Հայաստանը Հունգարիայում դեսպանություն կբացի. կառավարությունը հավանություն տվեց որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Հունգարիայում դեսպանություն բացելու որոշմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշման նախագիծը կառավարության չզեկուցվող հարցերի շարքում էր:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2022թ․ դեկտեմբերի 1-ին Լոձում՝ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները:
Դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումից հետո երկու երկրների միջև ընթանում է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն, առկա է բազմաոլորտ երկկողմ օրակարգ, ինչն ընդգծվել է բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելություններով և բազմակողմ հարթակներում հանդիպումներով՝ նախագահների ու արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով:
Նշվում է, որ Հայաստանի համար Հունգարիան ունի կարևոր նշանակություն՝ որպես ԵՄ անդամ երկիր։
Հայ-հունգարական համագործակցության շրջանակը ներառում է քաղաքական, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներ, աջակցության ծրագրերի շրջանակում իրականացվող արդյունավետ համագործակցություն, մասնագիտական հմտությունների ամրապնդման և կրթական ծրագրեր:
Հայաստանն ընդգծում է Հունգարիայի հետ հարաբերությունների կարևորությունը և շարունակելու է աշխատանքներ իրականացնել Հունգարիայի կառավարության հետ՝ զարգացնելու փոխշահավետ երկկողմ համագործակցությունը և կառուցողական երկխոսությունը երկու երկրների միջև:
Հայ-հունգարական համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի նաև ՀՀ–ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում:
Երկկողմ հարաբերություններում կարևոր դերակատարություն ունի նաև Հունգարիայի հայ համայնքը:
2024թ. մայիսի 6-ին նախարար Սիյարտոյի հրավերով կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի պատասխան այցը Հունգարիա, որի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մայրաքաղաքներում փոխադարձաբար դեսպանությունների բացման վերաբերյալ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում Հունգարիայում ՀՀ դեսպանության բացումը, ինչը թույլ կտա ավելի ընդլայնել համագործակցությունը՝ նոր լիցք հաղորդելով տարբեր ոլորտում համագործակցությանը։

Армения откроет посольство в Венгрии: правительство одобрило представленное решение
В обосновании проекта указано, что 1 декабря 2022 года в рамках Министерского форума ОБСЕ в Лодзи состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Венгрии Арарата Мирзояна и Петера Сийярто, в ходе которой была достигнута договоренность о восстановлении полных дипломатических отношений.
После восстановления дипотношений между двумя странами ведется активный политический диалог, существует многосекторная двусторонняя повестка, о чем свидетельствуют взаимные визиты должностных лиц и встречи на многосторонних площадках на уровне лидеров стран и министров иностранных дел.
Отмечается, что Венгрия имеет большое значение для Армении как страна-член ЕС.
Армяно-венгерское сотрудничество содержит политические, торгово-экономические, межпарламентские и другие сферы, представляющие взаимный интерес, различные профессиональные  и образовательные программы.
Армения подчеркивает важность отношений с Венгрией и продолжит работать с венгерским правительством для расширения взаимовыгодного двустороннего сотрудничества и конструктивного диалога между двумя странами.
Армяно-венгерское сотрудничество имеет большой потенциал для развития также в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС и Восточного партнерства.
В двусторонних отношениях важную роль играет и армянская община Венгрии.
6 мая 2024 года министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян по приглашению министра Петера Сийярто совершил ответный визит в Венгрию, в ходе которого была достигнута договоренность об  открытии посольств в столицах обеих стран.
Министерство иностранных дел Республики Армения считает целесообразным открыть посольство Республики Армения в Венгрии, что позволит расширить сотрудничество, придав ему новый импульс в различных сферах.