Պրոֆեսոր Եպիսկոպոսյանը մանրամասներ ներկայացրեց հայերի ծագման մասին Հերոդոտոսի վարկածը հերքող գիտական հոդվածից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական գենոֆոնդի՝ շուրջ 25 տարի առաջ սկսած ուսումնասիրությունները հանգեցնում են այն եզրակացությանը, որ հայերը չունեն բալկանյան ծագում, և այդ առումով կարելի է նաև 100 տոկոսով ժխտել անտիկ շրջանի հույն պատմիչ Հերոդոտոսի վարկածն այն մասին, թե հայերի նախնիները բալկանյան ծագում ունեն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում անցկացված «Ամբողջական գենոմի առաջին հետազոտությունը հայկական պոպուլյացիայում» գիտական աշխատության շնորհանդեսի ընթացքում ասաց պրոֆեսոր, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, Էվոլյուցիոն գենոմիկայի լաբորատորիայի վարիչ Լևոն Եպիսկոպոսյանը։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք մեր առջև խնդիր չենք դրել հերքել ինչ-որ մի բան կամ հաստատել մի ուրիշ բան։ Մեր աշխատանքի ընդհանուր գաղափարը, որը սկսվել է 25 տարի առաջ, այն է, որ մենք պետք է նկարագրենք մեր գենոֆոնդը։ Մեր գենոֆոնդը սկսել ենք նկարագրել մոտավորապես 2000 թվականից, այսինքն արդեն համարյա քառորդ դար է, և նկարագրումը սկսվել է առանձին հատվածներից։ Առաջին հատվածը եղել է «Y» քրոմոսոմը, և այդ մակարդակով մենք հասանք այն եզրակացությանը, որ հայերը չունեն բալկանյան ծագում, բայց դա քիչ էր, դա այդքան էլ համոզիչ չէր», - իր խոսքում նշեց պրոֆեսոր Եպիսկոպոսյանը՝ հավելելով, որ անհարժեշտ էր սպասել ամբողջական գենոմի տվյալների ստացմանը և  միայն դրա հիման վրա կարելի կլիներ պրոֆեսիոնալ իրավունք ունենալ՝ հաստատելու կամ ժխտենու Հերոդոտոսի վարկածը։
Եպիսկոպոսյանի խոսքով՝ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 100 տոկոսով կարելի է ժխտել այդ վարկածը, սակայն, միաժամանակ ցավալի համարեց այն հանգամանքը, որ Հերոդոտոսի այդ վարկածն առ այսօր շարունակում է տարածվել պատմաբանների, լեզվաբանների մոտ, և այդ գաղափարը, այդ տեսակետն այսօր իշխում է ինչպես դպրոցական, այնպես էլ բուհերի դասագրքերում։
«Հույս ունենք, որ այս հերքումը կփոխարինի այն դասագրքերում», - ասաց պրոֆեսորը։
Անդրադառնալով գենոֆոնդի ուսումնասիրության արդյունքում սասունցիների՝ ասորական ծագման վերաբերյալ տեսակետին՝ Լևոն Եպիսկոպոսյանը նշեց, որ կան պատմաբանների կողմից ինչ-որ ոչ այդքան հիմնավորված տեղեկություններ։
Նրա դիտարկմամբ՝ Սասունի հետ կապված տեղեկություններն ու տեսակետները գենետիկայի և մարդաբանության տեսակետից այդքան էլ հուսալի և վստահելի չեն։
«ԴՆԹ նմուշների հիման վրա մեր պնդումները, մեր հետևությունները և մեր եզրակացությունները բավականին ամուր են։ Ամենակարևորը դա այն է, որ մեր եզրակացությունները հիմնված են ոչ միայն ժամանակակից ԴՆԹ նմուշների, այլ նաև հնագույն նմուշների վրա», - ասաց Եպիսկոպոսյանը։
Պրոֆեսորի խոսքով՝ հայկական հնագույն ԴՆԹ-ից մինչև ժամանակակից ԴՆԹ նմուշները գտնվում են այն տիրույթում, որտեղ Կովկասն է և Մերձավոր Արեւելքը։
«Ուսումնասիրություններն ու գիտական աշխատանքներն այսօր կատարվում են Դուբլինի համալսարանում, այստեղ իր մասնակցությունն է ունեցել նաև իմ նախկին ասպիրանտ Անահիտ Հովհաննիսյանը», - հայտնեց պրոֆեսորը։
Նրա բնորոշմամբ՝ նույնիսկ մարդու ոսկրանյութի բացակայության դեպքում, կարելի է մարդու ԴՆԹ-ն հայտնաբերել հենց հողի մեջ, քանի որ մարդն, ապրելով այնտեղ, գործելով այնտեղ, ինքը թողնում է իր հետքերը, կենսաբանական հետքերը, գենետիկական հետքերը։
Լևոն Եպիսկոպոսյանը նաև հավելեց, որ այս աշխատանքներն իրականացվել են աշխարհի տարբեր համալսարանների, թանգարանների հետ համագործակցությամբ, քանի որ առանց դրա ուղղակի անհնար է արդյունքի հասնել։
«Պարզ է, որ մեր հրապարակված հոդվածը բավականին բարդ է, քանի որ այսօր գենետիկան պահանջում է շատ մոդելներ օգտագործել՝ մաթեմատիկական մոդելներ, վիճակագրական մոդելներ, և միշտ չէ, որ սովորական ընթերցողը կարողանում է հասկանալ՝ ինչ է այնտեղ գրված», - նշեց Եպիսկոպոսյանը՝ խոսելով ծագումնաբանական հոդվածների հանրամատչելիության մասին։
Այս առումով, նա կարևորեց, որ հայկական ծագումնաբանությանը վերաբերող նյութերը, հոդվածները մտնեն դասագրքեր։
«Սկսած բրոնզե դարից՝ հայկական գենոֆոնդի մոտավորապես 30%-ն է, որ  փոփոխության է ենթարկվել։ 70%–ը, այսինքն՝ մեծամասնությունն, անփոփոխ է մնացել, ընդ որում, մեր գենոֆոնդի արևելյան հատվածն, այսինքն՝ Ուտիքը, Արցախը, Սյունիքի բնակչությունը գրեթե անփոփոխ է մնացել», - մանրամասնեց պրոֆեսոր Եպիսկոպոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ունենալով այս բոլոր տեղեկությունները՝ անհրաժեշտ է դրանք օգտագործել ոչ միայն գիտական մթնոլորտում, ոչ միայն ինստիտուտների, ասպիրանտների, գիտաշխատողների տիրույթում, այլ, ինչու ոչ, նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ American Journal of Human Genetics ամսագրում հրապարակված հոդվածում գենետիկները կարդացել են 57 հայերի ԴՆԹ-ն՝ նրանց պոպուլյացիայի ժողովրդագրական պատմությունն ուսումնասիրելու նպատակով և հաստատել են դիտարկումներն այն մասին, որ ժամանակակից հայերին գենետիկորեն մոտ մարդիկ կովկասյան տարածաշրջանում ապրել են դեռ բրոնզի դարում:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ գիտնականները հերքել էին նաև անտիկ շրջանի հույն պատմիչ Հերոդոտոսի վարկածն այն մասին, թե հայերի նախնիները բալկանյան ծագում ունեն։

Профессор представил подробности научной статьи, опровергающей гипотезу Геродота о происхождении армян
Исследования генофонда армян, начатые около 25 лет назад, приводят к выводу, что армяне не имеют балканского происхождения, и в этом смысле также можно на 100 процентов опровергнуть гипотезу древнегреческого историка Геродота о том, что предки армян имеют балканское происхождение.
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал профессор, доктор биологических наук Левон Епископосян во время презентации научной работы “Демографическая история и генетические вариации армянского населения” (“Demographic history and genetic variation of the Armenian population”).
“В целом мы не ставим перед собой задачу что-то опровергнуть или что-то подтвердить. Общая идея нашей работы, начавшейся 25 лет назад, заключается в том, что мы должны описать наш генофонд. Мы начали описывать наш генофонд с 2000 года, то есть прошло почти четверть века, и описание начиналось с отдельных разделов.
Первой частью была "Y" хромосома, и на этом уровне мы пришли к выводу, что армяне не имеют балканского происхождения, но этого было недостаточно, это было не так убедительно”, - сказал профессор Епископосян, добавив, что нужно было ждать получения данных о полноценном геноме и только на его основе можно было иметь профессиональное право подтвердить или опровергнуть гипотезу Геродота.
По словам Епископосяна, исследования показали, что эту гипотезу можно опровергнуть на 100 процентов, однако в то же время выразил сожаление в связи с тем, что эта гипотеза Геродота продолжает распространяться среди историков и лингвистов, и эта идея, эта точка зрения является господствующей сегодня как в школьных, так и в университетских учебниках.
“Мы надеемся, что это опровержение приведет к изменению в учебниках”, - сказал профессор.
Коснувшись теории об ассирийском происхождении народа Сасуна в результате изучения генофонда, Левон Епископосян отметил, что имеются не столь обоснованные сведения историков.
По его словам, сведения и мнения, связанные с Сасуном, не столь надежны и заслуживают доверия с точки зрения генетики и антропологии.
“Основываясь на образцах ДНК, наши утверждения, выводы весьма твердые. Самое главное, что наши выводы основаны не только на современных образцах ДНК, но и на древних образцах”, - сказал Епископосян.
По словам профессора, от древней армянской ДНК до современных образцов ДНК они расположены в том ареале, где находятся Кавказ и Ближний Восток.
“Сегодня в Дублинском университете проводятся исследования и научные работы, в которых также принимает участие моя бывшая аспирантка Анаит Ованнисян”, - сказал профессор.
По его словам, даже при отсутствии человеческого костного материала ДНК человека можно найти в самой почве, потому что человек, живя там, действуя там, оставляет свои следы, биологические следы, генетические следы.
Левон Епископосян также добавил, что эти работы проводились в сотрудничестве с различными университетами и музеями мира, поскольку без этого добиться результатов просто невозможно.
“Понятно, что опубликованная нами статья достаточно сложна, поскольку сегодня генетика требует использования множества моделей: математических моделей, статистических моделей, и рядовой читатель не всегда может понять, что там написано”, - сказал Епископосян, говоря о доступности статей о генеалогии.
В связи с этим он подчеркнул, что в учебники должны быть включены материалы и статьи, связанные с армянской генеалогией.
“Со времен бронзового века примерно 30% генофонда армян претерпело изменения. 70%, то есть большая часть, причем осталась неизменным восточная часть нашего генофонда, то есть население Утика, Арцаха, Сюника осталось практически неизменным”, - пояснил профессор Епископосян.
По его словам, имея всю эту информацию, необходимо использовать ее не только в научной сфере, не только среди институтов, аспирантов, исследователей, но также и во внешней политике Армении.
Ранее сообщалось, что в американском научном издании “The American Journal of Human Genetics” была опубликована статья, согласно которой генетики прочитали ДНК 57 армян с целью изучения демографической истории их населения и подтвердили теорию о том, что в регионе Кавказа проживали люди, генетически близкие современным армянам, еще в бронзовом веке.
По результатам исследований ученые также опровергли гипотезу древнегреческого историка Геродота о том, что предки армян имеют балканское происхождение.