Հայաստանի և ԱՄԷ-ի առևտրաշրջանառությունը կրկնապատկվել է․ Էկոնոմիկայի նախարար
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Ռաս Ալ-Խայմա քաղաքում մասնակցել է «Made by Armenians» 2025 ցուցահանդեսին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ռաս Ալ-Խայմայի թագաժառանգ Շեյխ Մուհամեդ բեն Սաուդ բին Սաքր Ալ Քասիմին, Ռաս Ալ-Խայմայի Առևտրի պալատի նախագահ Մոհամեդ Ալ-Նուայիմին, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը, ինչպես նաև գործարարներ, ներդրողներ և պետական պաշտոնյաներ Հայաստանից, ԱՄԷ-ից ու այլ երկրներից։
Բացման արարողության ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը կարևորել է Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ նշելով, որ 2024 թվականին Հայաստանի և ԱՄԷ-ի առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է 5.7 միլիարդ դոլարը, ինչը նախորդ տարվա համեմատ կրկնապատկվել է։
Նրա խոսքով՝ հայկական ապրանքների արտահանումն ԱՄԷ զգալիորեն ընդլայնվել է, ինչը վկայում է աճող պահանջարկի և գործարար կապերի ամրապնդման մասին։
«Համանման միջոցառումները տնտեսական համագործակցության խորացման, ներդրումների խթանման և առևտրային հնարավորությունների ընդլայնման մեր ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն են»,- ասել է Պապոյանը։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan participated in the "Made by Armenians" 2025 exhibition in the city of Ras Al Khaimah, UAE.
According to the Ministry of Economy, the event was attended by the Crown Prince of the Emirate of Ras Al Khaimah, Sheikh Mohammed bin Saud bin Saqr Al Qasimi, Mohamed Musabbeh Al Nuaimi, Chairman of the Ras Al Khaimah Chamber of Commerce & Industry, Armenian Ambassador to the UAE Karen Grigoryan, as well as businessmen, investors, and government officials from Armenia, the UAE, and other countries.
During the opening ceremony, Minister Papoyan emphasized the ongoing development of economic relations between Armenia and the UAE, noting that in 2024, the trade turnover between the two countries exceeded $5.7 billion, doubling compared to 2023.
He also highlighted the significant expansion of Armenian goods exports to the UAE, noting that the growing demand and strengthened business ties are evidence of this progress.