Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորմանը
Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցությունների ժամանակ։
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ տարածաշրջանային անվտանգությունը զգալի տեղ է զբաղեցնում Հարավային Կովկասի ուղղությամբ Մոսկվայի գործողություններում։
«Մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով կարգավորմանն այն եռակողմ պայմանավորվածությունների զարգացման համար, որոնք ձեռք են բերվել 2020 և 2022 թվականներին երեք երկրների (խմբ․ Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան) ղեկավարների կողմից»,- ասել է Լավրովը։
ՌԴ նախարարի խոսքով՝ Մոսկվան կարծում է, որ այդ պայմանավորվածությունները մնում են արդիական՝ հատկապես տարածաշրջանում առկա իրավիճակի լույսի ներքո։

Москва готова поддержать нормализацию отношений между Ереваном и Баку
Россия готова поддержать нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в ходе переговоров с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
По словам главы МИД России, региональная безопасность занимает важное место в действиях Москвы в отношении Южного Кавказа.
«Мы готовы оказать необходимое содействие нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям для развития трехсторонних соглашений, достигнутых в 2020 и 2022 годах лидерами трех стран (Армения, Россия, Азербайджан – ред.)», - сказал Лавров.
По словам российского министра, в Москве считают, что эти договоренности сохраняют свою актуальность, особенно в свете текущей региональной ситуации.