Մոսկվան գնահատում է ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի հետ կապերը. Լավրով
Երևանը Մոսկվայի բնական ռազմավարական գործընկերն է և դաշնակիցը, և Ռուսաստանը շահագրգռված է բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացմամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցությունների ժամանակ։
Սերգեյ Լավրովի դիտարկմամբ՝ 2024 թվականը հեշտ չի եղել երկկողմ հարաբերությունների համար, և Մոսկվան վճռական է անկեղծորեն քննարկել օրակարգային բոլոր հարցերն այն մթնոլորտում, որին աջակցում են Ռուսաստանի և Հայաստանի առաջնորդները՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Համոզված եմ, որ մենք այժմ կառուցողականորեն կուսումնասիրենք առկա բոլոր խնդիրները։ Մենք միշտ գնահատել և շարունակում ենք արժևորել եղբայրական կապերը հայ ժողովրդի, Հայաստանի՝ մեր բնական ռազմավարական գործընկերոջ և դաշնակցի հետ։ Մենք շահագրգռված ենք, որ բարեկամության և բարիդրացիության դարավոր ավանդույթներն ամրապնդվեն ու զարգանան»,- նշել է նախարարը՝  դրա համար լավ հիմք համարելով ամենաբարձր մակարդակով կանոնավոր հանդիպումներն ու շփումները։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկու անգամ այցելել է Մոսկվա․ մի դեպքում Անկախ պետությունների համագործակցության նիստի համար, ինչպես նաև եղել է Կազանում՝ ԲՐԻԿՍ+-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար։
ՌԴ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Արարատ Միրզոյանի հետ առանձին հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև երկկողմ առևտրաշրջանառության մասին՝ մատնանշելով, որ առևտրաշրջանառությունը հասել է ռեկորդային մակարդակի՝ նախորդ տարի կազմելով գրեթե 12 մլրդ դոլար։
«Մենք հուսով ենք, որ դա կնպաստի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և այն խնդիրների լուծմանը, որոնք Հայաստանը դրել է իր առաջ»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Լավրովի խոսքով՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցությունը տպավորիչ արդյունքներ է տալիս Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերություններում։
Լավրովը նաև նշել է, որ 2025 թվականի մայիսին պատրաստվում են համատեղ տոնել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակը։

Москва дорожит отношениями со стратегическим союзником – Арменией - Лавров
Ереван является естественным стратегическим партнером и союзником Москвы, и Россия заинтересована в развитии дружественных отношений.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в ходе переговоров с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
По словам Сергея Лаврова, 2024 год был непростым для двусторонних отношений, и Москва полна решимости искренне обсудить все вопросы повестки в атмосфере, поддерживаемой лидерами России и Армении, президентом Владимиром Путиным и премьер-министром Николом Пашиняном.
«Уверен, что мы сейчас конструктивно изучим все существующие проблемы. Мы всегда ценили и продолжаем ценить братские связи с армянским народом, Арменией, нашим естественным стратегическим партнером и союзником. Мы заинтересованы в укреплении и развитии вековых традиций дружбы и добрососедства», - отметил министр, считая хорошей основой для этого регулярные встречи и контакты на высшем уровне.
Глава МИД России напомнил, что в течение 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян дважды посетил Москву: в одном случае для участия в заседании СНГ, а также был в Казани для участия в саммите БРИКС+.
Глава МИД России подчеркнул, что в ходе отдельной встречи с Араратом Мирзояном состоялся также обмен мнениями по поводу двустороннего товарооборота, отметив, что в прошлом году он достиг рекордного уровня, составив почти $12 миллиардов.
«Мы надеемся, что это будет способствовать социально-экономическому развитию и решению проблем, которые поставила перед собой Армения», - добавил глава МИД России.
По словам Лаврова, сотрудничество в рамках ЕАЭС дает впечатляющие результаты в экономических отношениях с Арменией.
Лавров также отметил, что в мае 2025 года они собираются совместно отметить 80-летие победы в Великой Отечественной войне.