Վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վիլեր Կոտրե քաղաքում` ֆրանսերեն լեզվի նոր միջազգային ավանում, մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողությանը: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովն այս տարի անցկացվում է Ֆրանսիայում՝ առաջին անգամ վերջին 33 տարիների ընթացքում: Գագաթնաժողովին մասնակցում են ավելի քան 100 բարձրաստիճան հյուրեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորել և ողջունել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տիկին Բրիջիտ Մակրոնը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ՖՄԿ անդամ պետությունների առաջնորդների համատեղ լուսանկարահանման արարողությունը, իսկ գագաթնաժողովի բացմանը ելույթ են ունեցել Էմանուել Մակրոնը, Թունիսի նախագահ Կաիս Սաիդը, ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն: Միջոցառման շրջանակում ՖՄԿ-ում նախագահությունը Թունիսից փոխանցվել է Ֆրանսիային:
Ըստ աղբյուրի՝ գագաթնաժողովի առաջին օրը տեղի են ունեցել «Ֆրանկոֆոն քաղաքացիների մարտահրավերները թվային դարաշրջանում» և «Արհեստական բանականության կիրառումը կրթության մեջ» խորագրերով քննարկումներ:

Премьер-министр Пашинян принял участие в церемонии открытия 19-го саммита Международной организации Франкофонии
Находящийся с рабочим визитом во Франции премьер-министр Никол Пашинян в городе Виллер-Котре принял участие в церемонии открытия 19-го саммита Международной организации Франкофонии. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, 19-й саммит Франкофонии в этом году проходит во Франции, впервые за 33 года. В саммите принимают участие более 100 высокопоставленных гостей.
Высокопоставленных гостей встречали президент Франции Эммануэль Макрон, госпожа Брижит Макрон и генеральный секретарь Международной организации Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Затем состоялась совместная церемония фотографирования лидеров стран-членов МОФ, а на открытии саммита выступили Эммануэль Макрон, президент Туниса Каис Саид, генеральный секретарь МОФ Луиз Мушикивабо. В рамках мероприятия председательство в МОФ было передано от Туниса Франции.
В первый день саммита прошли дискуссии на темы “Вызовы франкофонных граждан в эпоху цифровых технологий” и “Применение искусственного интеллекта в образовании”.