Լավրովը հույս է հայտնել, որ Արևմուտքը լուրջ է ընդունել «Օրեշնիկ»-ի միջոցով ուղարկված ազդանշանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ամերիկացի հեռուստահաղորդավար Թաքեր Կառլսոնին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը պատերամի մեջ չեն, ինչպես նաև նշել է, որ «Օրեշնիկ»-ով հարվածը եղել է ազդանշան Արևմուտքին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Լավրովի հարցազրույցը հրապարակել է ՌԴ արտգործնախարարությունը։
«Պաշտոնապես մենք պատերազմի մեջ չենք։ Ոմանք Ուկրաինայում տեղի ունեցողն անվանում են հիբրիդային պատերազմ։ Ես նույնպես դա այդպես կանվանեի։ Ակնհայտ է, որ ուկրաինացիներն առանց ամերիկյան զինվորականների անմիջական մասնակցության չէին կարող անել այն, ինչ անում են առաջադեմ հեռահար սպառազինություններով։ Դա վտանգավոր է: Դրանում կասկած չկա»,- ասել է Լավրովը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը կցանկանար նորմալ հարաբերություններ ունենալ իր բոլոր հարևանների, ընդհանրապես բոլոր երկրների, «հատկապես այնպիսի հզոր երկրի հետ, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է»։
Լավրովը նաև հիշեցրել է նոյեմբերին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական օբյեկտի վրա արձակված միջին հեռահարության նորագույն «Օրեշնիկ» հիպեձայնային հրթիռի մասին՝ ի պատասխան ամերիկյան և բրիտանական հեռահար սպառազինությունների կիրառման։
«Մենք չենք ցանկանում ավելի վատթարացնել իրավիճակը։ Բայց քանի որ Ռուսաստանի տարածքի վրա արձակվում են ATACMS և այլ հեռահար զենքեր, մենք ազդանշաններ ենք ուղարկում: Հուսով ենք, որ վերջինը (մի քանի շաբաթ առաջ)՝ նոր Օրեշնիկ համակարգից, լուրջ է ընդունվել», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։

Лавров выразил надежду, что Запад серьезно отнесся к сигналу, посланному через “орешник”
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров заявил в интервью американскому телеведущему Такеру Карлсону, что США и Россия не находятся в состоянии войны, и отметил, что удар “орешника” был сигналом Западу. Как сообщает Арменпресс, интервью Лаврова Лаврова опубликовало Министерство иностранных дел России.
“Официально мы не воюем. Некоторые то, что происходит на Украине, называют гибридной войной. Я бы тоже это так назвал. Очевидно, что украинцы не смогли бы делать то, что они делают современным оружием большой дальности без прямого участия американских военнослужащих. Это опасно. В этом нет сомнений”, - сказал Лавров.
Он отметил, что Россия хотела бы иметь нормальные отношения со всеми своими соседями, со всеми странами в целом, “особенно с такой великой страной, как США”.
Лавров также напомнил о новейшей гиперзвуковой ракете средней дальности “Орешник”, запущенной Россией по военно-промышленному объекту на Украине в ноябре в ответ на применение американского и британского оружия большой дальности.
“Мы не хотим усугублять ситуацию. Но поскольку по территории России используются ATACMS и другое оружие большой дальности, мы посылаем сигналы. Надеемся, что последний (пару недель назад) от новой системы “Орешник” был воспринят всерьез”, - отметил российский министр иностранных дел.