ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար ընթացիկ տարվա 9 ամիսներին դիմել է 16 հազարից ավելի մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը նախատեսում է փոփոխություններ կատարել քաղաքացիություն ստանալու և քաղաքացիությունը դադարեցնելու գործընթացներում։ Մասնավորապես, առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ ծառայությունները կթվայնացվեն, իսկ գները կվերանայվեն։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշեց, որ արդյունքում էականորեն կբարելավվի քաղաքացիության շնորհման և դադարեցման գործընթացների արդյունավետությունը:
«Քաղաքացիության գործընթացի ծանրաբեռնվածությունն ընդգծելու համար ներկայացնեմ մի քանի վիճակագրական տվյալներ։ 2000-ականներին քաղաքացիություն ստանալու դիմումները 3-4 հազարի շրջանակում են եղել, 2010 թվականից տարեկան 5-6 հազարի, 2018 թվականից սկսած կտրուկ աճել է քաղաքացիություն ստանալու դիմումների թիվը։ Իր պիկին այդ ցուցանիշը հասել է 2022 թվականին՝ անցնելով 25 հազարը։ 2023 թվականին տեմպը մի փոքր նվազել է՝ կազմելով 19 հազար։ 2024 թվականի առաջին 9 ամիսներին արդեն ունենք 16 հազար 60 դիմում։ Եվ սա միայն քաղաքացիություն ստանալու ցուցանիշն է, դրան էլ գումարվում են քաղաքացիությունը դադարեցնելու տվյալները, միջինը՝ 3 հազար։ Դա նշանակում է, որ մեր ծառայությունը տարեկան քննում է մինչև 30 հազար գործ՝ կապված քաղաքացիության հետ»-ասաց Արմեն Ղազարյանն՝ ընդգծելով, որ սա ահռելի ծանրաբեռնվածություն է և առկա թերի գործիքակազմը թույլ չի տալիս այդ գործերը քննել արդյունավետ։
Առաջարկվում է սահմանել քաղաքացիություն ստանալու և քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար դիմելու էլեկտրոնային ընթացակարգ։ Քաղաքացիություն ստանալը կամ այն դադարեցնելը ենթադրում է մեկ ամբողջական գործ, տարբեր գերատեսչությունների աշխատանք միևնույն գործի վրա։ Հիմա ձևավորվում է գործերի կառավարման մի համակարգ, որի որոշ բաղադրիչներ հասանելի կլինեն շահառուներին, մի մասն էլ՝ այն գերատեսչություններին, որոնք աշխատելու են այդ գործերի վրա։ Գործնականում ի՞նչ է ստանալու քաղաքացին։
«Քաղաքացիության դիմումին կցվում են մի շարք փաստաթղթեր, որոնք երբեմն թարգմանությունների, վավերացումների կարիք ունեն։ Գործին ընթացք տալու համար, անհրաժեշտ է, որ այդ փաստաթղթերի փաթեթը լինի ամբողջական։ Ուստի այն ամբողջացնելու համար անձը ստիպված է լինում մի քանի անգամ այցելել վարչական մարմին։ Մենք առաջարկում ենք էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, որտեղ անձը նախապես կվերբեռնի բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, հայտը կուսումնասիրվի, ամբողջականությունը հավաստելու պարագայում նոր անձը կընտրի օր և մեկ անգամ կայցելի վարչական մարմին»,-ասաց Արմեն Ղազարյանը։
Նոր փոփոխությունը կօգնի նաև խուսափել երկարատև, ժամանակատար գրագրությունից պետական մարմինների միջև։ Վերջիններս կկարողանան տվյալ գործի վրա աշխատել մեկ միասնական պլատֆորմի մեջ։ Արդյունքում կոնկրետ ժամանակահատվածում հնարավոր կլինի ավելի շատ գործեր քննել։
Առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է նաև բարձրացնել քաղաքացիություն ստանալու և քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար նախատեսված պետական տուրքը և սահմանել, համապատասխանաբար, 50 000 և 150 000 դրամ համապատասխանաբար 1000 դրամ և 25 000 դրամի փոխարեն։ Այս մասով գործող տուրքի չափերը սահմանվել են 1997 թ. և շուրջ 30 տարվա ընթացքում որևէ վերանայման չեն ենթարկվել։ Այս փոփոխությունը չի տարածվում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված և ժամանակավոր պաշտպանության տակ գտնվող մեր հայրենակիցների նկատմամբ։

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. The government plans to make changes in the citizenship application procedures.
The services will be digitized and the fees for applying for/or revoking citizenship will be revised.
According to Armen Ghazaryan, the Director of the Migration and Citizenship Service, the move will significantly improve the efficiency of the processes.
Speaking with Armenpress, Ghazaryan presented data showing the overloaded process.
“In the 2000s there were about three to four thousand citizenship request applications, since 2010 the number was five to six thousand annually, and since 2018 the number of applications for Armenian citizenship has abruptly increased. This indicator reached its highest point in 2022, surpassing 25,000. In 2023 the pace decreased a little, amounting to 19,000. In 2024, in the nine months, we already have 16,060 applications. And these are only the numbers of the applications seeking to obtain citizenship, and in addition to this we have an average of three thousand applications on renouncing citizenship. This means that our service is studying up to 30,000 cases pertaining to citizenship every year,” Ghazaryan said, adding that the current instruments are insufficient to deal with such high number of cases. Thus, the authorities propose to introduce an electronic procedure for citizenship applications.
Citizens will upload their documents in the system instead of in-person visitations to various agencies or departments. The applicants will make an appointment and visit the administrative body only once, after the application is approved and all necessary data uploaded.
Ghazaryan said the changes will help to avoid the time-consuming correspondence between government agencies.
The fee for applying for Armenian citizenship will be raised from the current 1000 drams to 50,000 drams, while the fee for renouncing citizenship will increase from the current 25,000 drams to 150,000 drams.
The current fees have never been revised since 1997. The new fees will not cover refugees, including the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh who have temporary protection status.