Գալակտիկաների բախման ձայնային ալիքը հասել է Երկիր մոլորակ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրիտանացի աստղագետները գրանցել են դիտումների պատմության մեջ ամենահզոր հարվածային ձայնային ալիքներից մեկը, որը երբևէ երկրագունդ է հասել տիեզերքի խորքերից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ամսագիրը:
Ալիքն առաջացել է չորս «հարևանների» հետ գալակտիկաներից մեկի բախումից, որը տեղի է ունեցել Երկրից 290 միլիոն լուսային տարվա հեռավորության վրա գտնվող Պեգասի համաստեղությունում՝ Ստեֆանի հնգյակ կոչվող գալակտիկաների խմբում: Աստղագետների տեղեկություններով՝ NGC 7318b գալակտիկան ժամում 3.2 միլիոն կիլոմետր արագությամբ բախվել է չորս այլ գալակտիկաների՝ առաջացնելով չափազանց հզոր հարվածային ճակատ, որը նման է ռեակտիվ կործանիչի ձայնային հարվածի:
«Ըստ էության, դա միջգալակտիկական աղբի հսկայական բեկորային դաշտ է: Նոր «սահմանախախտ» NGC 7318b-ն բախվել է աղբի դաշտին՝ խտացնելով դրանում գտնվող պլազման և գազը: Ընդ որում՝ այն կրկին ակտիվացրել է պլազման՝ ստիպելով, որ այն վառ փայլի ռադիոհաճախականություններում, և, հավանաբար, խթանել է աստղերի ձևավորման գործընթացը»,- Live Science-ին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի Հերթֆորդշիրի համալսարանի աստղաֆիզիկոս Մարինա Արնաուդովան:
Նրա գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը հազվադեպ հնարավորություն է տեսնելու բախված գալակտիկաների բարդ համակցությունը, որն իր հերթին արժեքավոր տեղեկություններ կտա այն գալակտիկաների ձևավորման մասին, որոնք տեսնում ենք այսօր և կարող ենք դիտարկել ապագայում:

Звуковая волна столкновения галактик достигла планеты Земля
Британские астрономы зафиксировали одну из самых мощных в истории наблюдений ударных звуковых волн, которая когда-либо доходила до Земли из глубин космоса.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает  журнал Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Волна вызвана столкновением одной из четырех «соседних» галактик. (Квинтет Стефана), находящейся в созвездии Пегаса, в 290 миллионах световых лет от Земли. Одна из галактик, NGC 7318b, на скорости в 3,2 миллиона километров в час врезалась в четыре других и создала чрезвычайно мощный ударный фронт, похожий на "звуковой удар реактивного истребителя".
"По сути, это огромное межгалактическое поле мусора. Новый «нарушитель" NGC 7318b врезался в поле мусора и сжал плазму и газ в нем. При этом он снова активировал плазму, заставив ее ярко светиться на радиочастотах, и, вероятно, запустил процесс звездообразования", — сообщила в комментарии Live Science Марина Арнаудова, астрофизик из Университета Хартфордшира в Великобритании.
По ее оценке,  произошедшее — "редкий шанс" для человечества увидеть сложное сочетание столкнувшихся галактик, что, в свою очередь, даст ценную информацию для понимания о формировании тех галактик, которые мы видим сегодня и можем наблюдать в будущем.