Հավատում ենք, որ Հայաստանի հետ պատմական և ֆորմալ խաղաղությունը ճանապարհ կհարթի տարածաշրջանի բարգավաճման համար. Հաքան Ֆիդան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է՝ իրենք հավատում են, որ Հայաստանի հետ պատմական և ֆորմալ խաղաղությունն իսկապես ճանապարհ կհարթի տարածաշրջանում անշրջելի կայունության, բարգավաճման և զարգացման համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարն այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով «3+3» ձևաչափով հանդիպմանը, որը կայանալու է հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում։
«Հավատում ենք, որ Հայաստանի հետ պատմական և ֆորմալ խաղաղությունն իսկապես ճանապարհ կհարթի տարածաշրջանում անշրջելի կայունության, բարգավաճման և զարգացման համար»,- ասել է Ֆիդանը։
Նա ընդգծել է, որ «3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի երրորդ հանդիպման քննարկումները կենտրոնացած են լինելու ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցերի, այլև ամբողջ կովկասյան տարածաշրջանի վրա։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հավելել է, որ Անկարան գնահատում է «3+3» հարթակը և ընդգծել է, որ տարածաշրջանի երկրները պետք է միավորվեն՝ լուծելու իրենց խնդիրները։

‘Historical and formal peace with Armenia will genuinely pave the way for irreversible stability, prosperity,’ says Turkish FM
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Turkiye believes that a historical and formal peace with Armenia will genuinely pave the way for irreversible stability, prosperity and development in the region, Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has said.
Fidan made the comments ahead of the 3+3 meeting in Istanbul, Anadolu news agency reported.
He noted that meetings will focus not only on the Armenia-Azerbaijan issue but on the entire Caucasus region.
Fidan indicated that Ankara evaluates the platform and regional initiatives within the framework of "regional ownership," explaining that rather than waiting for a hegemonic power, regional countries should come together to solve their own problems.
He added that they believe a “historical and formal peace with Armenia will genuinely pave the way for irreversible stability, prosperity and development in the region.”