступления в Евросоюз.