ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է. Սերգեյ Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է համարում հարաբերութունների զարգացումն ինչպես Միացյալ Նահանգների, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Լավրովը, անդրադառնալով Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու նախագծին Հայաստանի կառավարության կողմից հավանության տալու որոշմանը, նշել է, որ դա Երևանի ինքնիշխան ընտրությունն է, սակայն անհրաժեշտ է կշռադատել դրական և բացասական կողմերը:
«Իհարկե, Հայաստանի օրինական ղեկավարության որոշումը՝ սկսելու որևէ միջազգային կառույցին միանալու գործընթաց, որտեղ նրան սպասում են, դա ինքնիշխան որոշում է: Բայց բոլոր դրական և բացասական կողմերը կշռադատելը, ևս, հավանաբար, Հայաստանի կառավարության, ղեկավարության և տնտեսական հատվածով զբաղվողների պարտականությունն է»,-նշել է Սերգեյ Լավրովը։
Խոսելով Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրվելիք փաստաթղթի մասին ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ՝ Լավրովը Երևանի այդ որոշումը ևս ինքնիշխան է համարել՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան չի թելադրում, թե ում հետ պետք է համագործակցել։
«Երեկ ես լսեցի, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիր է ստորագրելու։ Բայց դա երկու երկրների ինքնիշխան որոշումն է»,- շեշտել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Ըստ նրա՝ գլխավորը ոչ թե այն է, թե ով ինչ է ստորագրել և ինչ է կոչվում փաստաթուղթը, այլ այն, թե ինչ է բխում դրանից։
«Մենք ևս օգտագործել ենք «ռազմավարական գործընկերություն» տերմինաբանությունն արևմտյան երկրների հետ մի շարք համաձայնագրերում, սակայն այդ համաձայնագրերը երբեք այս կամ այն ​​մասնակցից չեն պահանջել գործել երրորդ երկրի դեմ»,- ասել է Լավրովը։
Անդրադարձ կատարելով հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա փուլին՝ Լավրովը դրանք ոչ դյուրին է որակել։
«Ինչ վերաբերում է այսօրվա հարաբերություններին, ապա պաշտոնական մակարդակով դրանք հասարակ և հեշտ չեն»,- նշել է Սերգեյ Լավրովը։

Развитие отношений с США и ЕС - суверенное право Армении: министр иностранных дел РФ
Министр иностранных дел России Сергей Лавров развитие отношений как с США, так и с Евросоюзом считает суверенным правом Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом глава МИД России Сергей Лавров заявил в ходе пресс-конференции.
Лавров, говоря о решении правительства Армении одобрить проект начала процесса вступления в Евросоюз, отметил, что это суверенный выбор Еревана, однако необходимо взвесить все положительные и отрицательные стороны.
“Безусловно, решение легитимного армянского руководства о том, чтобы начать процесс присоединения к любой международной структуре, где ее ждут, это суверенное решение”.
Сергей Лавров отметил, что взвешивание всех положительных и отрицательных моментов также, пожалуй, является обязанностью правительства Армении, руководства, и тех, кто задействован в экономической сфере.
Говоря о готовящемся к подписанию документе между Арменией и США о стратегическом партнерстве, Лавров также счел решение Еревана суверенным, подчеркнув, что Москва не диктует, кому с кем сотрудничать.
“Вчера я слышал, (глава МИД Армении) Арарат Мирзоян подписал с (госсекретарем США Энтони) Блинкеном соглашение, договор о стратегическом партнерстве. Но это, опять же, суверенное решение двух государств”, - подчеркнул глава МИД России.
По его словам, главное не то, кто что подписал и как называется документ, а то, что из этого получится.
“У нас тоже употреблялась терминология “стратегическое партнерство” в целом ряде договоров с западными странами, но они никогда, эти договоры, провозглашая стратегическое партнерство, не требовали от того или иного участника выступать против третьей страны”, - заявил Лавров.
Говоря о нынешнем этапе армяно-российских отношений, Лавров охарактеризовал их как непростые.
“Что касается сегодняшних  отношений на официальном уровне, они непростые”, - отметил Сергей Лавров.