Բաքուն փակում է ԿԽՄԿ-ի գրասենյակը. ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել հայկական կողմը գերիների հետ կապը պահպանելու համար
Ադրբեջանի իշխանությունները մտադիր են փակել Բաքվում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչությունը, ինչի մասին մարտի 5-ին հայտարարել էր Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակի ղեկավարը։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակը այն հիմնական կառույցն էր, որի միջոցով հնարավոր էր լինում կապ պահել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հետ և տեղեկություններ իմանալ նրանց առողջական վիճակի և պահման պայմանների մասին՝ հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս է ապահովվելու կապը հայ գերիների հետ և ի՞նչ եղանակով են տեղեկություններ ստացվելու նրանց վիճակի մասին։
«Արմենպրես»-ը թեմայի շուրջ զրուցել է միջազգային իրավունքի մասնագետ Սիրանուշ Սահակյանի հետ, մեկնաբանություններ է խնդրել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից և Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
Սիրանուշ Սահակյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի գործունեության փակման պարագայում Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հետ կոմունիկացիայի այդ խողովակն ամբողջովին դադարելու է, այն մեծացնելու է հոգեբանական տառապանքները և ստեղծելու է մեծ անորոշություն։ «Սա նշանակում է, որ Բաքվում պահվող հայերի ճակատագիրը մնում է բացառապես ադրբեջանական իշխանությունների քմահաճույքների տիրույթում, ինչը կարող է հավելյալ քաղաքական լծակ դառնալ Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու համար»,- նշել է Սահակյանը։
Սահակյանը նկատել է, որ այս պահին միակ կառույցը, որը հնարավորություն ունի անմիջականորեն տեսակցել ռազմագերիներին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն է, որը, չունենալով խոշտանգումների կանխարգելման մեխանիզմ, բոլոր դեպքերում մարդասիրական առաքելություն է իրականացնում, իսկ տեսակցությունները դրական ազդեցություն են թողնում այնտեղ պահվող հայ գերիների վրա։
Ըստ նրա՝ տրամաբանական է, որ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի վատթարացման, ժողովրդավարացման անկման տենդենցներին զուգահեռ հատուկ միջոցներ են ձեռնարկվում այդ վիճակն արձանագրող կառույցների գործունեությունը սահմանափակելու մասով, այսինքն, եթե կա վիճակի վատթարացում, պետք է կանխել այդ վիճակի վատթարացումն արձանագրող կառույցների ներկայությունը և նաև այդ վիճակի արձանագրումն ու փաստագրումը։
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պարագայում ակնհայտ է դառնում ադրբեջանական կողմի թիրախավորված գործելակերպը, քանի որ գրասենյակի հիմնական գործունեությունը կապված է հակամարտության մարդասիրական հետևանքները մեղմելու հետ, և այստեղ հիմնական շահառուն հայերն են` պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությամբ, իսկ Կարմիր խաչն, ըստ էության, ներպետական մարդու իրավունքների հարցերով ներգրավվածություն չունի»,-ընդգծել է միջազգային իրավունքի մասնագետը։
Խոսելով այն մասին, թե ի՞նչ քայլեր կարող է անել հայկական կողմը Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակի փակվելու դեպքում՝ Սիրանուշ Սահակյանն ասել է, որ իրավիճակը մեղմող միջոցառում կարող է լինել խոշտանգումների հարցերով զբաղվող այլ կառույցների ներգրավվածությունը մեծացնելը, օրինակ` Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն, որը գործում է Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում կամ խոշտանգման հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ մանդատագիրը։ Նրա խոսքով՝ վերջիններս որոշակի պատասխանատվություն պետք է ստանձնեն, և չափազանց կարևոր է նաև այլընտրանքային պայմանավորվածություններ ձեռք բերելը դիվանագիտական, հյուպատոսական հասանելիություն ապահովելու նպատակով։
Սահակյանը շեշտել է՝ Վիեննայի կոնվենցիան նախատեսում է, որ այլ երկրներում պահվող օտարերկրյա քաղաքացիները դիվանագիտական հյուպատոսական այցելությունների իրավունք ունեն։ «Սա բացարձակ իրավունք է և կարևոր է արդար դատաքննության համար։ Պայմանավորված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությամբ՝ այդ հյուպատոսական այցելությունը չեն կարող իրականացնել մեր հյուպատոսական աշխատակիցները, բայց հնարավորություն կա պատվիրակել իրավունքի իրականացումը 3-րդ չեզոք երկրների, և սա էր պատճառը, որ նաև հասարակական կազմակերպությունները համախմբվեցին ու հատուկ կոչ ներկայացրին նաև Շվեյցարիայի իշխանություններին` իրենց միջոցով ապահովելու հյուպատոսական տեսակցության իրավունքի ապահովումը»,-նշել է Սիրանուշ Սահակյանը՝ հավելելով, որ սա որոշակի հակակշիռ կարող է լինել, բայց այն իրագործելու համար դիվանագիտական ջանքերը պետք է մեծանան, որպեսզի այս պայմանավորվածությունը ձեռք բերվի և  իրացվի։
Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակի փակվելու դեպքում հայկական կողմից դիվանագիտական ջանքերն ավելացնելու և դիվանագիտական այլ խողովակներ օգտագործելու վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից հիշեցրել են արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ մարտի 5-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում արած հայտարարությունը, որում նախարարը, պատասխանելով պատգամավորներից մեկի հարցին, թե ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման խնդրի շուրջ, մատնանշել էր վերջին օրերին այդ ուղղությամբ ԱԳ նախարարության իրականացրած ակտիվ աշխատանքները։
«Ես ուզում եմ մի շաբաթվա կամ 10 օրվա թարմության մի քանի տեսանելի բաներ թվարկել: Ժնևում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում, որը, թերևս, այս հարցով ամենապատկառելի և վերաբերելի կառույցներից մեկն է, ես ունեցել եմ հրապարակային ելույթ, որտեղ մի ահագին մաս նվիրել եմ գերիների թեմային և շինծու դատավարությունների թեմային և այդ «դատավարություններում» գերիների ոտնահարվող իրավունքների, խոշտանգումների, ապօրինի ներգործությունների թեմային: Ես հանդիպել եմ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ղեկավարի հետ: Այս ամբողջը վերջին մի շաբաթվա-տասը օրվա բան եմ ասում: Ես հանդիպել եմ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի հետ. կրկին, այս ոլորտի, այս հարցի ամենակարևոր օղակներից մեկը միջազգային հարաբերություններում: Մեր հանդիպումից երկու-երեք օր անց Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարը` Վոլկեր Տյուրկը, հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով կոչ արեց Ադրբեջանի իշխանություններին օր առաջ ազատ արձակել բոլոր հայազգի պահվող անձանց»,-իր խոսքում նշել էր ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Միջազգային իրավական հարցերով  ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից նշել են՝ թեև Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայ գերիների հետ կապը, ինչպես նաև նրանց մասին մշտական տեղեկություններն ապահովում է ԿԽՄԿ-ն, այդուհանդերձ, դա կապի միակ միջոցը չէ։
«Անազատության մեջ պահվող անձանց մասին որոշակի տեղեկություններ ստացվում են նաև Եվրոպական դատարանի միջոցով։ Քանի որ երկու պետությունների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեն միջազգային իրավական գործընթացներ, քանի որ կա որոշակի պահանջ, և նախկինում դատարանի կողմից եղել են որոշումներ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին, դրանց շրջանակներում պատասխանող կողմը (խմբ․ Ադրբեջանը) պարտավորություն ունի որոշակի պարբերականությամբ տեղեկատվություն տրամադրել այդ անձանց պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի վերաբերյալ»,-նշել են գրասենյակից՝ ընդգծելով, որ, բնականաբար, սա չի կարող նույնականացվել ԿԽՄԿ-ի գործունեության և նրանց կողմից ստացվող պարբերական տեղեկությունների հետ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի կառավարությունը հայտարարել էր երկրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչությունը փակելու մասին։ Բացի այդ, Ադրբեջանը ցանկանում է փակել նաև ՄԱԿ-ի չորս գրասենյակներ՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (UNDP), ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը (UNFPA), ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնաժողովը (UNHCR) և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (UNICEF):

Баку закрывает офис МККК. Какие шаги может предпринять Армения для поддержания связи с пленными
Власти Азербайджана намерены закрыть представительство Международного комитета Красного Креста в Баку, о чем 5 марта заявил глава представительства МККК в Баку. Учитывая тот факт, что офис МККК в Баку был основной структурой, посредством которой можно было поддерживать связь с армянскими пленными, незаконно удерживаемыми в Баку, и получать сведения об их состоянии здоровья, условиях их содержания. И возникает вопрос, как будет обеспечиваться связь с армянскими пленными, и каким образом будет поступать информация об их состоянии.
Арменпресс беседовал об этом со специалистом в области международного права Сирануш Саакян, также попросил Министерство иностранных дел Армении и Офис представителя Армении по международно-правовым вопросам прокомментировать этот вопрос.
Сирануш Саакян подчеркнула, что в случае закрытия офиса Международного комитета Красного Креста в Азербайджане этот канал связи с армянскими пленными, незаконно удерживаемыми в Баку, полностью закроется, это увеличит их психологические страдания и создаст большую неопределенность. “Это означает, что судьба армян, содержащихся в Баку, остается исключительно в сфере прихотей азербайджанских властей, что может стать дополнительным политическим рычагом для оказания давления на власти Армении”, - отметила Сирануш Саакян.
Она отметила, что на данный момент единственной структурой, которая имеет возможность напрямую посещать военнопленных, является Международный комитет Красного Креста, который, не имея механизма предотвращения насилия, во всех случаях выполнял гуманитарную миссию, а посещения оказывали положительное влияние на содержащихся там армянских пленных.
По ее словам, логично, что параллельно с тенденциями ухудшения ситуации с правами человека и снижения демократизации в Азербайджане принимаются специальные меры по ограничению деятельности структур, фиксирующих эту ситуацию, то есть, если происходит ухудшение ситуации, то должно быть исключено наличие структур, фиксирующих это ухудшение, а также и документирование этой ситуации.
“В случае с Международным комитетом Красного Креста становятся очевидными целенаправленные действия азербайджанской стороны, поскольку основная деятельность офиса связана со смягчением гуманитарных последствий конфликта, и главным бенефициаром здесь являются армяне, оказавшиеся там из-за нагорно-карабахского конфликта, а Красный Крест, по сути, не занимается внутренними вопросами прав человека”, - подчеркнула специалист по международному праву.
Говоря о том, какие шаги может предпринять армянская сторона в случае закрытия офиса МККК в Баку, Сирануш Саакян отметила, что мерой по смягчению ситуации может стать более активное привлечение других структур, занимающихся вопросами пыток, например, Комитета по предупреждению пыток, действующего в рамках Совета Европы, или Специального докладчика ООН по пыткам. По ее словам, они должны взять на себя определенную ответственность, а также крайне важно достичь альтернативных договоренностей для обеспечения дипломатического и консульского доступа.
Сирануш Саакян подчеркнула, что Венская конвенция предусматривает, что иностранные граждане, находящиеся в других странах, имеют право на дипломатические консульские визиты. “Это абсолютное право и важно для справедливого судебного разбирательства. В связи с отсутствием дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном, этот консульский визит не могут осуществить наши консульские сотрудники. Но есть возможность - делегировать реализацию этого права третьим нейтральным странам. И именно по этой причине неправительственные организации также объединились и обратились со специальным призывом к швейцарским властям обеспечить через них право на консульские визиты. Сирануш Саакян отметила, что это может быть определенным противовесом, но для его реализации дипломатические усилия должны быть увеличены, чтобы эта договоренность была достигнута и реализована.
В ответ на вопрос Арменпресс об активизации дипломатических усилий армянской стороны и задействовании других дипломатических каналов в случае закрытия офиса МККК в Баку, в Министерстве иностранных дел Армении напомнили о заявлении министра иностранных дел Арарата Мирзояна, сделанном в ходе сессии вопросов и ответов с правительством в Национальном собрании 5 марта, в котором министр, отвечая на вопрос одного из депутатов, какая работа ведется по вопросу освобождения военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, указал на активную работу, проводимую МИД в этом направлении в последние дни.
“Я хочу перечислить несколько вещей, произошедших в течение недели или 10 дней. В Женеве, в Совете ООН по правам человека, который, пожалуй, является одной из самых уважаемых и значимых структур в этом вопросе, я выступил с публичной речью, в которой значительную часть посвятил теме заключенных и теме фиктивных судебных процессов, нарушению прав заключенных в ходе этих процессов, пыткам и незаконным действиям на этих “судебных процессах”. Я встретился с главой Международного Комитета Красного Креста. Я говорю обо всем этом уже всю последнюю неделю или десять дней. Я встречался с Верховным комиссаром ООН по правам человека. Опять же, это одно из важнейших звеньев в этой области, в этом вопросе, в международных отношениях. Через два-три дня после нашей встречи Верховный комиссар по правам человека Фолькер Тюрк выступил с заявлением, в котором призвал власти Азербайджана немедленно освободить всех задержанных армян”, - отметил в своем выступлении глава МИД Армении.
В Офисе представителя Армении по международно-правовым вопросам отметили, что, хотя МККК обеспечивает связь с армянскими пленными, содержащимися в заключении в Азербайджане, а также постоянную информацию о них, тем не менее, это не единственный канал связи.
“Определенная информация о лицах, содержащихся под стражей, поступает и через Европейский суд. Поскольку между двумя государствами, Арменией и Азербайджаном, существуют международные правовые процессы, поскольку существует определенная потребность, и в прошлом были решения суда о применении промежуточных мер, в их рамках сторона-ответчик (ред. Азербайджан) обязана с определенной периодичностью предоставлять информацию об условиях содержания этих лиц, состоянии их здоровья”, - отметили в офисе. В офисе также подчеркнули, что, конечно, это нельзя сравнивать с деятельностью МККК и периодической информацией, которую они получают.
Ранее правительство Азербайджана объявило о закрытии представительства Международного комитета Красного Креста. Кроме того, Азербайджан также хочет закрыть четыре офиса ООН: Программу развития Организации Объединенных Наций (ПРООН), Фонд Организации Объединенных Наций в области народонаселения (ЮНФПА), Высшую комиссию Организации Объединенных Наций по делам беженцев (УВКБ) и Детский фонд Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ).