Լիբանանում իրավիճակը սպասողական է և լարված. հայկական երեք կուսակցությունները նիստ են գումարել՝ քննարկելու հնարավոր սցենարները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանում քաղաքացիների, այդ թվում՝ հայ համայնքի շրջանում տիրում է սպասողական վիճակ: Հաշվի առնելով այդ գերլարված իրադրությունը՝ երկրի հայկական քաղաքական 3 կուսակցությունները՝ Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը, Ռամկավար ազատական կուսակցությունը և Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունն արդեն այս հարցերի շուրջ նիստ են գումարել՝ քննարկելով ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ հենց երկրի ներսում վերջին օրերին առկա ռազմաքաղաքական իրադրությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանը՝ անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում վերջին իրադարձությունների ֆոնին Լիբանանում տիրող իրավիճակին, քաղաքացիների մոտ առկա հոգեբանական իրադրությանը, ինչպես նաև Լիբանանի հայ համայնքի կյանքին վերաբերող հարցերին:
Նա նկատեց, որ օրեր առաջ Իսրայելի կողմից Բեյրութի հարավային արվարձանում արձանագրված հրթիռակոծումից հետո, որի ժամանակ սպանվեց «Հեզբոլլահ» շարժման ռազմական խորհրդի ամենահեղինակավոր անդամներից մեկը, իրավիճակը կտրուկ սրվել է: Իրադրության վատթարացման վրա ազդեցություն է ունեցել նաև այն, որ վերոնշյալ իրադարձությունից ժամեր անց Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում Իսրայելը հատուկ գործողության արդյունքում սպանեց նաև ՀԱՄԱՍ-ի գլխավոր դեմքին՝ Իսմայիլ Հանիեին:
«Այս ամենի արդյունքում սպառնալիքների մակարդակն աննախադեպ բարձրացավ. Իրանը խոստացավ ուժգին հակահարված տալ, նույնն արեց նաև «Հեզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղարը:
Այս բոլորը, բնականաբար, լարեցին իրավիճակը, և Լիբանանի հարավում բախումները շարունակվեցին», - նշեց Գանտահարյանը:
Գանտահարյանը նշեց, որ հայկական երեք կուսակցությունները՝ ՀՅԴ-ն, Ռամկավար ազատական կուսակցությունը և Սոցիալ- դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը քննարկել են հնարավոր սցենարները և դրանց նախապատրաստվելու  ուղիները:
«Հայկական բարեսիրական միությունները ևս զբաղվում են ճգնաժամի խորացման դեպքում դրա հետևանքները հաղթահարելու ուղիներով: Քննարկվել են հատկապես սննդի, սոցիալական տարբեր կարիքների, հիվանդանոցային տարբեր խնդիրների, դեղորայքի հասանելիության և ժողովրդի կարիքներին վերաբերող այլ հարցեր»,- ասաց Գանտահարյանը՝ շեշտելով, որ լիբանանահայ համայնքն այսպիսի իրավիճակներին դիմադրելու համար կուտակել է բավականին մեծ փորձ:
Անդրադառնալով քաղաքացիների շրջանում տիրող հոգեբանական իրավիճակին՝ միջազգայնագետը նկատեց, որ այն լարված է և սպասողական, ինչի պատճառ են հանդիսացել երկու հանգամանք:
«Առաջինն այն էր, որ ավիաընկերությունները հետաձգեցին, առկախեցին կամ չեղարկեցին իրենց թռիչքները: Երկրորդը՝ օտարերկրյա դեսպանությունները ևս կոչերով, հորդորներով հանդես եկան, այդ թվում՝ նաև Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը այդպիսի հայտարարություն տարածեց: Իհարկե, անվտանգային աստիճանաչափերի մասին է խոսքը, քանի որ դրանք տարբեր են: Այդ է պատճառը, որ տարածված հայտարարությունների մեջ նշվում էր, որ եթե քաղաքացիները խնդիրներ չունեն լուծելու, ապա զերծ մնան Լիբանան մեկնելուց: Այդ հայտարարությունների մեջ կային նաև սեփական քաղաքացիներին ուղղված կոչեր, որպեսզի վերջիններս մոտ չգնան բախումների կետերին: Հոգեբանական լարվածությունը մեծացրեց նաև այն, որ արաբական պետությունները, արևմտյան պետությունները նաև այլ տարբեր պետություններ ևս իրենց քաղաքացիներին կոչ են արել անհապաղ լքել Լիբանանի տարածքը», - մանրամասնեց Գանտահարյանը՝ հավելելով, որ, բնականաբար, այս ամենն ազդում և գերլարված ու սպասողական իրավիճակ է ստեղծում քաղաքացիների շրջանում՝ հատկապես այն դեպքում, երբ հայտարարվել է, որ Իրանի կողմից լինելու են պատասխան գործողություններ:
Նա հավելեց, որ իրավիճակին լարվածություն է ավելացնում նաև այն, որ Իրանը թեև հայտարարել է պատասխան հարված հասցնելու մասին, սակայն հարցական է մնում այն, թե այդ պատասխանն ի՞նչ տեսքով կլինի. կլինի թիրախայի՞ն, սահմանափա՞կ, տեղայի՞ն, կփոխի՞ արդյոք ռազմական բախումների աշխարհագրությունը, թե՞ ոչ:
Շահան Գանտահարյանը հիշեցրեց, որ սպառնալիքների այսպիսի հոսք արդեն եղել է, երբ 2024 թվականի ապրիլին Իսրայելն ԱԹՍ-ներով հարվածել էր Իրանին, վերջինս էլ հակադարձել էր՝ իր հերթին հարվածներ հասցնելով Իսրայելին:
Գանտահարյանը նկատեց, որ հիմա արդեն իրավիճակի փոփոխություն է տեղի ունեցել, քանի որ եթե նախկինում Իսրայելի և Իրանի միջև հարվածները կրում էին պրոքսի, այսինքն՝ միմյանց տարածքներին ոչ ուղղակիորեն հարվածներ հասցնելու բնույթ և ունեին իրենց ենթարկվող ուժերի միջև բախումների տեսք, ապա այժմ այդ իրավիճակը փոխվել է, և կողմերն արդեն թիրախավորում են հենց անմիջապես մեկը մյուսի տարածքը:
Այդուհանդերձ, նա շեշտեց, որ իրավիճակը մնում է քիչ թե շատ վերահսկելի, և զսպող միջոցները դեռևս կարողանում են հեռու պահել լայնամասշտաբ պատերազմի վտանգը:
«Հիմա շատ դժվար է կանխատեսել, թե այս դեպքում հարվածներն ու բախումները կկրեն սահմանափա՞կ, թե՞ կկրեն մեծածավալ բնույթ», - նշեց Գանտահարյանը՝ հավելելով, որ լարվածությունը մեծացնում է նաև այն հանգամանքը, որ Իրանի հակահարվածի մասին հայտարարություններից զատ, նախապատրաստական կամ կանխարգելիչ գործողությունների պատրաստակամության մասին է խոսում նաև Իսրայելը, այդ թվում՝ ոչ թե միայն Թեհրանի, այլ նաև «Հեզբոլլահ»-ի դեմ:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ մտավախություն կա, որ բախումների հիմնական թատերաբեմը կարող է դառնալ հենց Լիբանանը՝  «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիրը նկատեց, որ այժմ հարցը հենց դրանում է կայանում, թե այդ բախումներն արդյոք կընդգրկե՞ն Լիբանանի այլ տարածքներն ու շրջանները ևս, թե՞ իրավիճակը կխաղաղվի միայն երկրի հարավային տարածքին հարվածներ հասցնելով:
«Այս իրավիճակում պարզ չեն նաև այն հետևանքները, որոնք կլինեն այդ պատերազմական իրավիճակում. նկատի ունեմ երկրի կապն արտաքին աշխարհի հետ, քաղաքացիների վիճակը՝ կապված սննդի, դեղորայքի և այլնի առկայության հետ: Այս ամենն անհրաժեշտ է հաշվի առնել, քանի որ մենք արդեն անցել ենք այս ամենի միջով և պետք է պատրաստ լինենք», - ընդգծեց Շահան Գանտահարյանը՝ հավելելով, որ սահմանային բախումները ժամանակ առ ժամանակ ուժգնանում են, ժամանակ առ ժամանակ՝ թուլանում: Նա նաև նկատեց, որ Գազայի հատվածում ծավալվող ռազմական գործողությունները ևս փոխկապակցված են Լիբանանի հարավում տիրող իրավիճակի հետ:
Միջազգայնագետի դիտարկմամբ՝ այդ իրադարձությունները փոխկապակցված են ինչպես ռազմական գործողությունների առավել լարման, այնպես էլ հանդարտեցման առումներով:
«Եթե Գազայի հատվածում հրադադար լինի, ապա դա, կարծում եմ, կհանգեցնի նաև Լիբանանի հարավային հատվածում լարվածության նվազմանը», - ասաց Գանտահարյանը՝ շեշտելով, որ այս պահին մտահոգությունները կապված են նաև այն հանգամանքի հետ, որ ռազմական գործողությունները դուրս չգան տարածաշրջանային մակարդակի և գոնե մնան տեղային, միջսահմանային բախումների շրջանակներում:

Ситуация в Ливане выжидательная и напряженная. Три армянские партии созвали заседание для обсуждения возможных сценариев
Граждане Ливана, в том числе армянская община, наълдятся в состоянии ожидания. Учитывая сверхнапряженную ситуацию, три армянские политические партии страны - Армянская революционная федерация Дашнакцутюн (АРФД), Рамкавар Азатакан и Социал-демократическая партия Гнчакян - уже созвали совещание по этим вопросам, обсудив создавшуюся в последние дни как региональную, так и военно-политическую ситуацию внутри страны.
Об этом в беседе с Арменпресс заявил главный редактор издающейся в Бейруте газеты "Аздак", эксперт-международник Шаан Гантахарян, коснувшись ситуации в Ливане на фоне последних событий на Ближнем Востоке, психологического состояния граждан, а также вопросов, касающихся жизни армянской общины Ливана.
Он отметил, что после имевшего место несколько дней назад ракетного обстрела Израилем южных пригородов Бейрута, в ходе которого был убит один из самых авторитетных членов военного совета движения "Хезболла", ситуация резко обострилась. На ухудшение ситуации повлияло и то, что спустя несколько часов после вышеупомянутого события в столице Ирана - Тегеране Израиль в результате спецоперации убил Исмаила Ханию - главное лицо ХАМАС.
“В результате всего этого уровень угроз беспрецедентно возрос. Иран пообещал нанести решительный ответный удар. С аналогичным заявлением выступил генеральный секретарь “Хезболлы”. Естественно, все это обострило ситуацию, и столкновения на юге Ливана продолжились", - сказал Гантахарян.
Он отметил, что три армянские партии - АРФД, Рамкавар Азатакан и Социал-демократическая партия Гнчакяна - обсудили возможные сценарии и способы подготовки к ним.
"Армянские благотворительные союзы также занимаются вопросами преодоления последствий кризиса в случае его углубления. Обсуждались вопросы продуктов питания, различных социальных нужд, проблемы больниц, доступности медикаментов и другие темы, связанные с потребностями народа", - сказал Гантахарян, подчеркнув, что армянская община Ливана накопила достаточно большой опыт противодействия подобным ситуациям.
Касаясь сложившейся психологической ситуации среди граждан, эксперт отметил, что она напряженная и выжидательная, что вызвано двумя обстоятельствами.
“Во-первых, авиакомпании отложили, приостановили или отменили свои рейсы. Во-вторых, с предостережениями и призывами выступили и иностранные посольства, в том числе Министерство иностранных дел Республики Армения. Конечно, речь идет об уровнях безопасности, ибо они разные. Именно поэтому в распространенных заявлениях говорилось, что если у граждан нет проблем, которые нужно решать, то им следует воздержаться от поездки в Ливан.
В этих заявлениях также содержались призывы к собственным гражданам не приближаться к районам столкновений. Психологическое напряжение усиливалось еще и тем, что арабские государства, западные, а также различные другие страны также призвали своих граждан немедленно покинуть территорию Ливана", - уточнил Гантахарян, добавив, что, конечно, все это влияет на граждан и порождает у них состояние чрезмерного напряжения и ожидания, особенно когда было объявлено, что Иран примет ответные меры.
Он добавил, что напряженность увеличивает тот факт, что, хотя Иран и объявил об ответном ударе, остается вопрос, какую форму примет этот ответ, будет ли он точечным, ограниченным, локальным, изменит ли он географию военных столкновений.
Шаан Гантахарян напомнил, что подобный поток угроз уже имел место, когда в апреле 2024 года Израиль атаковал Иран с помощью БПЛА, а последний в ответ нанес удар по Израилю.
Гантахарян отметил, что сейчас ситуация уже изменилась. Если раньше удары между Израилем и Ираном были опосредованными, т.е. не прямыми ударами по территориям друг друга и имели вид столкновений между подконтрольными им силами, то теперь стороны уже нацелены на территорию друг друга.
Вместе с тем он подчеркнул, что ситуация остается более или менее под контролем, а сдерживающие меры по-прежнему позволяют удерживать риск полномасштабной войны.
"Сейчас очень сложно прогнозировать, будут ли в этом случае удары и столкновения приграничными или крупномасштабными", - отметил Гантахарян, добавив, что напряженность усиливается еще и тем, что, помимо заявлений Ирана о контрударе, о готовности к подготовительным и превентивным мерам говорит также Израиль, в том числе не только против Тегерана, но и против “Хезболлы”.
Касаясь замечания о том, что есть опасения, что Ливан может стать главной ареной столкновений, главный редактор газеты "Аздак" отметил, что теперь вопрос в том, охватят ли эти столкновения и другие районы и регионы Ливана или ситуация будет умиротворена только нанесением удара по южной части страны.
“В этой обстановке не ясны также последствия, которые будут в этой военной ситуации. Я имею в виду связь страны с внешним миром, состояние граждан в связи с наличием продуктов питания, лекарств и т. д. Необходимо все это учитывать, потому что мы все это уже прошли и должны быть готовы", - подчеркнул Шаан Гантахарян, добавив, что пограничные столкновения время от времени усиливаются и время от времени ослабевают. Он также отметил, что военные действия в секторе Газа также связаны с ситуацией на юге Ливана.
По наблюдению эксперта, эти события взаимосвязаны как с точки зрения активизации боевых действий, так и с точки зрения затишья.
"Если будет прекращение огня в секторе Газа, я думаю, это приведет также к снижению напряженности в южной части Ливана", - сказал Гантахарян, подчеркнув, что на данный момент опасения связаны также с тем, чтобы военные операции не вышли на региональный уровень и, по крайней мере, остались локальными, в рамках трансграничных конфликтов.