Հայաստանում կայանալիք COP-17-ի կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են. Սիմիդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2026 թվականին կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP-17) կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին 2024 թվականի աշխատանքներն ամփոփող ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
«Հայաստանը 2026 թվականին կընդունի ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կողմերի 17-րդ  համաժողովը (COP-17) : Այն  բավականին խոշոր և կարևոր բնապահպանական միջոցառում է, կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են,  ստեղծվել է  կոմիտե, որը ղեկավարում է ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Համբարձում Մաթևոսյանը»,- ասաց Սիմիդյանը:
Հայաստանը 2026 թվականին հյուրընկալելու է Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովը՝ COP-17-ը:  2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին COP-16-ի ավարտին կայացած քվեարկության արդյունքներով Հայաստանն առաջ է անցել Ադրբեջանից։ Հայաստանը հավաքել է 65, Ադրբեջանը՝ 58 ձայն։

Armenia commences organizational work for COP17
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. Organizational work for the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) is underway in Armenia, the Minister of Environment Hakob Simidyan has said.
Armenia will host the COP17 in 2026.
“It is a major and important environmental event, and the organizational work has already commenced, a committee has been set up led by Hambardzum Matevosyan, the chief adviser to the Prime Minister,” Simidyan told reporters.
On October 31, 2024, during the 16th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity, Armenia was elected as the host country of the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17).
Armenia won the bid to host the conference with 65 votes, while Azerbaijan, which also sought the right to host, garnered only 58 votes.