Հայաստանի և Լատվիայի էկոնոմիկայի նախարարները քննարկել են արտահանման և ներմուծման նոր ուղիներ գտնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Վիկտորս Վալայնիսի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից` նշելով, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող և համագործակցության հեռանկարներ ունեցող մի շարք ուղղությունների, մասնավորապես՝ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներին առնչվող հարցերի։
Երկուստեք կարևորվել են երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունները, որոնք նպաստում են փոխգործակցության շարունակական զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Քննարկվել են արտահանման և ներմուծման նոր ուղիներ գտնելու հնարավորությունը, ապրանքաշրջանառության, արդյունաբերական նախագծերի համատեղ իրականացման և երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ այս հանդիպումը  հնարավորություն կտա ամրապնդելու պոտենցիալ գործընկերությունը տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը, Լատվիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արա Մարգարյանը, պատվավոր հյուպատոս Մխիթար Մխիթարյանը:
Այցի շրջանակում նախարարը  Լատվիայի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունում հանդիպում է ունեցել պետքարտուղար Գիրց Կրումինշի հետ:
Քննարկվել են Հայաստանի և Լատվիայի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, տնտեսության տարբեր ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել արտահանման ծավալների ընդլայնման հնարավորություններին։
Նախարարը լատվիական կողմին ներկայացրել է ՀՀ տնտեսության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունն ու տնտեսավարողներին առաջարկվող պետական աջակցության գործիքակազմը։

Министры экономики Армении и Латвии обсудили возможность поиска новых путей экспорта и импорта
В рамках визита в Латвийскую Республику 6 сентября министр экономики РА Геворг Папоян встретился с министром экономики Латвийской Республики Викторсом Валайнисом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в министерстве экономики РА, отметив, что в ходе встречи был обсужден ряд сфер, представляющих взаимный интерес и перспективы сотрудничества, в частности, вопросы, связанные с промышленностью, сельским хозяйством, туризмом и другими секторами.
Обе стороны подчеркнули существующие дружественные отношения между двумя странами, которые способствуют постоянному развитию и укреплению сотрудничества.
Обсуждались возможности поиска новых путей экспорта и импорта, товарооборота, совместной реализации промышленных проектов и развития двустороннего экономического сотрудничества.
Стороны выразили надежду, что данная встреча даст возможность укрепить потенциальное партнерство в различных отраслях экономики.
На встрече также присутствовали заместитель министра Нарек Овакимян, Чрезвычайный и полномочный посол РА в Латвии Ара Маргарян, почетный консул Мхитар Мхитарян.
В рамках визита министр встретился в Министерстве сельского хозяйства Латвии с государственным секретарем Гиртсом Круминьшем.
Обсуждались вопросы, связанные с развитием торгово-экономических отношений между Арменией и Латвией, диверсификацией экономики Армении, расширением сотрудничества в различных направлениях экономики.
Отдельно были упомянуты возможности расширения объемов экспорта.
Министр представил латвийской стороне реализуемую государственную политику в сфере экономики РА и инструментарий государственной поддержки, предлагаемый бизнесменам.