Հայաստանը միանում է Ֆրանսիայի գլխավոր գրական մրցանակաբաշխությանը՝ «Գոնկուր»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շուրջ 2 տարվա աշխատանքի արդյունքում Հայաստանը միանում է Ֆրանսիայի գլխավոր գրական մրցանակաբաշխությանը։ Այս գրական կարևոր իրադարձությունը հնարավոր է դարձել Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի, Newmag հրատարակչության համատեղ աշխատանքի արդյունքում։ Մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է ամեն տարի՝ սկսած 1903 թվականից։ Հաղթողը որոշվում է Ֆրանսիայի Գոնկուրյան ակադեմիայի անդամների քվեարկությամբ։ Մրցանակաբաշխությանն ազգային ժյուրիներով միացել է նաև 40-ից ավելի երկիր։ Նրանք ընտրում են իրենց հաղթողին Գոնկուրյան ակադեմիայի ներկայացրած ցանկից։ Միանալով այս կարևոր գրական իրադարձությանն՝ այսուհետ Հայաստանը ևս ազգային ժյուրիի օգնությամբ կընտրի իր հաղթողին։ Տարբեր երկրների կողմից ընտրված հաղթողների անունները կարող են համընկնել Գոնկուրյան ակադեմիայի ընտրած հաղթողի հետ, կարող են նաև չհամընկնել։ Հայաստանի ազգային ժյուրիի կողմից ընտրված հաղթողի ստեղծագործությունը կհրատարակի Newmag հրատարակչությունը։
«Ֆրանսիայի գլխավոր գրական մրցանակաբաշխությանը Հայաստանին միանալու իրադարձության պաշտոնական մասը տեղի կունենա հոկտեմբերի 12-ին «FrancoFest 2024» արվեստի և գրքի փառատոնի շրջանակում։ Այս կարևոր իրադարձությունն ուղեկցվելու է պանելային քննարկումներով, գրքի շնորհանդեսներով։ Մենք ներկայացնելու ենք 5 նոր գիրք։ Առաջինը Շառլ Ազնավուրի անտիպ գործերն են։ Գիրքը կոչվում է «Կյանքն ըստ Շառլի. Անտիպ», այն կազմել է Շառլ Ազնավուրի որդին։ Հաջորդ գիրքը Մելինե Մանուշյանի հուշերն են Միսաք Մանուշյանի մասին, կոչվում է «Միսաք Մանուշյան. ականատեսի աչքերով»։ Մենք կներկայացնենք նաև 2021 թվականի «Գոնկուր» մրցանակ ստացած սենեգալցի գրող Մոհամեդ Մբուգար Սառի «Հիշողության թաքստոցում» գիրքը։ Ներկայացվելու է նաև 2 ֆրանկոֆոն բեսթսելլեր՝ Ամելի Նոտոմբի «Թշնամու հարդարանքը», Անյես Մարտեն Լյուգանի «Թելից կախված երջանկություն»-ը»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ասաց Newmag հրատարակչության հիմնադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մշակութային կցորդ, Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Դավիդ Տյուրսը տեղեկացրեց, որ այդ օրը հյուրեր են սպասվում Ֆրանսիայից, մասնավորապես, ֆրանսիացի նշանավոր գրող, փիլիսոփա Պասկալ Բյուկները, Գոնկուր ակադեմիայի գլխավոր պատվիրակ-տնօրեն Ֆրանսուազ Ռոսինոն։
«Հայաստանի հասարակությունը քաջածանոթ է ֆրանսալեզու գրականությանը, սակայն դեռևս հին դասական հեղինակներին, մասնավորապես գերիշխում են ռուսերենից արված թարգմանությունները։ Այս նախաձեռնության նպատակն է քաջալերել ֆրանկոֆոն ժամանակակից գրականության տարածմանը Հայաստանում։ Սա կարևոր իրադարձություն է հայ-ֆրանսիական գրականության ոլորտում»,-ասաց Դավիդ Տյուրսը։
Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Սալվա Նակուզին նշեց, որ մրցանակաբաշխության ազգային ժյուրիի կազմում լինելու են ոչ թե ոլորտի մասնագետներ, գրականագետներ, այլ ֆրանսախոս ուսանողներ։ Նրանք ընտրվելու են ԵՊՀ-ից, Վ․Բրյուսովի անվան պետական համալսարանից, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանից։
«Աշխարհի բոլոր երկրներում, որտեղ կա «Գոնկուր» մրցանակաբաշխության ժյուրի, ներգրավված են ուսանողները։ Վերջին տարիներին Ֆրանսիայում ներգրավել ենք նաև ավագ դպրոցի աշակերտներին։ Սրանով մենք ցանկանում ենք երիտասարդությանը մասնակից դարձնել ժամանակակից գրականության զարգացումներին։ Դպրոցում, համալսարաններում ուսումնասիրում են դասական գրականություն, ահա սա լավ առիթ է, որ երիտասարդները ժամանակակից գրականություն կարդան»,-ասաց Սալվա Նակուզին։
«FrancoFest 2024» արվեստի և գրքի փառատոնը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 12-ին, Երևանի «Կոնգրես» հյուրանոցում։

Армения присоединилась к церемонии вручения главной литературной премии Франции - "Гонкур"
В результате почти двухлетней работы Армения присоединилась к церемонии вручения главной литературной премии Франции. Это важное литературное событие стало возможным благодаря совместной работе Французского института Армении, Французского университета в Армении и издательства Newmag.
Церемония награждения проводится ежегодно, начиная с 1903 года. Победитель определяется голосованием членов Гонкуровской академии Франции. К церемонии награждения с национальными жюри присоединились более 40 стран. Победителя они выбирают из списка, представленного Гонкуровской академией. Присоединяясь к этому важному литературному событию, Армения отныне также будет выбирать победителя с помощью национального жюри.
Имена победителей, выбранных разными странами, могут совпадать, а могут и не совпадать с именем победителя, выбранного Гонкуровской академией. Работа победителя, выбранного национальным жюри Армении, будет опубликована издательством Newmag.
"Официальная часть мероприятия по присоединению Армении к главной церемонии литературной премии Франции состоится 12 октября в рамках фестиваля искусства и книги FrancoFest 2024. Это важное мероприятие будет сопровождаться панельными дискуссиями и презентациями книг. Мы представим 5 новых книг. Первая – это необычные работы Шарля Азнавура. Книга называется “Жизнь по Шарлю: Антип”, ее составил сын Шарля Азнавура.
Следующая книга – воспоминания Мелине Манушян о Мисаке Манушяне, под названием “Мисак Манушян. глазами очевидца”.
Мы также представим книгу сенегальского писателя, , лауреата Гонкуровской премии 2021 года Мохамеда Мбугара Сарра “В убежище памяти”. Будут также представлены два франкоязычных бестселлера - "Уход за врагом" Амели Нотомб и "Счастье, висящее на нити" Аньес Мартен-Люган”, - сообщил на пресс-конференции в пресс-зале Арменпресс директор-учредитель издательства Newmag Артак Алексанян.
Атташе по культуре посольства Франции в Армении, исполнительный директор Французского института Армении Давид Турс сообщил, что в этот день ожидаются гости из Франции, в частности, известный французский писатель и философ Паскаль Брюкнер, главный делегат-директор Гонкуровская академия, Франсуаза Россино.
“Общество Армении хорошо знакомо с франкоязычной литературой, но пока преобладают старые классические авторы, особенно переводы с русского языка. Целью этой инициативы является содействие распространению современной франкоязычной литературы в Армении. Это важное событие в сфере армяно-французской литературы", - сказал Давид Турс.
Ректор Французского университета в Армении Сальва Накузи отметила, что в состав национального жюри церемонии награждения войдут не специалисты в данной области, литературоведы, а франкоязычные студенты. Они будут выбраны из ЕГУ, Государственного университета имени В. Брюсова и Французского университета в Армении.
“Студенты задействованы во всех странах мира, где есть жюри церемонии вручения “Гонкуровской премии”. В последние годы во Франции мы также привлекли к участию учащихся старших школ. Тем самым мы хотим сделать молодежь участником развития современной литературы. Классическая литература изучается в школах и университетах, это хорошая возможность для молодежи читать современную литературу", - сказала Сальва Накузи.