Լավրովը հայտնել է, որ Ռուսաստանը մտահոգված է Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններով
Ռուսաստանը մտահոգված է Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններով, այնտեղ բռնության բռնկումն անընդունելի է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Իհարկե, մենք անհանգստացած ենք Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններով՝ հաշվի առնելով այն ջանքերը, որ մենք երկար տարիներ մեր գործընկերների, միջազգային հանրության անդամների հետ միասին գործադրել ենք՝ ապահովելու համար այս բարեկամ երկրի բոլոր քաղաքական և էթնոդավանանքային խմբերի անվտանգությունը, որպեսզի այն զերծ մնա ահաբեկչական սպառնալիքներից»,- ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի և Դամասկոսի նոր իշխանությունների միջև մինչ այժմ տեղի ունեցած շփումները ցույց են տվել, որ նրանք ըմբռնումով են վերաբերվում ազդանշաններին, որոնք փոխանցվել են ոչ միայն Մոսկվայից, այլև արաբական աշխարհից, ԱՄՆ-ից և արևմտյան երկրներից։
«Բռնության այս բռնկումը, իհարկե, անընդունելի է»,- հավելել է Լավրովը։
Սիրիայի Լաթաքիա և Տարտուս նահանգներում կատաղի բախումներ են տեղի ունեցել մի կողմից սիրիական անվտանգության ուժերի և բանակի, մյուս կողմից՝ Դամասկոսի նոր կառավարությանը դեմ հանդես եկող զինված խմբավորումների միջև։ Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնի վերջին տվյալների համաձայն՝ 830 խաղաղ բնակիչներ՝ ալավիական համայնքի ներկայացուցիչներ, զոհվել են ափամերձ Սիրիայում բախումների արդյունքում։

Россия обеспокоена происходящим в Сирии: Лавров
Россия обеспокоена происходящим в Сирии, вспышка насилия там неприемлема. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
"Конечно, мы обеспокоены тем, что происходит в Сирии - с учетом тех усилий, которые мы вместе с нашими партнерами, с членами мирового сообщества прилагали долгие годы, чтобы обеспечить мир, безопасность всех политических и этноконфессиональных групп этой дружественной нам страны, чтобы она была свободна от террористических угроз", - сказал министр в ходе пресс-конференции.
По его словам, состоявшиеся до сих пор контакты Москвы с новыми властями в Дамаске показывали, что они "с пониманием относятся" к тем сигналам, которые передавали не только из Москвы, но и в из арабского мира, США и стран Запада.
"Эта вспышка насилия, конечно, неприемлема", - добавил Лавров.
В провинциях Латакия и Тартус в Сирии 6 марта вспыхнули ожесточенные боестолкновения между сирийскими силами безопасности и армией с одной стороны и вооруженными формированиями, выступающими против новой власти в Дамаске, с другой. По последним данным неправительственной организации "Сирийская обсерватория по правам человека" (SOHR), с начала столкновений в прибрежной части Сирии были убиты 830 гражданских - представители алавитской общины.
Министерство обороны Сирии сообщило, что в столкновениях с вооруженными группами противников новых властей за эти дни погиб 231 сотрудник силовых структур. Оно также объявило 10 марта о завершении силовой операции и стабилизации ситуации в провинциях Латакия и Тартус.