Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունել է Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունել է Արդարադատության միջազգային դատարանի` 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի վճիռները, որոնցով Դատարանն ամբողջությամբ մերժել է Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները և բավարարել է Հայաստանի ներկայացրած առարկությունները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել
«Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի` 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի վճիռները, որոնցով Դատարանը ամբողջությամբ մերժեց Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի շրջանակում ներկայացված Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով և բավարարեց Հայաստանի ներկայացրած առարկությունները Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Դատարանը գտել է, որ Կոնվենցիայի 22-րդ հոդվածով նախատեսված պայմանները պահպանվել են: Մասնավորապես, Հայաստանը բանակցել է բարեխղճորեն կոնվենցիայի կիրառման և մեկնաբանման շուրջ, և Հայաստանի կողմից գանգատ ներկայացնելու դրությամբ՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին, բանակցությունները ձախողված են եղել:
Դատարանը նաև ամբողջությամբ մերժել է Ադրբեջանի նախնական առարկությունները, որոնք վերաբերում էին Դատարանի առարկայական իրավազորությանը (ratione materiae): Մասնավորապես, Դատարանն արձանագրել է, որ Հայաստանի պահանջները, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի սպանություններին, խոշտանգումներին և անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, ինչպես նաև ազատազրկումներին և բռնի անհետացումներին, բխում են կոնվենցիայից:
Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործով Դատարանը բավարարել է իր՝ ժամանակային և առարկայական իրավազորության վերաբերյալ Հայաստանի նախնական առարկությունները: Արդյունքում, Ադրբեջանի պահանջներն ընդդեմ Հայաստանի, որոնք վերաբերում են 1996 թվականի սեպտեմբերի 15-ից առաջ` Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմի ընթացքում և դրանից անմիջապես հետո տեղի ունեցած ենթադրյալ խախտումներին, ինչպես նաև ենթադրյալ բնապահպանական վնասներին, մերժվեցին ամբողջությամբ։ Դատարանը նաև անդրադարձել է Հայաստանի առարկությանը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանի ներկայացրած՝ ականապատումների և պայթուցիկների վերաբերյալ պնդումներին և արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ականապատումների վերաբերյալ առանձին պահանջ չի ներկայացրել, հետևաբար ներկայացված առարկությունը առարկայազուրկ է:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը հավելել է,որ Հայաստանը կվիճարկի և կապացուցի այդ պնդումների անհիմն լինելը գործի ըստ էության քննության փուլում։

Офис представителя Армении по международно-правовым вопросам приветствовал решения Международного Суда
Офис представителя Республики Армения по международно-правовым вопросам приветствовал решения Международного суда от 12 ноября 2024 года, которыми Суд полностью отклонил предварительные возражения, представленные Азербайджаном, и удовлетворил возражения, представленные Арменией.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении представительства РА по международно-правовым вопросам.
«Офис представителя по международно-правовым вопросам приветствует решения Международного суда от 12 ноября 2024 года, которыми Суд полностью отклонил предварительные возражения Азербайджана по делу «Армения против Азербайджана», представленные Арменией в соответствии с Конвенцией о ликвидации всех форм дискриминации, и удовлетворил возражения, представленные Арменией по делу Азербайджан против Армении», - говорится в сообщении.
Суд постановил, что условия статьи 22 Конвенции были соблюдены. В частности, Армения добросовестно вела переговоры по применению и толкованию Конвенции, и на день подачи жалобы Арменией 16 сентября 2021 года переговоры провалились.
Суд также полностью отклонил предварительные возражения Азербайджана относительно предметной юрисдикции Суда (ratione materiae). В частности, Суд отметил, что претензии Армении относительно убийств, пыток и бесчеловечного обращения с этническими армянами со стороны Азербайджана, а также тюремного заключения и насильственных исчезновений вытекают из Конвенции.
В деле «Азербайджан против Армении» Суд поддержал предварительные возражения Армении в отношении его временной и предметной юрисдикции. В итоге претензии Азербайджана к Армении относительно предполагаемых нарушений, произошедших до 15 сентября 1996 года, во время и сразу после Первой Карабахской войны, а также предполагаемого ущерба окружающей среде, были полностью отклонены.
Суд также сослался на возражение Армении, в котором говорилось о претензиях Азербайджана относительно мин и взрывчатых веществ, и зафиксировал, что Азербайджан не предъявил отдельного иска относительно мин, поэтому представленное возражение бессмысленно.
В представительстве РА по международно-правовым вопросам добавили, что на этапе рассмотрения дела по существу Армения оспорит и докажет необоснованность этих претензий.