Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունել է Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունել է Արդարադատության միջազգային դատարանի` 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի վճիռները, որոնցով Դատարանն ամբողջությամբ մերժել է Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները և բավարարել է Հայաստանի ներկայացրած առարկությունները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել
«Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի` 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի վճիռները, որոնցով Դատարանը ամբողջությամբ մերժեց Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի շրջանակում ներկայացված Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով և բավարարեց Հայաստանի ներկայացրած առարկությունները Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Դատարանը գտել է, որ Կոնվենցիայի 22-րդ հոդվածով նախատեսված պայմանները պահպանվել են: Մասնավորապես, Հայաստանը բանակցել է բարեխղճորեն կոնվենցիայի կիրառման և մեկնաբանման շուրջ, և Հայաստանի կողմից գանգատ ներկայացնելու դրությամբ՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին, բանակցությունները ձախողված են եղել:
Դատարանը նաև ամբողջությամբ մերժել է Ադրբեջանի նախնական առարկությունները, որոնք վերաբերում էին Դատարանի առարկայական իրավազորությանը (ratione materiae): Մասնավորապես, Դատարանն արձանագրել է, որ Հայաստանի պահանջները, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի սպանություններին, խոշտանգումներին և անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, ինչպես նաև ազատազրկումներին և բռնի անհետացումներին, բխում են կոնվենցիայից:
Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործով Դատարանը բավարարել է իր՝ ժամանակային և առարկայական իրավազորության վերաբերյալ Հայաստանի նախնական առարկությունները: Արդյունքում, Ադրբեջանի պահանջներն ընդդեմ Հայաստանի, որոնք վերաբերում են 1996 թվականի սեպտեմբերի 15-ից առաջ` Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմի ընթացքում և դրանից անմիջապես հետո տեղի ունեցած ենթադրյալ խախտումներին, ինչպես նաև ենթադրյալ բնապահպանական վնասներին, մերժվեցին ամբողջությամբ։ Դատարանը նաև անդրադարձել է Հայաստանի առարկությանը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանի ներկայացրած՝ ականապատումների և պայթուցիկների վերաբերյալ պնդումներին և արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ականապատումների վերաբերյալ առանձին պահանջ չի ներկայացրել, հետևաբար ներկայացված առարկությունը առարկայազուրկ է:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը հավելել է,որ Հայաստանը կվիճարկի և կապացուցի այդ պնդումների անհիմն լինելը գործի ըստ էության քննության փուլում։

Office of Representative on International Legal Matters of Armenia welcomes ICJ judgments
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The Office of the Representative on International Legal Matters of Armenia has welcomed the judgments of 12 November 2024 of the International Court of Justice, which have completely rejected all preliminary objections raised by Azerbaijan in the case concerning the Application of the Convention of the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan) and upheld Armenia’s objections in the case of Azerbaijan v. Armenia.
The Court confirmed that the preconditions under Article 22 of the Convention were met, the Office of the Representative on International Legal Matters of Armenia said in a press release.
Specifically, it found that Armenia had engaged in genuine negotiations on the interpretation and application of the Convention and that these negotiations had become futile by the date of Armenia’s Application on 16 September 2021.
Furthermore, the Court dismissed Azerbaijan’s objections regarding jurisdiction ratione materiae. It held that Armenia’s claims fully fall within the scope of the Convention, including the claims with respect to the committed acts of murder, torture, and inhuman treatment against ethnic Armenians, as well as claims of arbitrary detention and enforced disappearances of ethnic Armenians.
In the Azerbaijan v. Armenia case, the Court upheld Armenia’s preliminary objections regarding jurisdiction ratione temporis and ratione materiae. As a result, Azerbaijan’s claims related to alleged acts before 15 September 1996, i.e. during and in the immediate aftermath of the First Nagorno-Karabakh War, as well as claims of alleged environmental harm, have been dismissed in their entirety. The Court has also addressed Armenia’s preliminary objection ratione materiae concerning Azerbaijan’s allegations of landmines and booby traps. The Court found that as Azerbaijan did not request the Court to determine that the laying of landmines in itself constitutes a violation of the obligations under the Convention, Armenia’s preliminary objection on this matter is without object. Armenia will defeat those contentions at the merits stage.