Հայաստանի և ԱՄԷ-ի առևտրաշրջանառությունը կրկնապատկվել է․ Էկոնոմիկայի նախարար
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Ռաս Ալ-Խայմա քաղաքում մասնակցել է «Made by Armenians» 2025 ցուցահանդեսին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ռաս Ալ-Խայմայի թագաժառանգ Շեյխ Մուհամեդ բեն Սաուդ բին Սաքր Ալ Քասիմին, Ռաս Ալ-Խայմայի Առևտրի պալատի նախագահ Մոհամեդ Ալ-Նուայիմին, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը, ինչպես նաև գործարարներ, ներդրողներ և պետական պաշտոնյաներ Հայաստանից, ԱՄԷ-ից ու այլ երկրներից։
Բացման արարողության ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը կարևորել է Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ նշելով, որ 2024 թվականին Հայաստանի և ԱՄԷ-ի առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է 5.7 միլիարդ դոլարը, ինչը նախորդ տարվա համեմատ կրկնապատկվել է։
Նրա խոսքով՝ հայկական ապրանքների արտահանումն ԱՄԷ զգալիորեն ընդլայնվել է, ինչը վկայում է աճող պահանջարկի և գործարար կապերի ամրապնդման մասին։
«Համանման միջոցառումները տնտեսական համագործակցության խորացման, ներդրումների խթանման և առևտրային հնարավորությունների ընդլայնման մեր ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն են»,- ասել է Պապոյանը։

Товарооборот между Арменией и ОАЭ вырос в два раза: министр экономики
Министр экономики Армении Геворг Папоян в Рас-эль-Хайме (ОАЭ) принял участие в выставке «Made by Armenians 2025».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в мероприятии приняли участие наследный принц эмирата Рас-эль-Хайма, президент Торговой палаты Рас-эль-Хаймы, посол Республики Армения в ОАЭ, а также бизнесмены, инвесторы и должностные лица из Армении, ОАЭ и других стран.
В ходе церемонии открытия министр экономики Армении подчеркнул важность продолжительного развития экономических отношений между Арменией и ОАЭ, отметив, что в 2024 году товарооборот между Арменией и ОАЭ превысил 5,7 млрд долларов, что вдвое больше, чем в предыдущем году.
По его словам, экспорт армянских товаров в ОАЭ значительно расширился, что свидетельствует о растущем спросе и укреплении деловых связей.
«Подобные мероприятия отражают наше общее видение углубления экономического сотрудничества, содействия инвестициям и расширения торговых возможностей», — сказал Папоян.