Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության սեփականությունը կարող է բռնագրավվել․ պատրիարքը դիմել է Իսրայելի վարչապետին
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության դիվանապետ Տ. Աղան Աբեղա Գոգչյանը տեղեկացրել է, որ Երուսաղեմի պատրիարք Ամեն. Տ. Նուրհան արք. Մանուկյանը նամակ է գրել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին արնոնայի (հարկային պարտքերի) հարցով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշվում է, որ նամակում պատրիարք հայրը հորդորել է վարչապետին միջամտել և դադարեցնել պատրիարքության դեմ ձեռնարկած քաղաքապետարանի գործողությունները և վերսկսել իր կողմից նշանակված կառավարական հանձնախմբի հանդիպումները՝ խնդրին լուծում գտնելու համար:
«Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության սեփականությանը սպառնում է մոտալուտ բռնագրավում՝ իր պատմական գույքի վերաբերյալ վիճելի համայնքային հարկային պարտքի պատճառով, որը, կառավարության պնդմամբ, գոյացել է 1994 թվականից: Եթե 2025 թվականի փետրվարի 24-ին դատարանը մերժի Պատրիարքարանի բողոքը, քաղաքապետարանը կբռնագրավի և աճուրդի կհանի հայկական եկեղեցիների ունեցվածքը, որը պատրիարքարանի սեփականությունն է դարերով»,- իր հերթին գրել է «Ասպարեզ» պարբերականը:
«Երուսաղեմի քաղաքապետարանը մասնավորապես կբռնագրավի պատրիարքարանին պատկանող անշարժ գույքը և աճուրդի կդնի դրանք, որպեսզի գանձի ենթադրյալ վիճելի պարտքերը, որոնք երբևէ ապացուցված չեն եղել դատական ​​գործընթացներով։ Սա քաղաքապետարանի կողմից բացահայտ փորձ է՝ խարխլելու Հայոց պատրիարքարանի գործունեությունը տնտեսական ճնշումներով՝ նպատակ ունենալով նվազեցնել նրա ներկայությունը Սուրբ Երկրում», - հայտնել են Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանից։
Տեղի հայ հոգևոր այրերի պնդմամբ՝ դա կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ Սուրբ Երկրում քրիստոնեական ընդհանուր ներկայության, ինչպես նաև տարածաշրջանում ներկայում գործող բոլոր քրիստոնեական հաստատությունների կրոնական, մշակութային, կրթական գործունեության վրա:
«Երուսաղեմի քաղաքապետարանի վարքագիծն այս հարցում հատկապես անպատշաճ է, քանի որ նա նախաձեռնեց այս ագրեսիվ գործընթացը, չնայած որ քաղաքապետարանն ինքը պատրիարքարանին միլիոնավոր շեկելներ է պարտք վարձակալության ժամկետանց վճարների համար: Այնուամենայնիվ, Պատրիարքարանը ձեռնպահ է մնացել վճարումը հարկադրելու համար իրավական միջոցներ ձեռնարկելուց և փոխարենը երկարատև բանակցություններ է վարել քաղաքապետարանի հետ՝ փորձելով կարգավորել հարցը խաղաղ ճանապարհով»,- ասված է պատրիարքարանի հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ հայկական եկեղեցու դեմ ուղղված այդ վարքագիծը կարող է վտանգել Հայոց պատրիարքարանի երկարամյա առաքելությունը Սուրբ Երկրում, որն ակտիվ է 7-րդ դարից։ Ավելին, դա կարող է սպառնալ հայ համայնքի շարունակական ներկայությանը Սուրբ Երկրում, որը սկիզբ է առնում 4-րդ դարից։ Պատրիարքարանը կոչ է արել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, ներքին գործերի նախարար Մոշե Արբելին և կառավարական կոմիտեի ղեկավար Ցաչի Հանեգբիին վճռականորեն միջամտել և անհապաղ սառեցնել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դեմ քաղաքապետարանի բոլոր գործողությունները։
«Մենք նաև հորդորում ենք նրանց վերսկսել կառավարական կոմիտեի նիստերը՝ այս խնդրին բարեկամական լուծում գտնելու համար՝ բացառապես հանձնաժողովի կողմից սահմանված իրավասության շրջանակներում բանակցությունների միջոցով», - եզրափակել է պատրիարքարանը։
Հատկանշական է, որ Մերձավոր Արևելք կատարած այցի ընթացքում ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այցելել է Սուրբ գերեզմանի եկեղեցի և մասնակցել եկեղեցու կաթոլիկական տաղավարում մատուցված պատարագին։ Ըստ տեղեկությունների՝ Ռուբիոյին եկեղեցում դիմավորել են Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ, վերապատվելի Աղան Գոգչյանը և եկեղեցու նախկին հոգևորական, վերապատվելի Սամուել Աղոյանը։
«Մենք մտահոգություն հայտնեցինք Իսրայելում քրիստոնյաների ներկայության և նրանց հնարավոր հեռանալու վերաբերյալ: Պետքարտուղարը նշել է, որ շատ քրիստոնյաներ, այդ թվում՝ հայեր, արդեն լքել են Սիրիան, Լիբանանը և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներ, և որ ԱՄՆ-ն ամեն ինչ կանի, որպեսզի Իսրայելում քրիստոնեական ներկայությունը մնա կայուն՝ թույլ չտալով այդ երկրներում տեղի ունեցածի կրկնությունը»,- հայտնել է Գոգչյանը։

Имущество Армянского патриархата Иерусалима может быть конфисковано. Патриарх обратился к премьер-министру Израиля
Посол Армянского патриархата Иерусалима Т. Аган Абега Гогчян сообщил, что Патриарх Иерусалима архиепископ Нурхан Манукян написал письмо премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху по вопросу арноны (налоговых долгов).
Как сообщает Арменпресс, отмечается, что в письме патриарх призвал премьер-министра вмешаться и прекратить действия муниципалитета против патриархата и возобновить заседания назначенной им правительственной комиссии для поиска решения проблемы.
«Имуществу Армянского патриархата Иерусалима грозит неминуемая конфискация из-за спорной муниципальной налоговой задолженности за его историческое имущество, которая, как утверждает правительство, возникла с 1994 года. Если суд отклонит апелляцию патриархата 24 февраля 2025 года, муниципалитет конфискует и выставит на аукцион имущество армянских церквей, которое на протяжении веков было собственностью патриархата», - в свою очередь, пишет издание «Аспарез».
«Муниципалитет Иерусалима, в частности, конфискует недвижимость, принадлежащую патриархату, и выставит ее на аукцион, чтобы взыскать предполагаемые спорные долги, которые так и не были доказаны в судебном разбирательстве. Это открытая попытка муниципалитета экономическим давлением подорвать деятельность Армянского патриархата с целью сокращения его присутствия на Святой Земле», - сообщили в Армянском патриархате Иерусалима.
По мнению местных армянских духовников, это может оказать негативное влияние на общее христианское присутствие на Святой Земле, а также на религиозную, культурную и просветительскую деятельность всех христианских учреждений, действующих в настоящее время в регионе.
«Поведение муниципалитета Иерусалима в этом вопросе особенно неуместно, потому что он инициировал этот агрессивный процесс, хотя сам муниципалитет задолжал патриархату миллионы шекелей в виде просроченной арендной платы. Однако патриархат воздержался от судебного иска с целью взыскания оплаты и вместо этого начал длительные переговоры с муниципалитетом, пытаясь урегулировать вопрос мирным путем», — говорится в заявлении патриархии.
Отмечается, что такое поведение, направленное против Армянской Церкви, может поставить под угрозу многолетнюю миссию Армянского патриархата на Святой Земле, действующую с VII века. Более того, это может поставить под угрозу дальнейшее присутствие армянской общины на Святой Земле, которое восходит к IV веку.
Патриархат призвал премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, министра внутренних дел Моше Арбеля и главу правительственной комиссии Цачи Анегби решительно вмешаться и немедленно заморозить все действия муниципалитета против Армянского патриархата Иерусалима.
«Мы также призываем их возобновить заседания правительственной комиссии, чтобы найти мирное решение этой проблемы, исключительно путем переговоров в рамках установленной комиссией юрисдикции», - заключили в патриархии.
Примечательно, что в ходе своего визита на Ближний Восток госсекретарь США Марко Рубио посетил Храм Гроба Господня и принял участие в литургии, состоявшейся в католическом павильоне храма. Согласно сообщениям, Рубио в церкви приветствовали глава дипломатии Армянского патриархата преподобный Аган Гогчян и бывший священнослужитель церкви преподобный Самуил Агоян.
«Мы выразили обеспокоенность присутствием христиан в Израиле и их возможным выездом. Госсекретарь отметил, что многие христиане, в том числе армяне, уже покинули Сирию, Ливан и другие страны Ближнего Востока, и что США сделают все, чтобы христианское присутствие в Израиле оставалось стабильным, не допуская повторения того, что произошло в этих странах», - сказал Гогчян.