Հայաստանը կմիանա «Կինոյի գիշեր» համառուսաստանյան միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԲՐԻԿՍ-ի և Անկախ պետությունների համագործակցության 14 երկիր, այդ թվում՝  Հայաստանը, կմիանան օգոստոսի 24-ին տեղի ունենալիք «Կինոյի գիշեր» համառուսաստանյան միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով ՌԴ մշակույթի նախարարության մամուլի ծառայությանը։
«2024 թվականին Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության հանձնարարությամբ, Կինոյի հիմնադրամի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ միջոցառման օպերատորը կլինի «Ռոսկինո» ընկերությունը։ «Կինոգիշերին» Ռուսաստանից բացի կմասնակցեն նաև ԲՐԻԿՍ-ի և ԱՊՀ-ի 14 երկիր», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Միջոցառումն ավանդաբար նվիրված է Ռուսական կինոյի օրվան, որը նշվում է օգոստոսի 27-ին։
«9 տարի անընդմեջ մենք իրականացնում ենք այս միջոցառումը՝ էկրանների առաջ հավաքելով ամբողջ Ռուսաստանը՝ Կալինինգրադից մինչև Վլադիվոստոկ։ Այս ընթացքում «Կինոյի գիշերը» դարձել է իսկական ընտանեկան տոն», - մամուլի ծառայությունում ասել է ՌԴ մշակույթի նախարար Օլգա Լյուբիմովան։
Ըստ աղբյուրի՝ ֆիլմերը կցուցադրվեն Չինաստանում, Հնդկաստանում, Բրազիլիայում, Եթովպիայում, Եգիպտոսում, Ղազախստանում, Ուզբեկստանում, Ղրղզստանում, Հայաստանում, Ադրբեջանում և այլ երկրներում գտնվող դեսպանատներում, մշակութային կենտրոններում և օտար երկրներում գործող ռուսական այլ հաստատություններում։ Նախատեսվում է, որ կինոդիտումներ կկազմակերպվեն Ռուսաստանի և արտերկրի ավելի քան 5 հազար վայրերում։
Նշվում է, որ ամեն տարի «Կինոգիշեր»-ի համար ընտրվում են ռուսական կինոյի ամենավառ նոր թողարկումներից երեքը:
Հաղորդվում է, որ «Կինոյի գիշեր» հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա օգոստոսի 24-ին՝ Մոսկվայի Հաղթանակի թանգարանի «Պոկլոնկա» կինոթատրոնում։ Ցուցադրությունները տեղի կունենան երեք կինոդահլիճներում՝ Ժուկով, Ռոկոսովսկի և Վասիլևսկի։

Армения присоединится к всероссийской акции “Ночь кино”
14 стран БРИКС и Содружества Независимых Государств, в том числе и Армения, присоединятся к общероссийской акции “Ночь кино”, которая пройдет 24 августа.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу Министерства культуры РФ.
“В 2024 году по поручению Министерства культуры Российской Федерации, при поддержке Фонда кино и МИД России оператором акции выступит компания “Роскино”. Помимо России, участие в “Ночи кино” также примут 14 стран БРИКС и СНГ”, - говорится в сообщении.
Акция традиционно приурочена ко Дню российского кино, который отмечается 27 августа.
“Уже девять лет подряд мы проводим эту акцию, собирая перед экранами всю Россию от Калининграда до Владивостока, а с прошлого года присоединились и регионы Донбасса и Новороссии. За это время “Ночь кино” стала настоящим семейным праздником”, - пресс-служба МК РФ передает слова министра культуры России Ольги Любимовой.
Фильмы будут показаны в посольствах, культурных центрах и других российских учреждениях, действующих в зарубежных странах, в Китае, Индии, Бразилии, Эфиопии, Египте, Казахстане, Узбекистане, Киргизии, Армении, Азербайджане и других странах. Показы будут проведены более чем в 5 000 мест в России и за рубежом.
Отмечается, что ежегодно для “Ночи кини” отбираются три самые яркие новинки российского кинематографа.
Торжественное открытие “Ночи кино” состоится 24 августа в кинотеатре “Поклонка” Музея Победы в Москве. Показы пройдут в трех кинотеатрах: “Жуков”, “Рокоссовский” и “Василевский”.