Գերմանիան սկսել է մշտական ​​ռազմակայան կառուցել Լիտվայում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան այս շաբաթ Լիտվայում՝ Բելառուսի հետ սահմանից ոչ հեռու, մեկնարկել է ռազմակայանի շինարարություն։ Սա կլինի Գերմանիայի առաջին մշտական ռազմակայանն արտերկրում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակներից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Financial Times-ը:
Ըստ հրապարակման՝ զորանոցների շինարարությունից հետո մինչև 2027 թվականն այնտեղ կտեղաբաշխվի Բունդեսվերի շուրջ 4 000 զինծառայող։
2023 թ. դեկտեմբերին Լիտվայի և Գերմանիայի պաշտպանության նախարարները Վիլնյուսում ստորագրել էին գործողությունների պլան՝ Լիտվայում գերմանական բրիգադի տեղակայման շուրջ։
Նախատեսվում է, որ զինվորական ստորաբաժանումների տեղափոխումը կիրականացվի երկու տարվա ընթացքում՝ 2025-2026 թթ., իսկ 2027 թվականին Լիտվայում գերմանական բրիգադը լիակատար գործառնական պատրաստության վիճակի կհասնի։

Германия начала строительство постоянной военной базы в Литве
Германия на этой неделе начала строительство военной базы в Литве, недалеко от границы с Беларусью. Это будет первая постоянная военная база Германии за рубежом после Второй мировой войны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Financial Times.
По данным издания, после строительства казармы до 2027 года там будут дислоцироваться около 4 000 солдат Бундесвера.
В декабре 2023 года министры обороны Литвы и Германии подписали в Вильнюсе план действий по размещению немецкой бригады в Литве.
Планируется, что переброска воинских частей будет осуществлена ​​в течение двух лет, в 2025-2026 годах, а в 2027 году немецкая бригада в Литве достигнет состояния полной оперативной готовности.