ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտնել է, որ ԿԺԴՀ զինվորականները մասնակցում են ՌԴ Կուրսկի մարզում բախումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան վարչակազմը հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեայի զինծառայողներն սկսել են մասնակցել ՌԴ Կուրսկի մարզում Ուկրաինայի զինված ուժերի դեմ մարտական գործողություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ճեպազրույցում այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
«Այսօր ես կարող եմ հաստատել, որ ԿԺԴՀ ավելի քան 10 000 զինվոր ուղարկվել է Ռուսաստանի արևելյան մաս, և նրանց մեծ մասը տեղափոխվել է արևմտյան Կուրսկի մարզ, որտեղ նրանք ռուսական ուժերի հետ միասին սկսել են մասնակցել մարտական գործողություններին», - ասել է Պատելը։
Նա նաև պնդել է, թե Ռուսաստանը «ԿԺԴՀ զինվորներին ուսուցանել է հրետանային գործ, անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործում և հետևակի հիմնական հմտություններ, ներառյալ խրամատների մաքրում, որոնք կարևոր հմտություններ են առաջնագծի գործողությունների համար»:
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ հյուսիսկորեացի զինվորները որոշակի մարտահրավերների կբախվեն ռուսական ուժերի հետ ինտեգրվելու առումով, քանի որ պետք է հաղթահարեն փոխգործունակության, լեզվական արգելքի հետ կապված և այլ խնդիրներ։
Հոկտեմբերի 24-ին ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի ավարտից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չէր հերքել ամերիկյան պնդումներն այն մասին, որ Հյուսիսային Կորեան զորքեր է ուղարկել Ռուսաստան։
Ռուսաստանի և ԿԺԴՀ-ի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիրը հունիսին Փհենյանում ստորագրել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը։ Ըստ համաձայնագրի 4-րդ հոդվածի՝ եթե կողմերից մեկը մեկ կամ մի քանի պետությունների կողմից զինված հարձակման պատճառով հայտնվի պատերազմական իրավիճակում, ապա մյուս կողմը նրան անհապաղ ռազմական օգնություն կցուցաբերի իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցներով:

Госдепартамент США заявил, что военные КНДР участвуют в военных действиях в Курской области России
Администрация США заявила, что северокорейские военнослужащие начали участвовать в боевых действиях против вооруженных сил Украины в Курской области РФ. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге сообщил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
“Свыше 10 тысяч солдат Северной Кореи были отправлены на восток России, и большинство из них переместились на запад в Курскую область, где они начали участвовать в боевых действиях с российскими войсками”, - заявил Патель.
Он также заявил, что Россия “обучила солдат КНДР артиллерийскому делу, использованию БПЛА и основным навыкам пехоты, включая расчистку траншей, что является критически важными навыками для передовых операций”.
Представитель Госдепартамента США отметил, что северокорейские солдаты столкнутся с определенными трудностями в плане интеграции с российскими силами, поскольку им придется преодолевать оперативную совместимость, языковой барьер и другие проблемы.
На пресс-конференции, состоявшейся 24 октября после завершения саммита БРИКС, президент России Владимир Путин не опроверг заявления США о том, что Северная Корея направила войска в Россию.
В июне президент России Владимир Путин и лидер Северной Кореи Ким Чен Ын подписали в Пхеньяне Соглашение о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Россией и КНДР. Согласно статье 4 соглашения, если одна из сторон окажется в состоянии войны из-за вооруженного нападения одного или нескольких государств, другая сторона окажет ей немедленную военную помощь всеми имеющимися в ее распоряжении средствами.