Թրամփը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները պետք է ՀՆԱ-ի 5%-ը հատկացնեն պաշտպանական ծախսերին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կձգտի հասնել այն բանին, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունները պաշտպանական ծախսերը հասցնեն իրենց ՀՆԱ-ի մինչև 5%-ի մակարդակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտարարել է հունվարի 20-ի երեկոյան Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ կայացած զրույցի ժամանակ։
«ՆԱՏՕ-ն պետք է ավելի շատ գումար վճարի: ՆԱՏՕ-ն պետք է վճարի 5 տոկոս», - ընդգծել է Թրամփը։
ԱՄՆ վարչակազմի ղեկավարը բողոքել է այն բանից, որ ԱՄՆ-ն 200 միլիարդ դոլարով ավելի շատ է ծախսել Ուկրաինային ռազմական օգնություն ցուցաբերելու վրա, քան Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մյուս երկրները։
«Նրանք պետք է հավասարեցնեն դրությունը», - ասել է Թրամփը։
ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից պաշտպանական ծախսերը 5%-ի հասցնելու անհրաժեշտության մասին Թրամփը հայտարարել էր դեռ անցյալ շաբաթ։
Ըստ Euronews-ի՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի և Լեհաստանի պաշտպանության նախարարները, արձագանքելով Թրամփի հայտարարությանը, հունվարի 14-ին հայտարարել էին, որ մտադիր են շարունակել ավելի շատ ներդրումներ կատարել պաշտպանության ոլորտում, սակայն Դոնալդ Թրամփի նշած նպատակակետին հասնելը դժվար կլինի:
ՆԱՏՕ-ի երկրները ռազմական ծախսերը մինչև ՀՆԱ-ի 2%-ի հասցնելու խնդիրը դրել են 2014 թ. սեպտեմբերին Ուելսում կայացած գագաթնաժողովում՝ դա պատճառաբանելով «ռուսական սպառնալիքով»։ Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Ղրիմն անցել է Ռուսաստանի վերահսկողության տակ։ 2023 թ. հուլիսին Վիլնյուսի գագաթնաժողովում որոշում էր ընդունվել, որ ՆԱՏՕ-ի պետությունների համար ՀՆԱ-ի 2%-ը պետք է դառնա ոչ թե նպատակակետ, այլ պաշտպանական ծախսերի նվազագույն մակարդակ։

Трамп заявил, что страны НАТО на оборонные расходы должны выделять 5% от ВВП
Президент США Дональд Трамп хочет добиться того, чтобы страны-члены НАТО увеличили расходы на оборону до 5% от своего ВВП. Как сообщает Арменпресс, об этом Трамп заявил вечером 20 января в Овальном кабинете Белого дома во время беседы с журналистами.
“НАТО должна платить больше денег. НАТО должна платить 5%”, - сказал Трамп.
Глава администрации США посетовал, что США потратили на военную помощь Украине на 200 миллиардов долларов больше, чем другие страны НАТО.
“Они должны выровнять ситуацию”, - заявил Трамп.
На прошлой неделе Трамп объявил о необходимости увеличения расходов на оборону странами НАТО до 5%.
По данным Euronews, министры обороны Германии, Франции, Великобритании, Италии и Польши, отвечая на заявление Трампа, 14 января заявили, что намерены продолжать инвестировать больше в оборонный сектор, но достижение поставленной Дональдом Трампом цели будет трудным.
Страны НАТО на саммите в Уэльсе в сентябре 2014 года поставили цель увеличить военные расходы до 2% от ВВП, сославшись на “российскую угрозу”. Это произошло после того, как Крым перешел под контроль России. В июле 2023 года на саммите в Вильнюсе было решено, что для стран НАТО 2% ВВП должны стать минимальным уровнем расходов на оборону, а не целевым показателем.