Վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վիլեր Կոտրե քաղաքում` ֆրանսերեն լեզվի նոր միջազգային ավանում, մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողությանը: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովն այս տարի անցկացվում է Ֆրանսիայում՝ առաջին անգամ վերջին 33 տարիների ընթացքում: Գագաթնաժողովին մասնակցում են ավելի քան 100 բարձրաստիճան հյուրեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորել և ողջունել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տիկին Բրիջիտ Մակրոնը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ՖՄԿ անդամ պետությունների առաջնորդների համատեղ լուսանկարահանման արարողությունը, իսկ գագաթնաժողովի բացմանը ելույթ են ունեցել Էմանուել Մակրոնը, Թունիսի նախագահ Կաիս Սաիդը, ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն: Միջոցառման շրջանակում ՖՄԿ-ում նախագահությունը Թունիսից փոխանցվել է Ֆրանսիային:
Ըստ աղբյուրի՝ գագաթնաժողովի առաջին օրը տեղի են ունեցել «Ֆրանկոֆոն քաղաքացիների մարտահրավերները թվային դարաշրջանում» և «Արհեստական բանականության կիրառումը կրթության մեջ» խորագրերով քննարկումներ:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan, currently on a working visit to France, participated in the opening ceremony of the 19th Summit of the International Organization of La Francophonie in Villers-Cotterêts. This year's Francophonie Summit is being held in France for the first time in 33 years, with more than 100 high-ranking guests in attendance.
According to the PM's office, the high-ranking guests were welcomed by French President Emmanuel Macron, his wife Brigitte Macron, and the Secretary-General of the International Organization of La Francophonie (IOF), Louise Mushikiwabo.
Following this, a joint photo-taking ceremony was held for the leaders of the member states.
During the opening of the summit, speeches were delivered by French President Emmanuel Macron, the President of Tunisia, Kais Saied, and the IOF Secretary- General Louise Mushikiwabo. The presidency of the International Organization of La Francophonie was officially transferred from Tunisia to France during this event.
According to the source, discussions on the first day of the summit focused on "The Challenges of Francophone Citizens in the Digital Age" and "The Application of Artificial Intelligence in Education."