Վենետիկի կինոփառատոնում կներկայացվի «Ես վրեժխնդիր կլինեմ աշխարհից սիրո միջոցով-Սերգեյ Փարաջանով» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռեժիսոր Զառա Ջյանի «Ես վրեժխնդիր կլինեմ աշխարհից սիրո միջոցով-Սերգեյ Փարաջանով» վավերագրական ֆիլմը գրանցել է մեծ հաջողություն՝ ընդգրկվելով Վենետիկի 81-րդ միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական ծրագրում, VENICE CLASSICS խմբի մրցութային բաժնում: Մեծն Փարաջանովին նվիրված ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 6-ին Վենետիկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆիլմի անդրանիկ ցուցադրությանը ներկա կլինեն ինչպես ֆիլմի հերոսները, այնպես էլ ստեղծագործական և պրոդյուսերական կազմը, Իտալիայի Հանրապետությունում ՀՀ Դեսպանատան ներկայացուցիչներ, Իտալիայի Հանրապետության Վենետո նահանգում ՀՀ Հյուպատոսարանի ներկայացուցիչներ, Մխիթարյան Միաբանության ներկայացուցիչներ, փառատոնի հյուրեր և միջազգային գործընկերներ:
Ֆիլմի ռեժիսոր և սցենարի հեղինակ Զառա Ջյանը Փարաջանովի տուն-թանգարանում կազմակերպված մամլո ասուլիսում նշեց, որ VENICE CLASSICS խմբի մրցութային բաժնում իրենց ֆիլմի ընդգրկումն իսկապես մեծ ու հաճելի անակնկալ էր, և մինչ օրս ստեղծագործական խումբը վերապրում է աննկարագրելի զգացմունքները։
«Միջազգային հարթակներում ֆիլմի պատշաճ ներկայացումն ընդգրկում է զգալի աշխատանք, որով այժմ զբաղվում են հեղինակներն ու հատկապես պրոդյուսերները՝ ի դեմս Անի Որսկանյանի և Շուշանիկ Միրզախանյանի։ Ֆիլմի հերոսներն են Արտավազդ Փելեշյանը, Ատոմ Էգոյանը, Լևոն Աբրահամյանը և նրանց հետ նաև այնպիսի համաշխարհային մեծություններ, ինչպիսիք են Լորա Գուերրան, Ալի Խամրաևը, Էմիր Կուստուրիցան, Թարսեմ Սինխը, Չուլպան Խամատովան, Ժոել Շապրոնը և, իհարկե, անկրկնելի Սերգեյ Փարաջանովը։ Ֆիլմը հիմնված է իրական իրադարձությունների վրա և ավելի շատ ներկայացնում է հեղինակի տեսակետը,  թե ինչպես է նա փորձում Փարաջանովի միջոցով պատասխաններ գտնել իր հարցադրումներին։ Ամենակարևոր մեսիջներից մեկն այն է, որ պատմության ընթացքում ժամանակներն ու դրանցում առկա խնդիրները չեն փոխվում, ուստի շատ կարևոր է մեր տեսանկյունն ու վերաբերմունքը դրանց նկատմամբ»,- ասաց Ջյանը։
Ռեժիսորն ու սցենարի հեղինակը կարևորեց տարբեր ժամանակներին բնորոշ խնդիրների և իրադարձությունների յուրատեսակ սինթեզումը՝ շեշտելով որ ֆիլմն իր էությամբ պրոհայկական է։ Նա հայտնեց, որ Վենետիկի կինոփառատոնը տարեկան ստանում է 15 հազար ֆիլմ, որոնցից մրցութային կարգով պետք է կատարի համապատասխան ընտրություն, հետևաբար այդ քանակի մեջ հայկական կինոյի ներկայությունն արդեն իսկ մեծ հաջողություն է։  Ֆիլմի շնորհիվ՝ միջազգային հարթակներում հնչելու է ոչ միայն ստեղծագործական խմբի, այլև Հայաստանի անունը։
Պրոդյուսեր Անի Որսկանյանն իր հերթին նշեց, որ Զառա Ջյանի հետ հանդիպել է 2023 թվականի մարտին, երբ վերջինս իրեն պատմել է նախագծի մասին։
«Ես ընդհանրապես չէի զբաղվում վավերագրական ֆիլմերով, բայց երբ ծանոթացա նախագծի հետ, և Զառան պատմեց, թե ում հետ է ցանկանում հանդիպել և զրուցել իրեն հուզող հարցերի շուրջ և ում է ցանկանում ընդգրկել ֆիլմում, միանգամից իմ մեջ առաջացավ մեծ հետաքրքրություն։ Ինձ համար ամենագլխավորն այն էր, որ ֆիլմը Փարաջանովի միջոցով պատմում է մերօրյա խնդիրների մասին, և այս տարի նշվելու է Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյանը։ Մենք ի սկզբանե նախատեսում էինք նկարահանումներն իրականացնել այլ պլանով, սակայն ստացվեց այնպես, որ երեք տարվա համար նախատեսված աշխատանքը կատարեցինք մեկուկես տարում, ինչն իսկապես բավականին բարդ էր»,- մանրամասնեց Որսկանյանը։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախկին տնօրեն, անկախ պրոդյուսեր Շուշանիկ Միրզախանյանն իր հերթին նշեց, որ երբ գործում էր վերոհիշյալ կառույցը, ի սկզբանե մեծ ուշադրություն հատկացվեց ֆիլմին, որի նախնական աշխատանքներն իրականացվում էին մեծ դժվարությամբ։
«Նկարահանումներն իրականացվում էին տարբեր երկրներում, և ստեղծագործական խումբը պետք է արագ կողմնորոշվեր, թե ինչ պետք է անեին ամենասկզբում։ Ցանկանում եմ առանձնահատուկ նշել նաև ֆիլմի կանադահայ օպերատոր Նորայր Կասպերի մեծածավալ աշխատանքը, ով բավականին ճանաչված է և հիմնականում Ատոմ Էգոյանի բոլոր ֆիլմերի գլխավոր օպերատորն է։ Նման արհեստավարժ մասնագետի ընդգրկումը շատ կարևոր էր հետագա նկարահանումներն իրականացնելու առումով։ Նրա տեսախցիկը՝ որպես հերոս, նույնպես պտտվում է ֆիլմում։ Անկախության տարիներին մենք ունեցանք ևս մեկ ֆրանս-հայկական հրաշալի ֆիլմ, որը նույնպես ժամանակին ընդգրկվեց Վենետիկի կինոփառատոնի մրցույթում։ Դա խաղարկային ֆիլմ էր, բայց հիմա ունենք արդեն փաստավավերագրական ֆիլմ, որը նույնպես համատեղ աշխատանքի արդյունք է, և շատ կարևոր է, որ այն ցուցադրվելու է Վենետիկում հենց Փարաջանովի հոբելյանական տարում»,- հայտնեց Միրզախանյանը։
Ֆիլմը սկսվում է ժամանակակից ռեժիսորի որոշումից` լքել այն երկիրը, որտեղ նա ապրում է՝ կապված դրամատիկ իրադարձությունների բռնկման հետ, վերադառնալ հայրենի տուն՝ Հայաստան, որոնելու լուծումներ, թե ինչպես շարունակել ապրել: Փարաջանովի տուն թանգարանը դառնում է ոգեշնչման վայր։ Ֆիլմում անցյալը հանդիպում է ներկային։ Փարաջանովի կյանքի և ստեղծագործության միջոցով և հենց նրա հետ միասին հետազոտվում են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են մարդու ազատության թեման ոչ ազատ պայմաններում, կամ ինչպես են փշալարերը և պատերազմները ազդում մշակույթի և մշակույթային գործիչների վրա: Շեշտվում է, որ կյանքն ու ստեղծագործելը պետք է գոյություն ունենան՝ չնայած արգելքներին և բռնապետություններին:
Ֆիլմում առկա է ընդհանուր գաղափարների, նպատակների և լուծումների որոնում` տարբեր բարիկադներում գտնվող հերոսներով, որոնց միավորում է Փարաջանովի նկատմամբ ունեցած սերը: Ֆիլմն իրականությունից տանում է դեպի աբստրակցիա և հակառակը։ Նկարահանման ոճը պարունակում է ինչպես ակադեմիական, այնպես էլ` հեղինակային տեխնիկա։
Ֆիլմը հայ-ֆրանսիական համատեղ արտադրություն է, որին մասնակցել է նաև Մեծ Բրիտանիան: Նկարահանումներն իրականացվել են Հայաստանում, Գերմանիայում, Սերբիայում և Լատվիայում։ Ֆիլմի ֆրանսիական համապրոդյուսերն է Ստեֆան Ժյուրդենը: Նախագծին աջակցել են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, ԿԳՄՍ Նախարարությունը, ինչպես նաև ֆիլմի համաարտադրող՝ Ֆրանսիական CNC և Cine+ կազմակերպությունները։

Фильм "Я отомщу миру любовью - Сергей Параджанов" будет представлен на Венецианском кинофестивале
Документальный фильм “Я отомщу миру любовью -Сергей Параджанов” режиссера Зары Джан имел большой успех, будучи включенным в официальную программу 81-го Венецианского международного кинофестиваля в конкурсную секцию группы VENICE CLASSICS. Мировая премьера фильма, посвященного великому Параджанову, состоится 6 сентября в Венеции.
Как сообщает Арменпресс, на премьерном показе фильма будут присутствовать главные герои фильма, а также творческий и продюсерский состав - представители посольства Республики Армения в Итальянской Республике, представители консульства РА в итальянской провинции Венето, представители Конгрегации Мхитаристов, гости фестиваля и международные партнеры.
Режиссер и сценарист фильма Зара Джан на пресс-конференции, организованной в доме-музее Параджанова, заявила, что включение их фильма в конкурсную секцию группы VENICE CLASSICS стало действительно большим и приятным сюрпризом, а Творческая группа до сих пор испытывает неописуемые чувства.
“Правильная презентация фильма на международных площадках требует немалой работы, которой сейчас занимаются авторы и особенно продюсеры в лице Ани Ворсканян и Шушаник Мирзаханян. Герои фильма – Артавазд Пелешян, Атом Эгоян, Левон Абрамян и вместе с ними такие мировые величины, как Лора Гуерра, Али Хамраев, Эмир Кустурица, Тарсем Сингх, Чулпан Хаматова, Жоэль Шапрон и, конечно же, неподражаемый Сергей Параджанов.
Фильм основан на реальных событиях и в большей степени представляет точку зрения автора, как он пытается найти ответы на свои вопросы через Параджанова. Одним из самых важных посланий является то, что на протяжении всей истории времена и проблемы в них не меняются, поэтому наша точка зрения и отношение к ним очень важны”, - сказала Джан.
Режиссер и автор сценария подчеркнула уникальный синтез проблем и событий, характерных для разных времен, подчеркнув, что фильм по своей сути проармянский. Она сообщила, что Венецианский кинофестиваль ежегодно принимает 15 тысяч фильмов, из которых на конкурсной основе должен быть проведен соответствующий отбор, поэтому присутствие армянского кино в этом количестве – это уже большой успех. Благодаря фильму не только творческая группа, но и имя Армении будет услышано на международных площадках.
Продюсер Ани Ворсканян в свою очередь отметила, что познакомилась с Зарой Джан в марте 2023 года, когда та рассказала ей о проекте.
“Я вообще не занималась документальными фильмами, но когда познакомилась с проектом, и Зара рассказала мне, с кем она хочет встретиться и поговорить о волнующих ее проблемах и кого она хочет включить в фильм, мне сразу стало очень интересно. Самым главным для меня было то, что фильм рассказывает о сегодняшних проблемах через Параджанова, а в этом году будет отмечаться 100-летие Параджанова. Изначально мы планировали провести съемки по другому плану, но получилось, что запланированную на три года работу мы выполнили за полтора года, что на самом деле было довольно сложно", - пояснила Ворсканян.
Бывший директор Национального киноцентра Армении, независимый продюсер Шушаник Мирзаханян, в свою очередь, отметила, что при работе вышеупомянутой структуры фильму с самого начала уделялось большое внимание, предварительная работа над которым проводилось с большим трудом.
“Съемки проходили в разных странах, и творческой команде приходилось быстро решать, что делать в самом начале. Хотелось бы также отметить обширную работу Норайра Каспера, канадско-армянского оператора фильма, который достаточно известен и является главным оператором всех фильмов Атома Эгояна. Привлечение такого профессионального специалиста было очень важно с точки зрения проведения дальнейших съемок. Его камера в роли героя тоже задействована в фильме. В годы независимости у нас появился еще один замечательный франко-армянский фильм, который тоже когда-то был включен в конкурс Венецианского кинофестиваля. Это был художественный фильм, но теперь у нас есть документальный фильм, который также является результатом совместной работы, и очень важно, что в юбилейный год Параджанова его покажут в Венеции", - сказала Мирзаханян.
Фильм начинается с решения современного режиссера покинуть страну, в которой он живет, из-за начавшихся драматических событий, вернуться в родной дом, в Армению, для поиска решений, как дальше жить. Дом-музей Параджанова становится местом вдохновения. В фильме прошлое встречается с настоящим. Через жизнь и творчество Параджанова исследуются такие вопросы, как тема свободы человека в несвободных условиях или то, как колючая проволока и война влияют на культуру и деятелей культуры. Подчеркивается, что жизнь и творчество должны существовать, несмотря на запреты и диктатуры.
В фильме идет поиск общих идей, целей и решений с героями на разных баррикадах, которых объединяет любовь к Параджанову. Фильм ведет от реальности к абстракции и наоборот. Стиль съемки содержит как академические, так и авторские приемы.
Фильм является совместной армяно-французской постановкой, в которой также участвовала Великобритания. Съемки проходили в Армении, Германии, Сербии и Латвии. Французский сопродюсер фильма - Стефан Журден. Проект поддержали Национальный киноцентр Армении, Министерство образования, науки, культуры и спорта, а также сопродюсеры фильма - французские организации CNC и Cine+.